Ahmet Kılıçaslan Aytar; EY MİLLET

EY MİLLET
Başkan D.Trump’ın öngörülemezliği, 
Ama ABD’nin AB’ye karşı ticaret savaşı tehditleri,
NATO sorunları ve Washington’dan bağımsız bir AB ordusu kurulması planları,
İngiltere Başbakanı Theresa May’in  eski bir İngiliz casusunun gizemli zehirlenmesinin ardından Rusya ile ilişkileri kesmeye yönelmesi,
Avrupa Birliği’nde “harekete geçme” konusunun Avrupa’ya düştüğü düşüncesini geliştirdi… 
 
*
Nihayet Avrupa’nın gelecek vizyonunda çok önemli olan Suriye’de;
Türkiye’nin genişlemeye açık askeri tırmanışı,
Avrupa egemen sınıfının güçlü hizipleri arasında “savaş politikası” üzerinde tartışmalara yol açtı…
 
*
Şimdi Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un savaş planlarını “Bir Berlin- Paris Ekseni” başlığında,
Bu hafta Almanya yeni Büyük Koalisyon hükümeti yetkililerinin görüşmeler için Paris’e geldiğinde görücüye çıkarması bekleniyor…
 
İlk işareti, Fransa eski Cumhurbaşkanı François Hollande verdi.
Hollande, TSK’nın Suriye’de  Kürt YPG/PYD/PKK örgütlerine yönelik operasyonları devam ederken,
Le Monde gazetesinde örtülü bir Macron politikası eleştirisi yaptı ve savaş çağrısında bulundu.
 
*
“Rusya yıllardır silahlanıyor ve tehdit ediyor, onun da tehdit edilmesi gerekir.
Ankara, Afrin’de müttefiklerimizi bombalıyor.
Moskova, Ankara’nın Suriye’deki Kürt müttefiklerimizi bombalamasına izin vererek aynı zamanda NATO’yu bölmeye çalışıyor.
Bu iki ülke Suriye’nin bölünmesi konusunda anlaşmıştır.
Tehlikede olan şey yalnızca Suriye değil ama dünya düzeni ve Fransa’nın yeridir.
Bu yüzden Fransa ve Avrupa harekete geçmelidir.
Rusya’nın ötesinde, Suriye’de Guta ile Afrin’de Suriye ve Türk uçaklarına karşı uçuşa yasak bölgeler uygulanması gerekir” dedi.
 
*
Hollande, “Eğer ben koalisyonumuz bağlamında Kürtleri desteklediysem, bu onları mevcut durumlarına terk etmek için değildi. 
Türkiye ne tür bir müttefik ki, kendi müttefiklerine karşı hava saldırıları düzenliyor?” derken,
Macron’u hedef aldı  ve NATO’ya çağrıda bulundu… 
 
*
Macron  ise “Fransa, geçtiğimiz Mayıs ayından bu yana, suça dahil olmayıp diyalog yoluyla etkili olmaya çalışan tutarlı ve uyumlu bir politika izliyor.
Açık olmamız gerekiyor. Fransa Suriye’de karada askeri müdahalede bulunmayacak. Bunu son derece kesin olarak söylüyorum” dedi. 
 
*
Bununla birlikte Macron, kendi kabinesinde Türkiye ile cepheleşmenin savunucusu olan,
Hollande’ın Savunma Bakanı bugün Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’a,
“İŞİD’e karşı mücadele bizim Levant’taki askeri müdahalemizin başlıca nedeni ve ulusal güvenlik önceliğimizdir.
Biz, orada Türkiye’nin tavrının, nihayetinde Suriye’de geriye kalan İŞİD güçleri üzerindeki baskıyı zayıflatacağından kaygılıyız” ifade etti.
Türkiye’nin Afrin müdahalesini eleştirdi.
 
*
Hollande’ın eleştirileri, kaygılı Fransız egemenlerini AB’ye önderlik eden bir Alman-Fransız ekseni planı doğrultusunda harekete geçirdi.
Nitekim Macron, AB’nin bağımsız askeri eyleme geçebilme kapasitesine sahip olması gerektiğini düşünenler adına konuşmaya başladı.
Şimdi “Avrupa kendisini savunmak istiyorsa  bunu birlik içinde yapmalı ” diyor.
 
Giderek Avrupa egemenleri arasında sert bir çatışma yükselirken,
Macron, Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi vasıtasıyla Berlin’den yardım istiyor.
“AB; Berlin ve Paris’in önderliğinde militarist, İslamcı Cihadı reddeden, sığınmacı karşıtı bir blok oluşturmalıdır.
Eğer Almanya harekete geçmezse, planlarımın bir kısmı başarısızlığa mahkum olur.
Çünkü birbirimize bütünüyle bağımlıyız.
Almanya’nın yokluğunda  Avrupa projesinin başarıya ulaşmasına bir an olsun inanmıyorum” diyor.
 
*
Sömürgeci geçmişinden dolayı Fransa’da çok sayıda ve çoğu alt sınıflara mensup  Müslüman yaşıyor.
Ama çok sayıda genç Müslüman hızla militanlaşıyor, bazısı İslamcı siyasetin daha radikal unsurlarına kayıyor.
Bu durum pek çok Avrupa ülkesinde ama en sert olarak Fransa’da sadece yabancı düşmanı aşırı sağ grupların değil seküler çevrelerin de siyasi tepkisine neden oluyor.
 
*
Fransa Libya’ya müdahale eden Batılı güçlere öncülük etmiştir, Suriye’de Esad karşıtlığında Batılı ülkelerin en ateşlisi olarak sivriliyor.
Mali’de silahlı İslamcı hareketleri durdurmak için tek taraflı müdahalede bulunmuş, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde düzeni sağlamak için asker bulunduruyor.
Ermenistan’ı Fransız ekonomik ve siyasi gücünün Trans-Kafkasya’dan Ortadoğu’ya akmasına merkez etmiştir.
 
*
Suriye Cumhurbaşkanı Esad, ” Fransa  bölgenin eski sömürge güçlerinden olsa da  2000 yılına kadar Fransa ile ilişkimiz Fransa’nın ABD’nin isteğiyle Ortadoğu politikasını değiştirme girişimiydi, bir dostluk ilişkisi değildi “diyor.
Fransa, aslında Levant’ta yer kazanmak derdindedir, insan haklarına saygı gösteren siyasi hareketlerin destekçisi görüntüsünde Kürtlerin de teşvikçisidir…
Fransa mütemadiyen AB Komisyonlu ilerleme raporlarında Türkiye’nin azınlıklara saygı konusuna işaretle Kürk kökenli nüfusa yönelik politikaların sıkı takipçisi olduklarını gösteriyor.
 
