YENİ BİR ŞEYLER VAR İŞTE..

         YENİ BİRŞEYLER VAR İŞTE

 

24 Haziran’ın ortaya çıkardığı yenilenme açlığı muhalefet saflarında sonuçlarını göstermeye başladı. Bu gelişmeleri Cumhuriyet toplumu sevinçle karşılayacaktır.

Cumhuriyet toplumunun ana örgütlerinden CHP de büyük bir değişim hareketi başlamak üzere. Değişim talebiyle Olağanüstü kongre için imza toplayanlar bu partide son yılların en önemli siyasi kalkışmasını gerçekleştirdiler. Son 8 yılda değişmeden yerinde sayan, CHP nin geleneksel Atatürkçü seçmeninin sırtından siyasi gelecek arayan bir gurup yöneticinin kontrolündeki ana muhalefet partisi kongre kararı almak zorunda.

Yeni bir muhalefet anlayışı,üyelerin kontrolündeki bir parti yönetimi,yeni ve demokratik bir tüzük ve en önemlisi yeni ve işinin ehli kadrolara olanak tanıyan bir düzen için taşlar döşeniyor.

Cumhuriyet toplumu, ağır bir siyasi yenilgiden sonra, bu gücü gösterebildiği için umutlu ve gururlu olmalıdır.

Toplumumuz için umut veren bir başka gelişme ise Türkiye’nin en büyük kitle örgütlerinden biri olan Atatürkçü Düşünce Derneğinde yapılan olağan kongre sonucunda yönetimin değişmiş olması. Yakın geçmişte ‘Cumhuriyet Mitingleri’ gibi Türk siyaset tarihinin gördüğü en büyük kitle hareketlerine önderlik eden ADD, yazık ki son yıllarda aynı aktif ve önder rolü üstlenen girişimlerde bulunamamıştır. Çok açık olarak ‘yenilenme’ gereksinimi gösteren ADD, Prof. Süheyl Batum’u Başkan olarak seçerek bu alanda yeteneğini göstermiş ve halkın önünde yeni bir umut olarak yerini almıştır. Prof. Batum’un kongre çalışmaları sırasında vurguladığı ‘yeni çalışma tarzı’ ile örgütsüz durumdaki çok sayıda Atatürkçü yazar,bilim adamı ve gazeteciyi ADD saflarına davet etmesi bekleniyor.

Ağır yenilgilerden sonra daima yeni bir umut çıkıyor. Türkiye’nin bu yeteneği var.

 

Mahir Tan             LondraPosta-Londra