UMUDU YİTİRMEYENLERİN BAYRAMI; 19 MAYIS

   UMUDU YİTİRMEYENLERİN BAYRAMI

 

19 Mayıs 1919 elbette, çökmekte olan köklü bir toplumun, ayağa kalktığı tarih. 19 Mayıs Bayramı ise bu tarihi bir bayram haline getiren Mustafa Kemal Atatürk’ün onu gençliğe emanet ettiği gün. 1919-2018 tarihleri arasında iki asıra yayılan bağımsız,çağdaş, demokratik Türk toplumu, yüz yıl içinde inişli çıkışlı bir çizgi izlemiş. Son 16 yılda dibe vurmaya başlayan Devrim, ‘iyi ki var’ gençliği ile bir kez daha ayağa kalkıyor. Atatürkçülük bu demek tam olarak. Gençliğiniz varsa ‘umudunuz’, umudunuz varsa yaşam şansınız var demek. İADD, gençliği ile birlikte Londra’da 19 Mayısı kutlarken, Türkiye’nin her büyük kenti ‘İzmir’in Dağlarında Çiçekler Açar’ marşıyla inliyordu. Devrim, yaşandımı bir kere , izleri silinmiyor.

                    

 ‘Umudunu Yitirmeyenler’ tanımlamasına en uygun insanlarımız İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneğinde toplanmış. Yıllardan beri bıkmadan,usanmadan,korkmadan tam olarak Atatürk’ün söylediklerini yerine getirdi.   19 Mayıs Ruhunun 99 dan 100’e geçtiği günlerde yapılacak olan kader seçiminde, zafer gelecekse eğer, bu ‘umudu yitirmeyenler’in eseri olacak.

İADD nin dün yapılan 19  Mayıs Atatürkü Anma ,Gençlik ve Spor Bayramı kutlamasında, ‘Devrim Düşüncesinin’, nasıl kuşaktan kuşağa devredildiğini gözlerimizle gördük. Bu gençler, bu çocuklar geçtiğimiz yıllarda yoktular anma törenlerinde,bayramlarda. Tıpkı İzmir dağlarında açan çiçekler gibi açtılar geleceğin kırlarında.    Atatürk’ün sevdiği şarkıları çalanlar,genç sanatçılarımız, ‘Kurtuluş Savaşı Destanı’nı sahneye taşıyanlar, hepsi ‘umudu  yitirmeyenlerin’ yetiştirdikleri çocuklar. Bunun tanığı olmaktan gururlu ve ayrıcalıklıyız.

İADD nin 99 Yıl 19 Mayıs Kutlaması,tam bir gençlik şöleni biçiminde gelişti. Başkan Jale Özer’in yaptığı açış konuşmasında dile getirdiği İADD bildirisi şöyle;

    ‘ Özgürlük ateşimizin yakılarak bir Ulus’un doğdugu,Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum günü olarak kabul ettigi tarih   olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’mızın 99 yılını büyük bir sorumluluk ve coşkuyla kutluyoruz.

Ülkemizin 16 yıldır Ortaçağ karanlığına sürüklenmek istenildiği, Cumhuriyet kazanımlarının tek tek yok edildiği  ve sonunda 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin  açılmasıyla fiilen başlayan parlamenter sistemin sona ereceği  bu dönem, tarihimizde   karanlık bir sayfa olarak kalacaktır.

 

Ancak  ‘”Umutsuz durum yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” diyen Büyük Önderimiz M. K. Atatürk’ün çizdiği  yol haritasını rehber edinerek  24 Haziran’da bu karanlıktan çıkıp aydınlık günlere ulaşacağımıza olan inancımız tamdır. Bunu da, 24 Haziran 2018 seçimleri öncesinde, halkımızı aydınlatma yolunda yapacağımız azimli ve kararlı calısmalarımızla aşacağız. Bu yüzden halkımızın en diri gücü gençlerimize de çok iş düşmektedir. Gençlerimizin bu bayramlarını mücadele bayraklarını daha da yükselterek kutlayacaklarına olan inancımız tamdır. Gün, yeniden ve daha kararlı bir şekilde Mustafa Kemal Atatürk’te birleşme, Londra’dan Samsun’a omuz verme günüdür.

İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği olarak 19 Mayıs ruhunu tam bağımsızlık  şiarımızla kutluyor, gerek yurt içinde gerekse yurt dışındaki  tüm gençlerimizin  ve kendini genç hisseden tüm dava arkadaşlarımızın mücadelesini yürekten destekliyor, bayramlarını kutluyoruz.’

 

İADD, 19 Mayıs Kutlaması, Udi Barış Kabadayı’nın seslendirdiği Atatürk’ün sevdiği şarkılardan sonra, son yıllarda İADD çalışmalarında çok önemli bir yer tutan ‘Ata Sanat Kulübü’nün kurucusu Müslüm Alataş ve gençleriyle sahneye taşıdığı Nazım Hikmet’in Kurtuluş Savaşı Destanı’ ve en genç sanatçılardan Melis Ethemsoy’un gerçekleştirdiği keman resitali ile sonuçlandı.

 

24 Haziarn kader seçimi sürecine girerken İADD mesajını bu güzel şölen ile iletti; GELİYORUZ,GELECEĞİZ, YAKINDIR:

 

 

Mahir Tan                    LondraPosta-Londra