*
Almanya ise “Lebensraum” (hayat sahası) ülküsü ve “Drang nach Osten” (Doğu’ya genişleme) ülküsünden gelişiyor.
Bugün Almanya, siyasi etki araçları vasıtasıyla asırlar boyunca peşinde koştuğu Merkezi ve Doğu Avrupa’yı Cermen “hayat sahası” yapma ülküsünü; ekonomik ve ticari işbirliğiyle gerçekleştirme yolunda büyük mesafe almıştır.
Polonya, Macaristan, Çekya, Slovakya, Slovenya, Bulgaristan, Romanya ve Avusturya kendileri için bir çekim merkezi olan Almanya etrafında bir ticari ve ekonomik blok oluşturuyor.
 
*
Almanya Lebensraum ülküsünü gerçekleştirdiğinde “Drang nach Osten” (Doğuya Genişleme) tutkusunu da gerçekleştirecektir.
II. Dünya Savaşı sonunda Polonya’ya bırakmak zorunda kaldığı Oder Neisse hattının doğusundaki toprakları ekonomik açıdan entegre etmiş olacak,
Üstelik bugün Almanya’nın enerji ekonomisi için zaruri olan Hazar’da, Irak ve Suriye’de bulunan hidrokarbon kaynaklarını da  kazanabilecektir.
 
Bu durumda Türk Milletinin her tür hamasetten uzaklaşması ve daha geç olmadan;
1- Ulus bütünlüğünü, ulusal birliği ve tam bağımsızlığını belirleyen, bunlarla bağdaşmayan ödünlerde bulunulmasını engelleyen Türkiye’nin 1.Meclisinin Misak-ı Milli’si ile, 
2- Son Osmanlı Mebusan Meclisi’nin ülke sınırlarını Suriye ve Irak’ın kimi bölgelerini de kapsar biçimde belirlediği Misak-ı Milli’si arasında bir karara varması gerekiyor. 
 
AHMET KILIÇASLAN AYTAR 

ADD; DÜNYA TARİHİNİN DEĞİŞTİĞİ GÜN; 18 MART

DÜNYA TARİHİNİ DEĞİŞTİREN SAVAŞ

 

Dünya tarihinin olağan akışını değiştiren çok az olay vardır. Bu ender olaylardan birisi, belki de birincisi 18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferi ve ardından gelen kara savaşlarıdır. Bu tarihte, önceden tasarlanan stratejiler, savaş planları ve dünyanın yeniden paylaşımına ilişkin bütün tasarılar çöpe atılmış, tarih yeniden yazılmaya başlanmıştır.

Esas hedefi Osmanlı devletini paylaşmak olan Birinci Paylaşım Savaşı, Avrupa topraklarının yanı sıra Çarlık Rusya’sının bir kısmı ile bütün Osmanlı toprakları üzerinde sürmüştür. Hedefine ulaşamayan İtilaf Devletlerinin zafere kolayca ulaşmaları için bir tek hamlesi kalmıştır, Çanakkale Boğazından geçerek bir günde İstanbul’u teslim almak ve sıkışık durumdaki müttefikleri Rusya’nın yardımına koşmak…

Son 215 yılda girdiği savaşların neredeyse hepsinden yenik çıkan “hasta adam” Osmanlı Devletinin Çanakkale’de herhangi bir direniş göstereceği hiç hesapta yoktur. 18 Marta giden gece yorgun Nusrat mayın gemisinin boğazın sularına sessizce bıraktığı mayınlar, saldırgan emperyalistlerin bütün hesaplarını ve hayallerini Çanakkale Boğazının girişindeki sulara gömer. Kıyı topçusunun da desteği ile çağının en modern ve en güçlü savaş gemileri ya sulara gömülür, ya da ağır yara alarak savaş dışı kalır.

Artık saldırganların önünde tek yol kalmıştır: Kara savaşlarını başlatmak üzere çıkarma yaparak İstanbul’a ilerlemek. İste bu andan itibaren sahneye genç ve pırıltılı bir asker çıkar. Albay Mustafa Kemal…

Önceleri ihtiyat birlikleri olarak görevlendirilen 19. Tümen Komutanı Albay Mustafa Kemal, istilacıların esas kuvvetlerini nereye çıkaracağını doğru şekilde tespit ederek 6-7 Ağustosta Arıburnu, 10 Ağustosta Anafartalar’da, 17 Ağustosta Kireçtepe’de, 21 Ağustosta tekrar Anafartalar’da tarihin en kanlı savaşlarından zaferle çıktı. Bu savaşlarda işgalciler ne kadar sert bir kayaya çarptıklarını anladılar ve 1916 yılının başında sessizce Çanakkale’den ayrıldılar. Geldikleri gibi değil, yenilerek gittiler.

Bu büyük zafer sonucu, kendi cephelerinde bunalan Çarlık Rusya’sında o güne kadar dünyanın görmediği yeni bir dönem başladı. Askerler silahlarını Çarlık rejimine çevirerek büyük bir devrim başlattılar. Rus devrimi savaştan çekilmekle yetinmedi, İtilaf Devletlerinin savaş öncesi tasarılarını da açıkladı. Bu tarihi gelişme, Anadolu ihtilalinin de en önemli destekçisini de yarattı.

Mondros Mütarekesi ile 30 Ekim 1918 tarihinde silah bırakmaya mecbur bırakılan yorgun Osmanlı Devletinin teslimiyet ruhuna aldırmayan, Çanakkale Savaşlarının parlayan yıldızı, artık Paşa unvanlı Mustafa Kemal, aradan geçen 6,5 ay gibi kısa bir sürede Ulusal Kurtuluş Savaşını başlatmak üzere Samsun’a ayak bastı. Gücünü Türk halkının bağımsızlık aşkından alan Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarına en büyük destek Çanakkale Zaferi sayesinde devrimini yapan Sovyetler Birliği hükümetinden geldi.

İşte bu iki tarihi olay birbiri ile bağlantılı ve ender kırılma anlarındandır. Bu nedenle Çanakkale Zaferi de, Sovyet Devrimi de, Ulusal Kurtuluş Savaşı da, Batılı emperyalist devletlerce bir yandan gizli bir hayranlıkla karşılanırken, diğer yandan da yenilginin öcünü alma isteklerini hep canlı tutmuştur. Sovyet Devrimi 72 yıl sonra devrilmiş, sıranın Türkiye Cumhuriyetine geldiği düşüncesi ile iştahlar kabarmıştır. Bu hedeflerine ulaşabilmek için de önce Mustafa Kemal Atatürk’e saldırı başlatılmış ve Mustafa Kemal Paşanın tarih sahnesine çıktığı Çanakkale Zaferindeki rolü yok sayılmak istenmiş bu çabaya ne yazık ki ülke içinden de destek gelmiştir.

