Yaşa, Varol Harbiye

 

Londra’da 30 Ağustos     

Yaşa, Varol Harbiye

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Silahlı Kuvvetler Günü, Londra’da Türkiye Gençlik Birliği (TGB) tarafından düzelenen bir  gösteri ile kutlandı. 30 Ağustos günü,Belgrave Sq. adresindeki Türkiye Büyükelçiliği önünde toplalanan göstericiler, 30 Ağustos kutlamasını, Türkiye’deki iktidara karşı bir protesto biçiminde sürdürdüler. Ellerinde, ‘Yaşasın Harbiye-Bağımsız Türkiye’, ‘Harbiye Mustafa Kemal, 30 Ağustos Türkiye’dir’ yazılı pankartlar taşıyan katılımcılar, Türkiye’de 30 Ağustos kutlamalarına getirilen sınırlamalar ve FETÖ cü darbe bahanesiyle Harbokulları ve Askeri Liselerin kapatılmasını protesto ettiler. Londra’da yapılan tek 30 Ağustos kutlamasına İADD ve CHP İngiltere Örgütünden de katılan göstericiler, 30 Ağustos k

utlaması yanında Türk Ordusu ve Onun Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ilkelerine bağlılıklarını vurguladılar.

TGB Londra Örgütü yöneticileri tarafından yapılan açıklamalarda 30 Ağustos günü, İstanbul,Ankara,İzmir ve büyük kentlerde düzenlenecek eş zamanlı kutlamalara milyonlarca yurtseverin katılacağı  ve Hükümetin yasaklama ve sınırlandırmalarına karşın, Halkın 30 Ağustos zaferini kutlayarak, Ordumuza desteğini meydanlarda göstereceğini belirttiler.

TGB adına Türkiye Büyükelçiliği önünde bir bildirge okuyan Hayrettin Aydın; ’30 Ağustos’un Tarihi bir zafer olmaktan öte, Dünya’daki ilk bağımsızlık savaşının sonunda yaratılan çağdaş ve bağımsız Türkiye’nin temeli olduğunu’ kaydetti. 30 Ağustosu hazırlayan Sakarya savaşının bir’Subay Savaşı’ olarak adlandıruıldığına dikkat çeken Aydın; ‘bize bağımsızlığımızı armağan eden bu subaylar, Başkomutan Mustafa Kemal gibi askeri liselerden ve Harbiye’den mezun olmuşlardı.Bugün bu okulları kapatmak, doğrudan doğruya Ordumuzu tasfiye etmek ve Emperyalizme destek vermek demektir’ dedi.

30 Ağustos kutlama gösterisi için Türkiye Büyükelçiliği önünde toplanan protestocular, Askeri liseler ve Harbokullarının kapatılması yanında, Genel Kurmay Başkanlığı’nın Cumhurbaşkanına , Kuvvet Komutanlıklarınında bakanlıklara bağlanmasına karşı çıkarak,bunun Ordu’nun temeli olan emir komuta birliğini yok edeceğini ve orduyu bir özel askeri birlik seviyesine düşüreceğini vurguladılar.

Mahir Tan     LondraPosta-Londra