‘YENİ’YE HAZIR OLUN

             ‘Yeni’ ye hazır olun

 

Türkiye son 40 yılın en büyük siyasi-sosyal çalkantılarının içinde. 24 Haziran’da sandıklardan çıkacak sonuç ne olursa olsun, yeni ve meydanların belirleyeceği bir siyasi saflaşma gündemde.

Meydanların bir yerde kendiliğinden yarattığı siyasi güç dengesi ‘yeni’ nin Merkez- Merkez Sol-Merkez Sağ çevresinde kurulacağı yönünde.

Cumhuriyet’in Atatürk Devrimlerine sahip çıkma ekseninde kurduğu 16 yıllık klasik dengede, esasa ilişkin olmayan farklılıklar bu dönem siyasetinde ön plana çıkmaya başladı.

24 Haziran Seçim kampanyası öncelikle bu nedenle ‘yeni’ ; Millet İttifakı programı ve CHP nin Cumhurbaşkanı adayı İnce’nin söylemi son dönem seçimlerinin tümünden farklı.

Temeldeki vurgulamalar; yönetim ve Hukuk sistemi eleştirisi,kuvvetler ayrılığı, özelleştirmeler yoluyla satılan-peşkeş çekilen devlet malllarının geri alınması, Batı Avrupa değerlerine bağlılık,Yurt dışında savaş maceralarına karşı çıkış, kadın hakları ve kadınların yönetimdeki payının yükseltilmesi….

Geçmişe göre vurgu ve tonlarda dikkat çeken en önemli farklılık, Laiklik ile ilgili. İnce’nin ve  Akşener’in söyleminde Cumhuriyet’in oklarından en az vurgulanan Laiklik. Bu kampanyanın özünü ise bu iki liderin söylemlerinin yarattığı  siyasi  atmosfer belirliyor. Başörtüsü, Yemeni, ‘İmam Hatip mezunlarına iş bulma’ söylemi  merkez,merkez sağ siyasetten kalan unsurlar. Önümüzde seçim tarihine kadar geçecek dönem içinde, İnce ve Akşener’in, sıra ile Erdoğan’ı destekleyeceklerini gazetelere verdikleri ilanlarla açıklayan Tarikat ler üzerinde durmaları beklenir. Öte yandan, karşı çıkılan ve mutlaka değiştirilmesi istenen Erdoğan  rejiminin siyasi literatürdeki adı ; Siyasi İslam. İyi işlemeyen herhangi bir liberal düzen değil..

 

           Seçim Kampanyası liderleri, önümüzdeki dönemin siyasi liderleridir

 

Batı ülkelerinde 24 haziran seçim sonuçlarına ilişkin sadece kalın çizgiler üzerinden değerlendirmeler yapılıyor. Erdoğan’ın bir dizi dönemeçten ‘surviver’ olarak çıktığını bilen Batı’lı yazarlar bu ihtimali göz ardı etmeden kampanya meydanlarını okumaya doğru yöneliyorlar. Özellikle Muharrem ince’nin çok güçlü kampanyasını izleyen Avrupa lı  bir çok gazeteci ‘İnce’yi Türkiye’nin gelecek lideri’olarak zikretmeye başladı. BBC Türkçe ve  Deutsche Welle gibi Türkiye’de doğrudan haber üretme kapasitesine sahip olan yayın organları son birkaç gün içinde ‘HDP nin Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda İnce’yi destekleyeceği’ yolunda yaptığı haberlerle Türk medyasının yapamadıklarını yapmaya başladı. Seçime kadar geçecek 16 gün içinde çok keskin geri dönüşler olmazsa, İnce’nin Akşener ve HDP cihetinden gelecek oylarla ipi göğüslemesinin doğal karşılanacağı bir sürecin içindeyiz.  

Erken seçim kararının İktidar tarafından ilan edildiği günlerde görülemeyen bir sürecin başlangıcı son bir haftada giderek daha berrak olarak ortaya çıkıyor. Millet İttifakı anlaşması, Muharrem İnce’nin adaylığını gerçek haline getiren gelişmeler ve İnce’nin ortaya koyduğu performans kuşkusuz başlangıçta ‘mucize’ olarak görülen bir sonucu artık gözle görünür hale getiren temel faktörler.

Cumhuriyet,kurtuluşa bu kadar yaklaştıktan sonra onu bırakmayacaktır.

 

Mahir Tan      LondraPosta-Londra