Çanakkale Deniz Zaferi büyük ve tarihi bir olaydır. Başlangıçtır. Ancak esas Çanakkale Zaferi, kara savaşları ile kazanılmıştır. İşgalcilerin Çanakkale topraklarındaki bakımlı mezarlıkları esas savaşın ve zaferin nerede kazanıldığının kanıtı, Mustafa Kemal Atatürk’ün Anzak askerleri için yazdığı kitabe ise dünya savaş tarihinde görülmemiş duyulmamış bir anıtsal bir simgedir.

Mustafa Kemal’in askerleri, Mustafa Kemal Atatürk’ün zaferlerini ve devrimlerini sonsuza kadar yaşatacak ve daha ileriye taşıyacaktır.

Çanakkale’de canını veren kahraman askerlerimizi ve bize zaferi armağan eden Gazi Mustafa Kemal ile diğer komutanlarımızı 103 yıl sonra bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz.

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ GENEL MERKEZİ

Nurullah Aydın; DEĞERLER,KİMLİK VE KİŞİLİKLER PARÇALANIRKEN

Av. Nurullah AYDIN

20 Mart 2018-ANKARA

 

DEĞERLER, KİMLİK VE KİŞİLİKLER PARÇALANIRKEN

 

Türkiye’de taraflar netleşmiştir. Türkiye’de ve Dünya’da, değişim ve dönüşüm konuşuluyor. Bu algıyı değiştirmek isteyen derin yapılanmalar, Kaostan düzene doktrinini uygulamaktadır.

 

Yeni Dünya Düzeni, küreselleştirme ve post/modernizm üzerine oturmuştur. Kavramlar, örtülü işgaller, terör eylemleri, toplum mühendisliği, psikolojik harp, algı yönetimi, beşinci kol faaliyetleri, karanlık savaş yöntemleriyle birlikte yürütülüyor.

 

Bunları; operasyonlar adı altında yaparak, ülkelerdeki toplum ve devlet düzenini altüst etmektedir. Ana hedef; korkutmak, sindirmek, yıldırmak ve insanları çaresizliğe düşürmek, bu siyaseti ve onun hukukunun artık hiçbir engel tanımadığını herkese göstermektir.

 

İnsanoğlu, başta kendisi olmak üzere diğer insanları hayvanları bitkiyi dünyayı, güneş sistemini, galaksileri anlama, bilme, öğrenme çabası içindedir.

 

Yaşadığı dünyada etkinlik mücadelesi farklı nedenlerle olsa da nihayetinde dünya yönetimin tek merkezden yürütülmesi çabasında olmuştur.

 

Yerel, bölgesel, küresel savaşlar, kaoslar; yeni bir düzen arayışının da itici nedeni olmuştur.

 

Hiçbir konu, yeni bilgi ve gerçekler artık şaşırtıcı değildir, olmayacaktır.

 

Bilinmezlikler okyanusunda yüzen insanoğlu; dünyanın temel elementi medenin biyolojik, kimyasal, fiziksel değişim ve dönüşüm formatında olan yaratıktır.

 

İnsanoğlu; Evren’in sonsuzluk aleminde tek varlık olmadığının farkındadır. Ancak farklı varlıkların ne olduğunu, ne olabileceğini öğrenmeye, bilmeye çalışmıştır.

İnsan kişiliği üzerinde birçok faktörün etkisi vardır. Ancak hepsi aynı etkiyi yaratmaz.

 

Bağımsız kişilik gelişimi için etkili olan unsur vardır. Bireyin kendisini kuşatan sosyal, siyasal ve kurumsal çerçevede sürekli baskı altında yada rahat bir ortamda kalmış ise kişiliği farklı olur. Otoriterlerin yanında olanın kişiliğinin gelişimi sınırlıdır.

 

Gücü tekelinde bunu paylaşmazlar.

Bilinçli hedefe koşanlar amacına ulaşır.

Olayların oluş biçimine birçok pencereden görmek gerekir.

Tarih bir nevi tekrardan ibarettir.

Küresel çekişme ve egemenlik mücadelesi devam etmektedir.

Bakış açısı; olan bitenleri anlamamızı ve öngörmemizi belirler.

Birçok şey değişir, bir süre yaşanır ama temel konular aynı kalır.

Dünyada yeterinden fazla kötüye hizmet edenler vardır.

Akıl, bilim ve imanla, adalete barışa hizmet en büyük ideal ve kutsal görevdir.

 

Bir devlet, bir toplum, bir grup, mutlaka, iyiliğe, adalete, barışa, paylaşıma, masumların çığlığına, mutlaka çare olmalıdır.

 

İyiliklere, adalete, çevreye, doğaya, hizmet etmeyenler, kötülüğe maşa ve aracı olurlar.

 

Büyük Orta Doğu Projesi ve Arap Baharı ile Mısır, Tunus, Libya, Yemen ve nihayet Suriye olaylarında görüldüğü gibi Türkiye, 24 saat kendi etrafında dönerken, 365 gün çelişkiler yörüngesinde hareket ediyor.

 

Türkiye’nin kosa sürüklenirken; kurdurulan parti kadrolarıyla kesinleştirildiği bilinmelidir.

 

Halkı uyuşturmak için ekonomik ve kültürel ortam hazırlandı. Kredi kartı borcu ile yaşamaya çalışan, televizyon dizileri ve siyasi atışmalarla meşgul edilen halk, sanal alemde olup bitenlerle, dizilerdeki tartışmalara, kendi kişisel sorunlarından daha fazla zaman ayırmaktadır.

 

Halkın; vatan  ayağının altından çekiliyor, ekonomiyi, medyayı yabancılara devrediyorlar, yabancı şirketlere toprak satmaya başladılar, ülkenin yer adları bile değiştiriliyor. Türkiye’nin bağımsızlığını Bizanslaşan kadro tehdit ediyor.

 

Anadolu insanın genlerinde varolan kendine gelme duygusu birilerini çok ama çok ürkütüyor.

 

Günün sözü: Haksızlık yapanlar korkaktırlar, korkmakta haklılardır.

 

İADD; KADIN VE BAŞARI PANELİ

İADD/16 Mart 2018, Kadın Ve Başarı Paneli Haberi

İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla, 16 Mart Cuma gecesi  ‘Kadın ve Başarı’ başlıklı bir panel etkinliği gerçekleştirdi.

