YORGUN CHP’Lİ

                                                           Yorgun CHP’li

 

               12-13 Milyonluk yorgun bir kitle CHP seçmeni. Laik,Cumhuriyete bağlı, çağdaş yüzü Türkiye’nin. Yan ürünlerle birlikte Türkiye’nin yarısına yakın bir tabana yayılıyor.

               ‘Değişim’ talebi başta iyi geldi yorgun ve bıkkın CHP liye. Seçim kaybetmeyi bir, beş, 9 un ötesinde partinin bir karakteri haline getiren 24 haziran ertesinde ‘fazla cebelleşmeden’ gelecek bir değişim belki Partiyi kurtarabilir düşüncesi tabanda yaygınlaştı. Muhtemelen hala öyle.

                Tabanın beklemediği, Kılıçdaroğlu ve onun ekibinin gösterdiği pişkinlik,kurultay talebine bu denli direniş ve sonunda partiyi açık bir bölünmenin eşiğine getireceğiydi.

                Tabanın beklemediği bir başka gelişme ise, ‘muhalefet’ olarak gösterilen değişim isteklilerinin ‘bu denli yavaş ve kararsız’ bir kampanya sürdürebilecekleri idi.

                İkisi  de gerçek oldu.

                CHP nin, Siyasi Partiler Yasasının değil, kendi üretimi olan ‘Tüzük’ sayesinde ve etik açıdan taşıdığı riske rağmen  onun arkasına saklanarak kurtulduğu ‘Seçimli Olağanüstü Kurultay’ talebi şimdilik ortadan kalktı.

                CHP yönetimi bu ‘Pirüs’ zaferini, ‘değişim muhalefeti’nin acemiliği ve organizasyon eksikliğine borçlu. Zira Muhalefet, CHP yönetiminin en sağlam kalesine, ‘delege sistemine’ yaptı ilk hücumu.

                Muharrem İnce’nin daha önceki kongre deneyimlerinden çok iyi tanıyor olması gereken bu sistem Başkan- MYK ile Delegeler arasındaki bir ‘al gülüm ver gülüm’ ilişkisine dayanır.

                Parti Meclisi- Milletvekilleri- Doğu Anadolu Delegeleri- Belediye bordrolarındaki Ankara-İstanbul ve İzmir delegeleri Partide yönetimin devamlılığını sağlar.

                Muhtemelen Muharrem İnce’nin 24 haziran da halktan gördüğü büyük ilginin parti saflarında da aynıyla yansıyacağı düşüncesinin beslediği ‘aşırı güven’, gelinen noktada CHP nin geleceği olarak görülen ‘Değişim’ talebinin ağırlığını ve hızını yitirmesi ile sonuçlandı.

                CHP yönetiminin başta Samsun delegeleri olmak üzere bir dizi ‘imzacı’ delegeyi  disiplin kurulu yoluyla ihraç etme çabası , Muhalefet’i uyandıracak nitelikte.

                Yönetim, 250 imza ile toplanabilecek bir ‘tüzük’ kurultayını kazanabilmek için alanı hazırlama çabası içinde. Yapabilir mi ? Bize göre evet.

                ‘Değişim Muhalefeti’ olarak ortaya çıkan guruplar hala parti içinde sürdürmeye çalıştıkları mücadelenin niteliğini kavramış görünmüyorlar.

                Siyasal Partiler Yasasına açıkça aykırı olan bir tüzüğe sığınan ve onu değiştirtmemek için tüm gücünü kullanan bir yönetimin, ‘imzacı delegeleri’ ihraç etme girişimini demokrat olmayan bir tutum olarak ilan ediyorlar.

                Yönetimin ‘demokratik’ bir yöntem içinde hareket etmesini mi bekliyorlardı ?

                ‘Atatürk’ün Partisi’nin Erdoğan mahkemelerine götürmeyiz’ diyen İnce ve ekibi, ‘Atatürk’ün partisini’ çağdışı bir aşiret töre hukukuna mahkum bıraktıklarını düşünmüyorlar mı ?  

                 Türkiye’de herşey ama herşey Atatürk imzasını taşır. ‘Atatürk’ü Allah’a borçluyuz, kalan herşeyi ise Atatürk’e.’

                 Herşeyi Atatürk kurdu.  Orduyu,Parlamentoyu, Kuvvetler Ayrılığına dayanan hukuk sistemini, devlet bankalarını, üretim çiftliklerini, kooperatifleri, devlet fabrikalarını vs.

                 CHP yi de  Atatürk kurdu.

                 Ne varki şu anda onun yönetiminde oturanlar, belediye bordrolarının müdavimleri, bir baltaya sap olamamış Özal dönemi yetişmesi 2. Sınıf politikacılar, ve son şekliyle İstanbul-Yerel Belediyeler ekseninde yerleşmiş 2. Cumhuriyetçi gurupları.    

                 Doğrudan bir taban hareketi olarak, 24 haziran sonrasında ‘değişim’ talebinin tavan yaptığı bir dönemde , üyeler bazında bir muhalefet hareketi olarak ortaya çıkamayan Muhalefet, şimdi MYK ve Başkan’ın ihraç girişimlerine karşı direnmek zorunda.

                Mart 2019 da yapılacak yerel yönetim seçimlerinden sonra bir kez daha denersiniz ‘imzacı delegeler’ yolunu.

                24 haziran seçim sonuçlarına yakın bir sonuç ortaya çıkacağından pek şüphe duyan kalmadı. Duvara toslama ve seçmenin yeniden ‘değişim’ diye ağlaşmaya başlayacağı kesin. 

                Yeniden imza toplarsınız. İhraç edilmemiş delege bulursanız tabii. 

 

                 MAHİR TAN               LondraPosta-Londra