We shall overcome

                                       
Tony Benn: ‘We Shall Overcome’

   

İngiliz Şövalyelerinin sonuncusu


İngiltere Parlamentosu’nda 47 yıl milletvekilliği ve iki dönem bakanlık yapan, İngiliz solunun dev liderlerinden Tony Benn’in cenazesi hazin ve onurlu bir törenle kaldırıldı. Londra Parlamento Meydanındaki St. Margaret kilisesinde yapılan dinsel törene, çok sayıda parlamenter ve Benn’in onbinlerce hayranı katıldı. 1960 ve 1970 yıllarında İngiliz İşçi Partisi’nin iki kez bakanlığını yapan Tony Benn, yaşamının 47 yılını  milletvekili ve son 10 yılını protestocu olarak geçirdiği Parlamento Meydanında, dava arkadaşlarının taşıdığı ‘We Shall Overcome’ pankartlarının arasından geçerek St. Margaret Kilisesine götürüldü. 1925 yılında Londra’nın Marylebone semtinde doğan Tony Benn, 1960-70 yılları arasında yükselen İngiliz İşçi ve öğrenci hareketlerinin, İşçi Partisi Milletvekili ve Bakan olarak en önemli destekçilerinden biri oldu.

Tony Benn’in en yakın dostlarından ‘Kızıl’ Ken Livingstone oradaydı.

27 Mart tarihinde yapılan cenaze töreninde, Tony Benn’in liderlerinden olduğu İşçi Partisi, Stop The War Coalition ve Palestine Soldarity Campaign taraftarları ve Parlamento’nun tüm partilerinden gelen milletvekilleri yer aldılar. Tony Benn 2001 Yılında kurulan Stop The War Coalition’un kurucu üyesi ve en önemli liderlerinden biri oldu. ‘Terörle Savaş’ adı altında başlatılan Afganistan ve Irak savaşlarına karşı tüm miting ve protestolarda konuşmacı olarak yer alan Tony Benn, yine kurucusu olduğu Palestine Solidarity Campaign örgütü için onlarca protesto ve eylemde lider olarak bulundu.  
Tony Benn’in yaşamı da bu meydanda geçmişti.


50 yıl öncesinde Hümanist ve sol akımın güçlü olduğu Londra’da politik yaşama damga basan en önemli liderlerden biri olan Tony Benn’i Parlamento Chapel’inden birkaç yüz metre ötedeki St. Margaret Kilisesine cenaze arabasında yaptığı yolculukta, aynı dönem dava arkadaşlarından Ken Livingstone ve Tarık Ali yalnız bırakmadılar. Benn’in cenazesi aynı gün ailesi tarafından yakılmak üzere Crematorıum’a götürüldü.

Mahir Tan / LondraPosta / Londra

Telif hakkı saklıdır 2014! Kaynak gösterilmeden yazı, fotograf ve video kullanılamaz!