KKTC Büyükelçisi Zehra Başaran ve annesi, çok sayıda sivil toplum üyesi temsilcileri, İADD üye ve dostlarıın katıldığı etkinliğe  erkek katılımcılarının da yoğun ilgi göstermesi büyük memnunluk  yarattı. İngiltere ADD Başkanı Jale Özer’in açış konuşmasından sonra,KKTC Büyükelçisi Zehra Başaran’ın konuşması, daha sonra  panel konuşmacıların bilgi ve deneyimlerinin paylaşımları ile devam etti. Çok interaktif geçen soru ve cevap bölümünden sonra  İADD yönetim kurulun genç üyelerinin kadın konulu  şiir okumaları  geceye ayrı renk kattı. Konuklar daha sonra yönetim kurulunun hazırladığı ikramlar sırasında sohbete devam ettiler.

Başkan Özer: Türk kadınları olarak toplumda saygın bir yer kazandıysak bunu önce Atatürk’e daha  sonra da Türkiye Cumhuriyeti’ne borçlu olduğumuzu unutmayalım.

İngiltere ADD Başkanı Jale Özer, açış konuşmasında Cumhuriyet devrimlerinin Türk kadın hakları üzerindeki önemi vurguladı. Atatürk’ün Cumhuriyet’in kuruluşundan önce ve sonrasında kadının toplumdaki yerini önemsediğini belirten Özer, Büyük Önder’in kurtuluş savaşını konu alan bir konuşmasını hatırlattı. 1923’lerde Atatürk, “Dünyada hiçbir milletin kadını ‘Ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar himmet gösterdim’ diyemez” demişti.

KKTC Büyükelçisi Başaran: Azim ve kararlılık ile kadının başaramayacağı birşey yoktur.

Başkan Özer’in  konuşmasının ardından davet ettiği  KKTC Büyükelçisi Zehra Başaran  panel konuşmacıları ve katılımcıları selamladı. Azim ve kararlılık ile kadının başaramayacağı bir durumun söz konusu olmadığını belirten Başaran, KKTC’nin Yüksek Mahkeme Başkanı ve birçok hakiminin kadın olduğunu, Londra Temsilciliği’nde çalışanların büyük çoğunluğunun  da kadın yöneticiler olduğuna dikkat çekti.

Paneli Semra Eren-Nijhar yönetti

Konusu ‘Kadın ve Başarı’ olan panelinin yönetimini belgesel yapımcısı ve sosyolog Semra Eren-Nijhar üstlendi. Konuşmacıların deneyimlerini paylaşmaları ardından Nijhar, başarının arkasında azimli çalışmanın, özgüvenin ve haksızlığa karşı mücadelenin olduğunu vurguladı.

Belma Ötüş Baskett: Türkiye’deki kadın platformlarını kutlamak lazım.

Prof.Dr. Belma Ötüş Baskett, konuşmasına dünyada kadın hareketinin gelişiminin tarihçesinden bahsederek bugünün Türkiyesi’de kadınların durumlarına değindi.Türk kadınına hiç çaba göstermeden Cumhuriyet devrimleriyle çok önemli  haklar verilmiş olduğu halde bunun değerini anlamadığını, sahip çıkmadığını yaşadıklarımız bize gösterdi dedi..Ancak son zamanlarda  Türkiye’de kurulan platformların kadın haklarını korumak açısından olumlu işler başardığının altını vurgulayarak, bunların  umut olduğunu ve artık haklarımıza şimdi sahip çıkmak için emek vermemiz gerektiği zamanının  geldiğini vurguladı.

Fidan Osoy: Başarılı olmak için çok çalışmak ve planlı olmak gerekiyor.

Advantage Solicitors Müdürü avukat Fidan Osoy, özgeçmişini kısaca paylaşarak, planlı olmakla başarıya ulaştığını anlattı. Kendi tecrübelerine dayanarak genç kadınlara mümkün olduğu kadar çok destek sağlamaya çalıştığını anlatan Osoy, avukatlık döneminde karşılaştığı bazı hikayelere değenerek, kadınların haklarını ve bağımsızlıklarını daha fazla savunmaları gerektiğini bildirdi.

Elif Toker Turnalar: Başarılı kadınlarımızı örnek almak lazım.

Regent’s University London öğretim üyesi Elif Toker Turnalar, kendisinin Ingiltere’deki eğitim sisteminin ne kadar onu insan olarak geliştirdiğini ve bunun sadece kendi başarısı değil  etrafındaki üstün seviyede  özveri göstermiş olan ailesindeki kadınların olduğunu anlattı. Eğitimin bir kadın için önemi ve dış etkenlerin insan gelisimin ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Başarı için, kendi tarihini iyi anlamanın kişilik ve kimlik geliştirmesi açısından önemini vurguladı.

 

Yeni yönetimden şiir sunumu

Konuşmaların  ardından 17 Şubat 2018 tarihinde göreve gelen İngiltere ADD Yönetim Kurulu üyesi Çiğdem Yılmaz, Gülten Akın’ın ‘Kadın Olanın  Türküsü başlıklı şiirini,  ardından İADD Yönetim Kurulu üyesi Şebnem Uluçay, Şennur Sezer Direnç’in ‘Doğuran Kadına’ şiirini okudu. Daha sonra  birlikte Bekir Coşkun’un ‘Bir Kadın Gittiğinde’ şiirini  seslendirerek konuklara duygulu anlar yaşattılar.

Türker Ertürk; SAVAŞ KABİNESİ TAMAMLANDI

SAVAŞ KABİNESİ TAMAMLANDI

 

Geçen hafta; ABD Başkanı Trump, CIA Başkanı Mike Pompeo’yu Dışişleri Bakanı, CIA Başkan Yardımcısı Gina Haspel’i CIA Başkanı olarak atadı. Bu değişim diyor ki; ABD küresel olarak daha da sertleşecek, Ortadoğu başta olmak üzere operasyonlara hız verecek, özellikle Rusya ve İran’la daha fazla cepheleşecek ve Çin’e karşı rekabeti arttıracak. Buna gücü yetecek mi, zaman içinde göreceğiz.

