‘Yolsuzluk Devleti’ne Bir adım Uzaklıktayız

‘Yolsuzluk Devleti’ ne Bir Adım Kaldı

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dün yaptığı ‘İsle Of Man’ hesabı açıklaması kuşkuya yer yok ki önümüzdeki günlerin gündemini oluşturacak çapta zincirinin ilk halkası. Kilit adam Sıtkı Ayan ve Erdoğan ailesi ile olan ilişkileri, muhtemelen önümüzdeki günlerde  Reza Zarrab itirafları nedeniyle Türkiye’nin ana gündemini oluşturacak. Zira ‘Som Litd.’ adlı şirketin sahibi olarak Petrol ve Doğal gaz taşımacılığı yaptığı ileri sürülen Ayan, İran ilişkileri nedeniyle ABD nin uzun yıllardır takibi altında. 17-25 Aralık dinlemelerine takılan Sıtkı Ayan’ın vereceği ileri sürülen ‘10 milyon luk’ Komisyon dolayısıyla da Zarrab ifadelerine konu olduğu da tartışma götürmez. Bu nedenle dün MAN ADASI belgelerini açıklayan Kılıçdaroğlu’nun belgeleri kürsüye bir ‘ayakkabı kutusu’ içinde getirmesi yerinde bir çağrıştırma oldu. 2011 tarihli SWİFT dökümanları doğrudan doğruya Zarrab davasına bağlanacak bir köprünün bir ayağını oluşturuyor.

 İşte Turpun Büyüğü; BUMERZ LİMİTED

Bumerz Ltd. İsle of Man, Company code; 003294V 

 

Kılıçdaroğlu belgelerinin esin kaynağı bize kalırsa Malta Dosyaları. İsle Of Man ve Malta’da kurulu şirketler üzerinden yürüyen bir saadet zinciri olayı ile karşı karşıyayız. 2007 yılında Man adasında kurulan BUMERZ adlı şirket ve Azeri milyarder Mansimov’un Malta deniz taşımacılığı şirketine ait Agdash tankeri bu zincirin ana halkaları. Zira BUMERZ şirketinin kurucuları Burak Erdoğan, Ziya Ülgen ve Birader Mustafa Erdoğan. O döneme kadar hiç bir iş yapmamış olan İsle Of Man şirketi    Bumerz’e 2008 yılında bir Latvia bankasından 18 milyon dolarlık bir kredi verilir. Bu kredi ile Mansimov’un Agdash tankeri alınır. Üstelik yabancı medyada yer alan belgelere göre Bumerz’e ait olan borç 2008-2015 yılları arasında Mansimov’un şirketi tarafından resmi belge ile üstlenilir ve ödenir. Mansimov bütün bu ilişiklerinin karşılığını Azerbeycan SOCAR petrolünü Türkiye’den Avrupa’ya taşıyan tek şirket olmak ve bunun yanında Tekfen inşaat ayrıcalıkları ve Bodrum Yalıkavak ihaleleri ile aldı.    Kılıçdaroğlu belgelerinin tarihi olan 2011 de Bumerz şirketi’nin sahiplerinden Ziya Ülgen’in hissesi oğluna devrediliyor. Yine Malta belgelerindeki  iddiaya göre bir Latvia kara para aklama bankası olan Parex Bank’a olan borcun 7 milyon doları Sıtkı Ayan tarafından ödeniyor.

Kılıçdaroğlu Belgeleri  Sıtkı Ayan’a yapılan ‘gemicik’ ödemeleri mi ?

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kıllıçdaroğlu tarafından dün açıklanan 2011 tarihli para gönderme SWİFT belgeleri Man Adasında ikinci bir şirkete, Sıtkı Ayan ve oğlu tarafından kurulan Bellway şirketine yapılan işlemleri gösteriyor. Malta belgelerini yayınlayan EIC raporlarında, aynı tarihte Malta’daki Agdash tankerinin Bumerz hisselerinin ‘Bu şirkete devredildiği’ kaydediliyor. Gönderilen paralar muhtemelen Ayan’ın yaptığı Latvia şirketine yaptığı ödemelerin karşılığı. Ancak yine EİC raporlarında yayınlanan bir Malta belgesi enişte Ziya İlgen’in 2014 yılında bile Agdash tankerinin tek yetkili sahibi olduğunu gösteriyor. Ziya İlgen’in 2014 tarihli ıslak imzalı işlemleri Malta dosyaları arasında yer alıyor.

 Sıtkı Ayan- Telefon Tapeleri-

2007 yılından itibaren Man Adası- BUMERZ LİTD-Malta Şirketleri üçgeninde yapılacak ciddi bir çalışma Türkiye merkezli saadet zincirini ortaya çıkarmaya yetiyor.  Bu şirketlerden Bumerz  kuruluşu itibarıyla en eskisi. Kurucular listesini internetten bile öğrenebiliyorsunuz.   2007 tarihinde kurulan Bumerz’e 2008 den sonra para yağmaya başlıyor. Latvia kara para bankasının 18 milyon dolarlık kredisini alan Bumerz’in borcu bir taahhütname ile Azeri Milyarder Mansimov tarafından ödeniyor. Ödeme kuşkusuz Bumerz üzerine geçirilen Agdash tankerinin taşımacılığı ile yapılıyor. Mansimov’a ödenen karşılık ise;Türkiye’de kapatılan ihaleler yoluyla sağlanıyor. Tekfen ve Yalıkavak liman işletmeciliği bunlardan en önemlileri.

Sıtkı Ayan ismi Londra’da iyi biliniyor. Bu kentte ‘saadet zincirine’ yakın çevrelerin bir dizi ortaklıklar ve iş ilişkileri ile bağlı olduğu bir isim.  Ayan bu nedenle  ABD istihbaratı tarafından da iyi tanınıyor. 2014 yılında İran ile 1.5 milyar dolarlık bir gas ve petrol taşımacılığı anlaşması imzalayan Ayan, 17-25 aralık olaylarından bir kaç ay önce Türkiye’de 11.5 milyar liralık boru hattı teşvik primi almakla ünlü.

Muhtemelen bu nedenle Telefon tapelerinde ‘söz verdiği miktarda ödeme yapması’ istendiğine dair kayıtlar var.

Sıtkı Ayan isminin önümüzdeki günlerde Zarrab ifadelerinde yer alacağı konusunda da çok ciddi bir beklenti var.

Kılıçdaroğlu, taşı gediğine oturtmuş gibi görünüyor. CHP genel Başkanı’nın açıklamasının hayırlara vesile olmasını umuyoruz.

 

Mahir Tan        LondraPosta –Londra