VEKİLLERİ GÜL MÜ ÇARPTI, LONDRA MI ?

       Gül mü çarptı, Londra mı ?  

 

Gündemin en önemli maddesi CHP’nin açıklanan milletvekili aday listesindeki tırpanlar.Medya’da en fazla yer bulan yorumlar partinin en aktif milletvekillerinden Haluk Pekşen’in aday gösterilmemesi üzerine. Pekşen dün yaptığı açıklamalarda; ‘Abdullah Gül’ün Cumhurbaşakanı adayı olarak gösterilmesine karşı çıktığı için partiden üç kez uyarıldığını’ söylüyor. Avukat Pekşen, ayni zamanda CHP nin mevcut  Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin de önde gelen destekçilerinden. Çizik yemesinin bu nedenlerden hangisine dayandığını  seçim sonrasında öğrenebileceğiz.

Genel Merkez tırpanlarında, bir yanda Gül’ün Cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı çıkanlar bir yanda da Muharrem İnce’ye CHP Genel Kongresinde imza verenler ağırlıkta. Bu nedenlerin artık milletvekili listelerinde yer almayan isimlerin belirlenmesinde çoğunlukla üst üste geldiği görülüyor. Kısacası, artık mevcut olmayan bir Abdullah Gül tartışması ve yine geçmişte kalan Muharrem İnce’ye kongrede imza verme olayları CHP listelerinin belirlenmesinde iki ayrı etken olmuş. Bize göre bu faktörlerden Muharrem İnce’yi doğrudan ilgilendireni çok daha önemli. Bir kişiyi Türkiye’nin en önemli seçiminde Cumhurbaşkanı adayı olarak gösteriyorsunuz,sonra onun Parlamento’da oluşacak en yakın destek gurubunu meclisten uzaklaştırıyorsunuz.   

Bu nedenle CHP Milletvekili listelerinde gelecek ile değil, geçmişle bir hesaplaşma söz konusu. Zira Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı Adayı olarak gösterilmesi hayali başlamadan sona erdi. Bunun için birinden intikam alınmak isteniyorsa, üstü çizilecek isim CHP içinde değil. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener. Çatı Adayı formülasyonunu ortadan kaldıran o oldu.

Milletvekili listelerinde tasfiye edilen bir başka gurup ise kendisine ‘CHP’nin Solu’ adını yakıştıran bir yapıya ait milletvekilleri.

2017 Aralık ayı içinde ve 2018 Ocak ayında Londra’ya CHP den toplu olarak gelen kafilelerde yaklaşık 15 milletvekili yer alıyordu.

CHP İngiltere Birliği’nin ev sahipliği yaptığı ziyaretlerde ilk kafile Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve MYK üyelerinden oluşuyordu. 3 Güne yayılan ziyaretin bugün için önemi katılan milletvekillerinin tümünün dün açıklanan listede büyük kentlerin birinci sıralarından milletvekili adayı olarak açıklanması.

CHP İngiltere Birliği gerçekten demokratik bir zamanlama ile,farklı düşünceleri sergileyebilmek amacıyla bu ziyaretten 3 hafta sonra CHP milletvekillerinden bir başka gurubu Londra’da ağırladı. Partinin önde gelen isimlerinden İlhan Cihaner, Şanal Saruhan, Hüseyin Çamak,Aytuğ Atıcı,Hilmi Yarayıcı,Gaye Usluer, ve izleyen günlerde gelen Gülay Yedekçi, Mehmet Tüm  2018 in ilk günlerinde Londra’da gündeme oturdular. Bu isimlerin Londra’da yaptıkları konuşmalara göre ortak özellikleri, Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı çıkmaları ve CHP yönetimini 16 Nisan referandum gecesi yapılan hilelere karşı çıkmakta pasif kaldığı yönünde suçlalamaları oldu.  CHP nin son genel kurulunda bu kişiler Genel Başkan adayı Muharrem İnce’ye karşı mevcut Genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklemişlerdi.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile birlikte Londra’ya gelen milletvekili gurubundaki vekillerin tümü garantili yerlerden yeniden aday olurken, tam üç hafta sonra Londra’ya gelen vekillerin tümü yeni seçim için listelerde tırpanlandı. Muharrem İnce destekçileri ile birlikte çizik altında kalan ‘CHP Solu’ denilen gurubun tasfiyesi CHP içinde ‘gurup olarak hareket etmeye meyilli’ vekillerin dün itibarıyle tasfiye edildikleri ortada.

Soru Şu;  ‘eski’ milletvekillerini Gül mü çarptı, Londra mı ?    

 

Mahir Tan               LondraPosta-Londra