20 Ocak 2017’de görevi devralan Donald Trump, asker ve savaşçı ağırlıklı bir ekip kurmuştu. Çünkü; ABD savaştaydı! ABD bu savaşla; tek kutuplu dünya düzenini sonsuza kadar sürdürmek, İran gibi hegemonyaya direnenleri ezmek, dünyanın ekonomik, siyasi ve askeri ağırlık merkezinin doğuya, yani Asya-Pasifik Bölgesi’ne doğru kayışını durdurmak, Rusya ve Çin’i çevrelemek ve başta Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) olmak üzere, hazırladığı bölgesel projelerin gerçekleştirilmesine hız vermek istiyordu!

 

Görevden Alınması Bekleniyordu

 

İşte bu nedenle; Trump’ın kabinesinin kilit isimleri askerlerden oluşturuldu. Tek istisna; Dışişleri Bakanı Rex Wayne Tillerson’du. Dünya devi Exxon-Mobil Petrol Şirketi’nin eski “1 numarası” olan Tillerson’a kabinede yer verildi ama kısa bir süre sonra kabinenin kilit isimleri ile doku uyuşmazlığı ortaya çıktı. İnkâr edilse de, Eylül 2017’den itibaren Tillerson’ın görevden alınabileceği söylentileri ayyuka çıkmıştı.

 

Tillerson, özellikle Rusya ve İran konusunda farklı düşünüyordu. ABD’deki geleneksel Pentagon-Dışişleri Bakanlığı uyumu ve dengesi kaybolmuştu. Artık her şeyi Pentagon yönetiyordu, Dışişleri Bakanlığı ikinci plana düşmüştü! Sonunda gereği yapıldı; Tillerson biraz da aşağılanarak görevinden alındı, yerine eski bir asker olan ve CIA Başkanlığında denenip uyum içinde çalışılan Mike Pompeo Dışişleri Bakanı oldu. Artık Trump kabinesinin istisnasız tüm kritik bakanları asker! Adeta bir savaş kabinesi gibi!

 

İran’la Yapılan Anlaşma Çöpe Atılacak

 

Mike Pompeo, 2016’da seçim kampanyası sırasında, İran’la anlaşma yaptığı için Obama’yı çok sert bir biçimde eleştirmişti. Halen Rusya’da kaçak olarak yaşayan CIA (Merkezi İstihbarat Örgütü) ve NSA’in (Ulusal Güvenlik Örgütü) eski uzman ajanı olan Edward Snowden için “Hain! Ölüm cezasına çarptırılmalı!” diyor Pompeo. Rusya’ya karşı da sert davranılmasından yana.

 

Pompeo, neoconservative (yeni muhafazakâr), ırkçı ve İslam karşıtı görüşleri ile biliniyor ve İran’dan nefret ediyor. ABD’nin Dışişleri Bakanı olan Pompeo, Türkiye’deki iktidarı “Totaliter İslamcı Diktatörlük” olarak değerlendiriyor ve IŞİD ile Rabia sembollü Müslüman Kardeşlerin yok edilmesi gerektiğini söylüyor. Anlayacağınız; durum ülkemiz ve bölgemiz için iyi şeylere gebe değil. Bu değişikliğin kısa dönemde getirecekleri; İran’la yapılan nükleer anlaşmanın çöpe atılması ve Suriye’de savaşın tekrar ateşlenmesidir.

 

Askeri Başarıyı Oya Tahvil Etme Peşinde

 

Dün itibarıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri Afrin merkezini ele geçirdi. En başta söylediğimiz gibi; askerimize güvenimiz tamdı, başaracağından emindik ve kendisine verilen askeri hedefi ele geçirdi. Ama iktidara güvenimiz yoktu. Çünkü; ülkemizin güvenliğine, bekasına ve çıkarlarına yönelik olmayan yanlış bir siyasi hedefi vardı, Suriye’nin toprak bütünlüğü peşinde değildi, yanlış adamlarla işbirliği yapıyordu ve doğru ittifaklar kurmuyordu!

 

Bu yüzden Suriye’nin toprak bütünlüğünü temsil eden Suriye bayrağı, ayaklar altında ezildi. İktidar, Suriye’nin kuzeyinde Sünni, cihatçı ve tekfiri bir egemenlik alanı kurma peşinde olduğu izlenimi veriyor. Bu çok yanlış! Bu kafayla, askeri başarıyı elde etmemize rağmen, bunu ülkemizin güvenliği ve çıkarlarına yönelik siyasi bir başarıya çevirmek mümkün değil. İktidarın bu askeri başarıyı, oya ve seçim başarısına tahvil etme peşinde olduğu da çok açık.

 

İktidar Ülkemizi ve Bölgemizi Yakabilir

 

ABD, Suriye’de tekrar savaşı yaygın olarak başlatma ve merkezi hükümete müdahale etme peşinde. Bunun için bahane kovalıyor. Ülkemizdeki iktidar ise bu kafayla, yanlış işler yapmaya devam ederek, tekrar taşeron olarak ABD’nin yanına savrulmanın eşiğinde. Yoksa tepesine binecekler, zor durumda! Bu, aynı zamanda ABD ve Rusya arasında başlayabilecek bir çatışmanın da kıvılcımı olabilir.

 

Yani iktidar; yaklaşık olarak 104 yıl önce, 28 Haziran 1914’de Avusturya-Macaristan Veliaht Prensi Franz Ferdinand’ı Saraybosna’da öldürerek I. Dünya Savaşı’nın başlamasına neden olan Sırp Gavrilo Princip’in durumuna düşerek, ülkemizi ve bölgemizi yakabilir.

TÜRKER ERTÜRK

Ahmet Kılıçaslan Aytar; HAK BELA YAZMAZ, KUL AZMADIKÇA

HAK BELÂ YAZMAZ , KUL AZMADIKÇA


Suriye’de tek bir savaştan ziyade çok taraflı ve çok sayıda silahlı çatışmalar yaşandı.
Bir askeri çatışma sona ererken bir diğeri başladı. 
Suriye geniş bir uluslararası çatışma ortamı haline geldi, siyasi ​çözümleme ​imkansızlaştı.
 
*
Aralık 2015’te BM Güvenlik Konseyi 2254 sayılı ” Suriye’de ateşkesin sağlanması ve ülkede siyasi çözüme ulaşılması” çağrısı yaptı.
Kasım 2017’de ABD Başkanı D.Trump ve Rusya Devlet Başkanı V.Putin Suriye ihtilafının çözümünde anlaştılar…
 
*
Bölgedeki tüm aktörlerin farklı hesapları bir kenara süpürüldü.
Suriye’de krizin çözülmesi için hırslar değil ortak amaçlar esas alındı.
 
