UNDERDOG

 

                 UNDERDOG

 

‘Underdog’ herhangi bir yarışma, seçim yada referandum türü bir toplumsal olayda ‘kazanma şansı çok küçük olan, favori olmayan’ yarışmacı yada adaylar için kullanılan bir ifade.

Kazanamayacağı besbelli bir adaya oy verirmisiniz ? Muhtemelen içinde bulunacağınız şartlara göre değişir cevabınız. Ayni konuda yakın tarihlerde yeniden yarışma olanağınız varsa, salt ‘Underdog’ olarak kabul edilen aday yada guruba ‘tanıtım,deney kazanmak, büyük finale hazırlanmak’ gibi gerekçelerle,sonucun ne olacağını bilerek destek vermek gibi bir tercih içinde olabilirsiniz.

Kuşkuya yer yok ki bu lüks ancak kısa bir süre sonra bir telafi şansı bulunanlar için söz konusu.

Dahası, bu işlemi birden fazla yarışma yada seçimde yaptığınız halde, hala ‘underdog’ olarak gösteriliyorsanız, ya adayın ya da onu seçmeyi düşünenlerin kendilerine başka bir spor ya da meslek bulmaları gerekiyor demektir.

Yaklaşan 2019 seçim yılını düşündüğümüzde, ‘Underdog’  ifadesi Türkçe’de çokça kullanılan bir başka kavram ile birleşmekte ; BİLE BİLE LADES

 

       Hava Üstünlüğü Olmadan Savaş olmaz

 

Bu Suriye için heryerden daha çok geçerli. Zira suriye 7 Yıldan beri savaş içinde olan bir ülke. Ülke toprakları karada olduğu gibi hava sahalarında da paylaşılmış. Dünya’da Uzay havacılığı denilen 5. Kuşak Savaş uçaklarıyla oynanan savaş oyununu uygulayabilecek seviyedeki  iki gücü olan  ABD ve Rusya Suriye hava sahasını dikine Fırat Hattı üzerinden kaptmış durumda. Türkiye’nin bugün 20. Gününe giren Afrin operasyonu işte bu hava sahalarından Rusya’ya ait olanının Türk uçak ve hava araçlarına açık tutulması sayesinde başlatıldı.  Bugün ‘Hürriyet’ gazetesinin elde ettiği bilgileri ihtiva eden haberine göre ; Rusya hava sahası ‘güvenlik’ gerekçesiyle uçuşa kapatıldı. 4 Günden beri yapılamayan Türk hava harekatları  karada savaşan birliklerimizin hareket kabiliyetini etkiliyor. Fazla inandırıcı olmayan Rus hava sahasının ‘güvenlik’ gerekçesiyle kapatılması, gerçekte Fırat’ın batısındaki taraflar olan Rusya,İran ve Suriye’nin resmi açıklamaları ile  tıp tıp uyuşuyor.

Türkiye, karada savaşa sürdüğü askerlerimizin güvenliğini sağlamakla yükümlüdür.

 

Mahir Tan        LondraPosta-Londra