Yakovenko ; RUSYA’DAN SEVGİLERLE

       Suriye Kimyasal Bomba Krizi 1. Elden Bilgilerle

 

Rusya’nın Londra Büyükelçisi Alexander Yakovenko bir ay içinde düzenlediği ikinci basın toplantısında Suriye’de ABD-İngiltere ve Fransa tarafından yapılan bombalama, Suriye’nin Duma kasabasında Esad rejimi tarafından kullanıldığı iddia edilen Kimyasal silah ve İngiltere’nin Salzbury kentinde Skripal ve kızı Yula nın kimyasal içerikli bir madde ile zehirlenmesi olaylarını gündeme getirdi. 7 Nisan günü Suriye’de Şam yakınlarında cihadi  ayaklanmacıların elinde bulunan Duma kasabasında Esad rejimi tarafından kullanıldığı ileri sürülen bir kimyasal bomba patladığı iddia edilmişti. Bu iddiayı daha önce aynı işlemleri yaptığı belirtilen ve İngiltere’de kurulmuş bir sözde insan hakları örgütü ‘White Helmets’ medya ve BBC kanallarına servis etmişti. İngiltere’den prasal destek alan ve başında eski bir İngiliz paralı askeri bulunan ‘Beyaz miğferler’ örgütünün ABD ve Batı tarafından Suriye rejimine karşı bir saldırı için bahane yaratam amacıyla böyle bir provokasyon hazırladığı daha önce Suriye ve Rus kurumları tarafından açıklanmıştı. Gazetemiz LondraPosta’nın da birkaç kez yer verdiği provokasyon geçtiğimiz 7 Nisan günü hayata geçirilmiş ve beklendiği gibi bir BM kararı olmaksızın ABD-İngiltere ve Fransa 14 nisan günü Suriye’ye füze yağdırmaya başlamıştı.

Bugün 20 Nisan günü Londra’daki Rus Büyükelçiliğinde katıldığımız basın toplantısında konuşan Rusya’nın Londra’daki Büyükelçisi Alexander Yakovenko ise; kendisine Suriye’de Duma kasabasında olanları araştıran tek kuruluş olan Rus Askeri Polisi tarafından iletilen kanıtları medya ya sundu.

Duma’da kenti anlaşma ile terkeden cihadi militanların bıraktıkları binalardan birinde bulunan ‘laboratuar’ da Alman yapımı kimyasal gaz tüpleri ve İngiltere’de Salsbury de imal edilmiş el bombaları bulundu.

14 nisan sabahı ABD’nin ve İngiliz ve Fransız ortakları ile birlikte 103 füze ile  yürüttüğü  hava-deniz harekatını egemen bir ülkeye karşı yapılmış yasadışı bir saldırı olarak tanımlayan Yakovenko, BMGK kararı olmaksızın yapılan bu saldırı QPCW heyetinin Duma’ya varıp kimyasal bomba konusundaki incelemelerin beklenmeden ve ellerinde hiç bir kanıt olmadan yapıldığına dikkat çekti.

7 Nisan Günü Hükümet karşıtı El Kaide örgütlenmelerinin kontrolündeki Duma’da patladığı ileri sürülen kimyasal bomba konusunda, ise İngiltere’den parasal destek aldığını iddia ettiği ‘Beyaz Miğferler’(White Helmets’) örgütünü suçlayan Yakovenko, bu olayın Suriye Hükümet kuvvetleri yapmış süsü verilerek Suriye’ye saldırı için bahane yaratıldığını kaydetti.

Suriye’de Duma kentinde çekilmiş bir dizi video ve fotoğrafı 7 nisan olayının bir provokasyon olduğunu kanıtlamak için medya ya gösteren Büyükelçi Yakovenko, kimyasal bomba sonrası yaralandığı iddia edilen ve resimleri çekilen bir çocuğun ailesi ile yapılan konuşmada ‘bir bomba patlamadığı ve çocuğun yiyecek malzemesi ve para karşılığında konuşturulduğunun’ görüldüğü delilleri açıkladı.

Duma bahanesi ile yapılan ABD saldırısında ise 103 füze kullanıldığını ancak bunlardan 71 inin Suriye hava savunma Sistemi tarafındn imha edildiklerini söyleyen Rus Büyükelçi, ‘Rusya daha önce açıkladığı gibi müdahil olmamış ancak Suriye’ye teknik destek vermiştir’ dedi.

Eski Rus ve İngiliz casusu Skripal ve kızı Yula’nın zehirlenme iddiası ile ilgili olarak İngiltere ve Başbakan Therasa May’I suçlayan Yakovenko ‘Skripal ve kızı Yula’yı hastanede ve sonrasında gören, resmini çeken, konuşan kşmse var mı’ ?  diye sordu. Skripal olayında özellikle İngiltere’nin Rusya ile teknik işbirliği yapmamasını eleştiren Büyükelçi, ‘Rusya’da böyle bir kimyasal madde bulunmuyor. Noviçok’un  ilk kez ABD de bulunduğu bildirildi. Anlaşıldığı kadarıyla İngiltere’de de bu madde en azından örnek olarak mevcut’ dedi.

Alexander Yakovenko, Batı ile Rusya arasında Skripal ile başlayan ve Suriye’deki yine kimyasal içerikli sürtüşme ile devam eden  krizin en önemli tanıklarından biri. Her iki olayda da hiç bir kanıta dayanmadan Suriye ve Rusya’yı suçlayarak Dünya’yı yeni bir soğuk savaş ve Orta-doğu’da sonu gelmez bir boğazlaşmaya sürükleyen Batı Emperyal güçlerine karşı, Başkent Londra’da savaş haberleri ve sahte delilleri kamuyouna sunan Batı Medyasının yüzüne bakarak gerçekleri gündeme getiriyor Yakovenko. Ünlü gazete ve Tv istasyonlarının muhabirlerinin söyleyebilecekleri hiç bir şey yok artık…

Mahir Tan          LondraPosta-Londra