*
Önce tüm taraflar, görüşlerini BM koordinasyonu altında yapılacak Barış görüşmelerinde ortaya koymaları için teşvik edildiler.
Sonra ABD ve Rusya, ideoloji farklılıklarına rağmen II. Dünya Savaşı sırasında faşizme karşı başarılı oldukları gerçek bir örnekten yola koyuldu…
 
*
Bu örneğe göre Suriye için Barış Kongresi ile birlikte 1947 BM Guvenlik Konseyi’nin 10 numaralı kararıyla aldığı askeri mahkemeler kurma hakkı kullanılacaktır.
Öngörülen, Ekim 1945’te II. Dünya Savaşı akabinde ABD, Birleşik Krallık, Fransa ve Sovyetler Birliği’nin,
Alman Nazi partisine karşı “insanlık suçu, savaş suçları, dünya barışına karşı işlenen suçlar ve savaşa sebep olmak” suçlarından açtığı davaya bakmak için kurulan Nürnberg Uluslararası Askeri Ceza Mahkemesi’nin bir benzeridir…
 
*
Aynı zamanda Irak ve Şam İslam Devletinin yıkılmasıyla İŞİD militanlarının geri dönüşüm dönemi başlatılmıştır.
Böylece ABD​ politikacıları, Pentagon ve gizli servislerinin, Irak ve Suriye​’​de İslam Devletinin yaratılmasında kendi kabahatlerinin olduğunu inkâr etmelerinin önü açılmıştır!
Tarihsel gerçeklikler aşırı bir şekilde tahrif edilirken, şimdilerde İŞİD militanları başka görevler için Afganistan’a yollanıyor…
 
*
En önemlisi!
Suriye’deki çok taraflı çatışmaların;
Afrin’de Türkiye- Suriye ve Doğu Ghouta’da  Suriye rejim ordusu ile ÖSO El Rahman Kolordusu arasındaki çatışmalara indirgenmiş olmasıdır.
Bu suretle Suriye’de yeni şiddet odakları;
1-  Afrin’de Türkiye ile iki ya da üç milyon Suriyeli Kürt arasında ki mücadele,  
2-  Doğu Ghouta’da Esad rejimi ile ÖSO El Rahman Kolordusu arasındaki çatışmayla temsil edilir olmuş, 
 
*
Böylece ABD ve Rusya liderlerinin anlaşmasıyla birlikte;
Suriye’de işlenen suçların savaş ve terörle mücadele hukukunun gelişmesi doğrultusunda kategorize edilebilmesine yönelik,
Kimin terörist kimin muhalif olduğunun ayırt edilmesi süreci başlamıştır.
 
*
Bu noktada Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye’de mevcut rejimi devirmek için kurulan ÖSO lideri Albay Riyad el-Esad ve General Selim İdris ile Müslüman Kardeşler Örgütü’nün hamisi Erdoğan’ın adları savaş suçlusu olmakla anılıyor…
 
*
Bu süreçte Almanya​,​ Fransa​ ve hatta İran’ın tarafsız kalması​ garantiye alınmıştır.
​ABD ve Rusya​ olası bir insani felaketi önlemek için parmağını dahi oynatmamıştır..
Bu ortamda Washington ve Moskova  Türkiye ile diplomatik bir oyun oyna​mış​,
​Ve Erdoğan’ın Afrin’i ele geçirmek​, Kürtleri yerinden ederek yerlerine kendisine yakın İslamcı Arapları yerleştirmek ve bu durumun aynısını Afrin’den sonra tüm Rojava’da tekrarlanması hayaline yol verilmiştir.
 
*
Öte yanda, ​Suriye Arap Ordusu​’nun sürdürdüğü ilerlemenin de isyancılar​la​ durdur​ulması gerekiyordu.
Nitekim Suriye hükümeti Doğu Ghouta’yı  kurtarmak için hareket ederken, rejim değiştiriciler giderek daha histerileşti​…​
 
*
Bugün Suriye’de eşzamanlı iki askeri harekât  karar noktasına gelmiştir.
 
*
18 Mart’ta  TSK ve vekil gücü ÖSO, Suriye’nin kuzeyindeki bir milyon nufuslu Afrin’de binlerce PYD’li Kürtün kaçmasının ardından kentin kontrolünü ele geçirmiş,
Bazı Kürt YPG milisleri Suriye askeri kontrolünde bulunan kuzeyden kaçan mültecilerin arasına çekilirken, bazı YPG milisleri de karşı saldırıda bulunmak üzere yeniden gruplandırılmaktadır.
 
Doğu Ghouta’da bir aydır süren ve 50 bin kişinin yerinden olduğu Rus ve rejim güçleri ile  ÖSO El-Rahman Kolordusu arasındaki çatışma da, 
Şam’ın Doğu Ghouta’nın yaklaşık yüzde 83′ ünü kontrol altına almasının ardından Rusya ve ÖSO El Rahman Kolordusu arasında yapılacak bir anlaşmayı bekliyor…
 
*
Ve Perşembe günü, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı HR Mc.Master;
ABD’nin Birleşmiş Milletler’in Suriye hakkındaki cezai soruşturmaya ilişkin Bağımsız Komisyonu’nu ve Suriye’deki suçlardan sorumlu olanların soruşturulmasına ve yargılanmalarına yardımcı olacak uluslararası, tarafsız ve bağımsız yargı mekanizmasına destek verdiğini, 
Başkan Trump yönetiminin Suriye’deki Beşar Esad rejiminin gerçekleştirdiği savaş suçlarını belgelediğini,
Bu çerçevede ceza kovuşturması için faillerin aleyhine dava açılacağını açıklamış bulunuyor.
 
*
Bundan böyle Suriye İç Savaşına siyasal çözüm bulunmasında görev BM’ dedir. 
Ama bir açıklama da YPG’den geliyor;
“Bundan sonra YPG ve YPJ, gerilla tarzı mücadele edecektir. Vur-kaç yöntemiyle direniş en üst seviyeye çıkartılacaktır. Çünkü cephe savaşında bizim silah ve teknik olanağımız yoktur. Biz gerilla tarzıyla mücadele etmeye mecburuz ve hazırız” deniliyor…
 
*
 
Türkiye’nin başında bela vardır…
 
 
 
20. 3. 2018
AHMET KILIÇASLAN AYTAR

NE ALAKASI VAR ÇANAKKALE İLE ?

Ne Alakası Var Çanakkale ile ?

