YARIN HERŞEY OLABİLİR …

    Herşey Olabilir.

 

ABD ve ardındaki Batı güçlerinin hiç bir askeri yığınağı boş çıkmadı. Doğu Akdeniz ve Suriye’yi çevreleyen bölgede yığılan  Batı’lı Deniz ve Hava kuvvetleri mutlaka askeri anlamda önemli sayılacak bir harekata başlamak üzere. Ağırlık ABD donanmasından fırlatılacak  Cruise füzeleri ve uçak gemilerinden havalanacak savaş uçakları yanında Kıbrıs İngiliz üslerinden havalanacak İngiliz uçakları, İsrail uçak ve füzeleri ve Suriye- Irak sınırında El Tanf ABD Üssünden havalanacak uçaklarda olacak.

Suriye Savaşı yeni bir evreye geçerken dikkati çeken iki nokta var.

Öncelikle uluslararası alanda diplomasinin tamamen ortadan kalkmış olması. BM, ABD nin resmi açıklamalarına göre devre dışı. Kimyasal silah kullanımı konusunda BM tarafından yapılacak araştırma komisyonu kararı beklenmeyecek.

İkinci önemli nokta ; ABD-İngiltere-Fransa-İsrail kampının hedef aldığı esas güç Esad değil, Rusya.

Göründüğü kadarıyla önümüzdeki günlerde yaşanacak savaş Batı’nın hava kuvvetleri ile Rusya’nın hava savunma güçleri arasında geçecek. ABD saldırılarına Rusya müdahale ederse büyük çaplı bir savaşa yol açacak, etmezse Doğu Akdeniz deki hakimiyetini ve muhtemelen Suriye’nin tamamını kaybedecek.

    ABD’nin Kara ordusu Kim ?

 

ABD ve müttefiklerinin hava ve denizden yürüteceği kesinleşen Esad’ı yok etme planında kullanacağı kara ordusu nerede?. ABD nin Suriye savaşının başlangıç günlerindeki ittifak unsurlarına, Cihadi terör örgütlerine başvurmaktan başka yapabileceği fazlaca bir şey yok. Çatışma bölgeleri Doğu Guta ve en yakındaki Cihadi yerleşim bölgesi  İdlip  olacağına göre bu operasyonlardan yararlanacak güç yine El Kaide ve türevleri. ABD’nin füze ve bombaları altında Suriye savaş uçakları kullanılamayacağı için Doğu Guta ve Şam’ın Güneyindeki IŞID-El Kaide örgütlenmeleri ilerlemesini durdurmak çok zor savunmadaki Suriye ordusu için.  Belki de Duma’daki kimyasal silah tezgahı doğrudan doğruya bu kapsam içinde organize edildi. Bu nedenle Başkent Şam çevresinde yürütülecek savunma savaşında, Hizbullah, İran destekli Şii örgütleri ve Suriye nin NDF güçleri çok ciddi bir ölüm kalım savaşına girişeceklerdir.

Suriye savaşının 7. Yılının sonunda olacaklar açık bir biçimde nasıl bir Dünya’da yaşadığımızı ortaya çıkaracak.  Bağımsız bir ülkenin parça parça edildikten sonra yok edilmesi mi yaşanacak ?  Batı bir kez daha Libya yani Kaos stratejisi mi izleyecek?  Bunlar Rusya’nın Cuma günü başlaması beklenen kirli savaşta tercih edeceği müdahale biçimine bağlı. Rusya, Suriye’yi savunmak ile yükümlüdür. Bugün için bu tercih İnsanlığı savunma ile ayni şey…

 

Mahir Tan     LondraPosta-Londra