Venezuela CIA darbelerine direniyor

‘Commandante Chavez’ ölümsüz

Venezuela Temsilcisi Guerra

 

Londra’da 11 Nisan gecesi düzenlenen panelde, Venezuela’da Unutulmaz Başkan Hugo Chavez liderliğinde gerçekleşen ‘Bolivarcı devrime’ karşı ABD tarafından tertiplenen ve sadece 47 saat süren darbe tartışıldı. Kuzey Londra’da Troy Kafeterya’da ‘Faşizme Karşı Latin Amerika Cephesi’ tarafından organize edilen gecede, Venezuela Büyükelçiliği Temsilcisi John Guerra ve Venezuela’ya giderek araştırma yapan Mesut Akın konuştular. 
 
Venezuela’da Başkan Hugo Chavez’e 12 Nisan 2002 tarihinde CIA ve Ordu’nun bazı kesimleri tarafından yapılan ‘Soft Coup’nun yıldönümünde konuşan Venezuela Temsilcisi Guerra, ’12 Yıl önce bugün Commandante Chavez’e karşı yapılan darbe sadece 47 saat dayanabildi. Halkın direnişi sonunda tutuklanmış olan Chavez, helikopterle geri getirilerek başkanlık sarayına bırakıldı. Şimdi yeniden tekrarlanmaya çalışılan karışıklıklar ve darbe girişimleri de aynı kaderi paylaşacaktır. Zira Venezuelahalkı, Chavez tarafından gerçekleştirilen ve şimdi Başkan Maduro tarafından sürdürülen Bolivarcı devrimin tadını aldı. Onu, canı pahasına savunmaya kararlı’ dedi.
 

Ukrayna’yı bizde tekrarlayamazlar

 
Venezuela Elçiliği Temsilcisi Guerra, 12 yıl önce CIA ve Ordu içindeki destekçileri tarafından 12 Nisan 2002 tarihinde Başkan Chavez’e karşı bir ‘Yumuşak darbe’ gerçekleştirildiğini, ancak halkın devrime sahip çıkması ve direnişi sonunda tutuklanan Chavez’in 47 saat içinde görevinin başına döndüğünü kaydetti. O tarihlerde bir öğrenci lideri olarak Venezuela’da bulunan Guerra, halk tarafından seçilen Hugo Chavez’in gerçekleştirdiği Bolivarcı devrimin, geçen 12 yıl içinde Venezuelahalkına refah, zenginlik ve özgürlük getirdiğini, Chavez’in ölümüne rağmen onun kurduğu sistemin, şimdi Başkan Maduro tarafından sürdürüldüğünü vurguladı. 
 
Bolivarcı devrimin ‘Commandante Chavez’ yönetiminde, Venezuela’nın en önemli zenginlik kaynağı olan petrolü ulusallaştırarak, gelirini geniş ve eşitlikçi bir sosyalizasyon amacıyla kullandığını, ülkenin devrim öncesi 90 milyar olan milli gelirini 13 yılda 320 milyar dolara çıkardığını belirtti. Guerra, Venezuela’nın 12 yıl sonra geçtiğimiz aylarda yeniden ABD ve CIA destekli darbe girişimlerine hedef olduğuna dikkat çekerken, ‘Venezuela ABD’ye en çok petrol satan 4. ülkedir. Bu herşeyi açıklamaya yeter’ dedi. CIA ve işbirliği yaptığı güçlerin Venezula’ya komşu olan Columbia üzerinde sızdıklarını söyleyen Guerra, uyuşturucu ve kara paradan beslenen bu ülkede 7 ABD üssü bulunduğunu belirtti.
Mesut Akın; ‘halk devrimi silahlı olarak savunacak’
Veneuzela’ya giderek Bolivarcı devrimin sosyal ve politik yönlerini inceleyen Araştırmacı Mesut Akın, Venezuela’da halk devriminin, lideri Chavez’in ölümünden sonra da Başkan Maduro tarafından sürdürüldüğünü söyledi. Akın, izleyicilerden gelen soruları cevaplarken ‘CIA ve ABD tarafından Ukrayna’da yapılan ‘sivil darbe’ türünden provokasyonlara karşı, Venezuelahalkı ve yöneticilerinin deneyimli olduklarını ve devrimi savunmak amacıyla halkı örgütlü ve silahlı hale getirdiklerini kaydetti. Başkan Maduro’nun muhalefet partileri ile yapmaya başlayacağı görüşmelerin Venezuela’ya komşu Brezilya, Ekvator, Arjantin gibi dost ülkeler gözlemciliğinde yürütüleceğini söyleyen Akın, bu görüşmeler ‘barışı sağlamak ve bir iç savaş tehlikesini önlemek amacına yöneliyor’ dedi.

Mahir Tan / LondraPosta / Londra

Telif hakkı saklıdır 2014! Kaynak gösterilmeden yazı, fotograf ve video kullanılamaz! 
 
,