 

Türk Ordusunun ÖSO ile birlikte gerçekleştirdiği ve Afrin bölgesinin ele geçirilmesi ile Türkiye’nin bir sınırötesi harekatı olan Afrin Müdahalesi sona erdi. Türkiye’nin 46 askerini kaybettiği Afrin harekat, Türkiye’nin sınıları dışında yaptığı 1974 Kıbrıs Barış harekatından sonraki en büyük askeri operasyon idi. İki aylık Afrin harekatının en kanlı geçmesi öngörülen Afrin Kent merkezinin ele geçirilmesi ise kentte savunma yapması beklenen PYD-PKK güçlerinin çekilmesi sonucu birkaç saat içinde sona erdi.

Afrin’in ele geçirilmesi ilgi çeken bir zamanlama ile Türkiye’de  Çanakakle zaferinin 103. Yıldönümü kutlamalarıyla çakıştı. Bu zamanlama Türkiye’de iktidar sahiplerine çok güçlü bir PR fırsatı sunuyor. 18 Mart’ı çifte zafer kutlaması olarak hemde taze bir ‘milli-yerli ittifak’ın seçim malzemesi biçiminde. Afrin’in seçim malzemesi olarak kullanılmamasını beklemek profesyonel olmayan ham hayalciliktir.

   Tipik bir Orta-Doğu Savaşı

Afrin çatışmaları ve ele geçirilmesi, Libya ve Suriye’de uygulanan Orta-Doğu savaşlarının tipik bir örneği idi. Yoğun hava desteği ve üstün silah gücü ile çekşlmeye zorlanan savunma güçlerinin boşalttığı yerleşim yerlerine, yerli yada öyle kabul edilen bir gücün sürülmesi biçiminde. Afrin’de savunma pozisyonunda bulunan PYD-PKK güçlerinin başını ve sonunu çok iyi bildiği bu savaş türü bu. Zira PYD, Kuzey Suriye’de ele geçirdiği tüm kent ve toprakları böyle bir savaş sonucu ABD’nin hava şemsiyesi altında bulunduğu için kazanmıştı. Haydan gelen huya gidiyor.

Batı’nın yeni sevgilisi ÖSO

7 Yıllık Suriye savaşının asli faillerinden biri olan ÖSO yeniden sahnede. Afrin olayında arkasına aldığı yoğun Türkiye desteğiyle etkinlik alanını genişleten ÖSO aynı zamanda,ABD kongrelerinin en çok önem verdiği özellik olan ‘savaş kabiliyetini’ geliştirdi. Kuzey-Batı  Suriye ve İdlip bölgesinde yeni favori ‘moderate’ muhalefet örgütü ÖSO bundan böyle.  Suriye savaşının başlangıcında en çok ABD-İngiliz desteği alan ÖSO, özellikle İdlip’ te kurulan Türkiye müdahale noktaları nedeniyle bölgedeki en büyük muhalefet ordusu olmaya aday. Suriye’de El Kaide’den başlayan İslamcı muhalefetin her tonu, fiilen Suriye ve Rusya’nın Şam bölgesinden kuzeye doğru başlattığı askeri harekat nedeniyle Türkiye sınırı çevresinde toplanıyor. Şam’ın güneyinde ve Lübnan sınır bölgesinde Ürdün üzerinden ABD ve İngiltere desteği alan ÖSO kuzeyde bu işi Türkiye üzerinden yapıyor. Yaklaşan Cenevre görüşmelerinde tarafların itiraz etmeyeceği yeni bir güç olarak sunmaya hazırlanıyorlar ÖSO yu…

 

Mahir Tan            LondraPosta-Londra

‘IRKÇILIĞA KARŞI AYAĞA KALK’

   ‘Irkçılığa Karşı Ayağa Kalk’

 

Londra’da binlerce kişi ırkçılığa, siyonizme, anti semitizme ve ‘Breksit ayrımcılığına’ ve Trump Irkçılığına karşı yürüdü. Çok sayıda savaş karşıtı örgütün katılımıyla kurulan ‘Stand Up To Racism’ kampanyası tarafından düzenlenen yürüyüşte ağırlık  ABD’de Donald Trump başkanlığı döneminde yükselen ırkçılık ve yabancı düşmanlığı, Avrupa’da  gelişen NeoNazi ve Yabancı düşmanı partiler, İngiltere’de Brexit sonrası yapılan yabancı düşmanı işlemler ve Batı Avrupa’lı işçiler aleyhindeki yasalar ve özellikle İsrail’in Filistin’de uyguladığı ırkçı baskı politikalarına eleştiriye verildi.   Yönetiminde İşçi Partisi Hackney milletvekili Diane Abbot’un bulunduğu Stand Up Racism’in dondurucu bir soğukta yaptığı protesto gösterisi ve mitingine yaklaşık 20 bin kişi katıldı. UNİSON sendikalar birliği ve Stop The War Coalition, Filistin Solidarity Campaign gibi büyük kitle örgütleri yanında İngiltere’nin her yerinden gelen işçi sendikaları üyelerinin oluşturduğu yürüyüş konvoyu BBC Merkezinin bulunduğu Regent Street’ten 10 Downing Street’e kadar yürüdü.

LONDRA POSTA- LONDRA

Ahmet Kılıçaslan Aytar; RUSYA’NIN SEÇİMİ

RUSYA’ NIN SEÇİMİ
Perşembe günü İngiltere, ABD, Fransa ve Almanya eski bir Rus casusunun ve kızının sinir gazı ile  zehirlenmesi üzerine Rusya’ yı saldırıdan sorumlu tuttular.
II. Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da ilk defa saldırı amacıyla ” sinir gazı” kullanımını protesto eden ortak bir bildiri yayınladılar.
Bu sırada ABD, başkanlık seçimleri ve siber saldırılara karıştıklarına inandığı 5 Rus kuruluşu ve 19 kişiyle ilgili yeni yaptırımları duyurdu.
 
*
18 Mart Pazar günü yapılacak Rusya cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde,
Rusya ile Batı arasındaki  tezatların ne kadarının gerçek şiddeti ne kadarının seçimleri etkilemeye yönelik tasarlandığını ayırt etmek zordur! 
 
*
Rusya cumhurbaşkanlığı seçimi Sovyet zamanına göre daha adil ve rekabetçi bir görünüm arz etmiyor. 
Tek fark o zamanda sadece tek bir adayın olması, bugün ise bir kaç adayın bulunmasıdır.
​Ama ​Vladimir Putin , altı yıllık bir süre​ç için yeniden seçilmesi kesin olan  bir seçime giriyor.
 
​*​
Devlet Başkanı V.Putin ülkesinin büyük bir güç olduğa inanıyor.
Rusya’nın bu konumunu kaybetmemesi üzerine kurduğu vizyonuyla, ülkesinin gücünü ve önemini sürekli olarak öne sürüyor.
Sovyetler Birliği’nin çöküşünün  “yüzyılın en büyük jeopolitik felaketi” olduğuna inanıyor.
Bu vizyonuyla Rusya’nın uluslararası rolünü ve statüsünü zayıflatmak için günlük olarak çalışan düşmanları yenmek için mücadele ediyor.
Bu yüzden geçtiğimiz birkaç yıl, Rusya’nın Batı ile ilişkilerinin en yorucu dönemine tanık olundu.
Soğuk Savaş’ın sona ermesinden beri ilişkilerdeki gelişme neredeyse tükendi… 
 
*
Putin’in bir sonraki dönem ne yapması gerektiğini tahmin etmek için 18 yıllık görevinde Rusya’yı tanımlayan 5 eğilimi anlamak gerekiyor.
1- Batı, Rusya’yı komşularını tehdit eden bir devlet olarak tanıyor.
2- Rusya’da yargı, parlamento ve bürokrasi iktidarın emrinde küçük bir elitin kuşatmasındadır.
3- Elitler politik güç kullanımında Federal Güvenlik Servis’nin ağır bir baskı aygıtı olarak kullanıyor.
4- Düşünce, Toplanma ve İfade özgürlükleri dahil olmak üzere anayasa garantisinde olan özgürlükler kısıtlıdır. 
5- Rus işadamları ülkede yatırım yapmadıkları için mülkiyet hakları giderek zayıflamaktadır.
 
*
Putin’in elindeyse 3 kartı bulunuyor.
1- Rusya, Batı’nın doğrudan askeri çatışmaya girmesini engelleyen büyük bir nükleer güçtür.
2- Rusya yaptırımlara karşı koymak ve kendine yeterli hale gelmek için zengin kaynaklara sahiptir.
3- Putin, Rus toplumunu birleştirmiş ve ulusal ruhu yükseltmiştir.
 
*
Başkan D.Trump, Ocak’ta yayınlanan Nükleer Doktrin’inde ana tema olarak;
Stratejik nükleer silahların büyük ölçüde aşağı çekilmesine,
Böylece artan nükleer silah tehditlerine karşı nükleer silahların yayılmasını önleme ve nükleer silah sayısını azaltma taahhüdüne,
Buna karşı düşük verimli, daha kullanışlı nükleer başlıkların konuşlandırılmasına,
Ama ABD’ye uluslararası arenada işlediği her türlü eylemin sorumluluğunu reddetme fırsatı veren bir temel anlayışı esas almıştır.
Nükleer Doktrin kilit karar olarak ​”Nükleer ​Ü​çlü” denilen, İlk vuruşu yapabilmenin ve hayatta kalmanın: Düşmanın herhangi bir ölçekte nükleer saldırısını caydırmanın : Caydırma başarısız olursa  zararın sınırlanması için ABD nükleer güçlerinin özel ve esnek rolünü belirliyor.
Bütün bunlar ABD’nin bir çatışma halinde erkenden düşük kapasiteli taktik savaş başlıkları kullanacağını,
Rusya’nın bunu bildiğini, bu noktada ABD’nin olası boşlukları daha düşük verimli silahlar kullanarak doldurabileceği anlamına geliyor.
 
*
Yeni bir nükleer çağa işaret eden ABD Nükleer Doktrini’ne karşı Putin ise,
Daha fazla nükleer silah argümanı, silahlı şiddete karşı savaşmanın en iyi yolunun daha fazla silahla olduğu gibi popüler ve muhafazakâr  bir düşünceyi takip ediyor. 
Bu noktada ABD’nin potansiyel bir düşmanı olarak silahlanma yarışını sürdürerek daha fazla caydırıcılığı nasıl sağlayabileceğine ilişkin belirsizliğe yol açıyor…
 
​*​
Rusya yaptırımlara karşı koymak ve kendine yeterli hale gelmek için zengin kaynaklara sahiptir. 
​Ne ki, Putin​  Rusların yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve Rusya’nın yeni ekonomik gerçeklere uyumunun öncelikli olacağına dair verdiği sözlerde somut başarılar sağlayamamıştır.
2000 ile 2008 arasında petrol fiyatları on kat arttı​ğı için​ büyüme​ sağlanmış fakat 2009 ve 2015-2016’​ yılları arasında resesyon yaşa​n​​mıştır.
Yaşam standartları 2014​’e göre yüzde 20 oranında azal​mış, yoksulluk sınırının altında yaşayan insan sayısı 2013​’te​ 15,5 milyon iken 2017​’de​ 20 milyona yüksel​miştir.  
​Ancak bugün ekonomi daha az kasvetli görünüyor.
Yaşam standardı yeniden yükseliyor,yoksulluk azalıyor, sağlık koşulları önemli ölçüde iyileşirken, yaşam beklentisi ve doğum oranları iyileşiyor…
 
*
Yine de Rusya, yeterli çözümler bulamadığı bir dizi problemle karşı karşıyadır.
Putin’in uluslararası sahnedeki eylemleri ya da Rusya’nın Kırım ve Suriye’deki rolü  ya da Rus markasının her küresel meselede ve Rusya’nın ABD  ile diplomatik eşitliğini sağlama çabalarından oluşan krizlerde,
Rus şirketlerine ve yatırımcılara zarar veren istikrarsızlık ortamı yaratıyor.
 
*
Rağmen V. Putin, vatandaşlarına bütün problemlere karşı şu çözümü öngörüyor ve ulusal ruhu yükseltiyor;
“M. Gorbachev’in Prestroyka’sı Sovyet insancıl projesinin bir parçasıydı.
Bugünün Rusya’sı ise Perestroyka’dan değil onun reddinden ortaya çıkmıştır.
Rusya; Türk-Moğol Altın Ordu Devleti hanlarının Rus topraklarında baskı kullanarak uyguladıkları ve Rusların o gün benimseyerek bugüne kadar ulaştırdıkları siyasî, idarî yapıyla ilgili  “Altın Orda Sistemi-Hükümdar Devlet Sistemi”nden geliyor.
Rusya’nın müttefiklere karşı  eşitlik mücadelesi bu kandan yükseliyor. 
Modern Rusya kendisini refah devlet olarak da konumlandırmıyor.
Rusya Çar II. Nicholas’ın Başbakan’ı Pyotr Stolypin’e ait “Onlar büyük devrimler peşinde, biz ise Büyük Rusya’nın” sözü peşinden gidiyor…
 
*
Rusya cumhurbaşkanlığı seçimi dünyaya hayır getirsin…
 
 
18. 3. 2018
AHMET KILIÇASLAN AYTAR