UCUZ BİR SUİKAST

      UCUZ BİR SUİKAST

 

İran’ın efsanevi Kuds Gücü komutanı Kasım Süleymani, yanında Hizbullah’ın bölgedeki lideri El Muhendis ile birlikte Bağdat hava alanında bir Amerikan İHA sından atılan üç füze ile öldürüldü. İran’ın Süleymani suikastına gösterdiği tepkiler ‘intikam ve misillime’ çağrıları ile çığ büyürken, Dünya kamuoyu özellikle İran’ın atacağı yeni adımları tartışmaya başladı.

ABD nin Hizbullah ve İran hattında son birkaç hafta içinde yaptığı saldırılar, muhtemelen Pentagon’un izlediği yeni bir programın sonucu oldu. Genel olarak İHA ları geliştirilmiş modelleri ile Suriye-Irak hava sahasında kullanan ABD, 29 aralık- 3 ocak tarihleri arasında üç büyük operasyona imza attı. Hizbullah’ın 20 ye yakın lider ve personelinin öldürüldüğü suikastlerin önemli bölümü Suriye Irak sınırındaki El Kaim kapısı çevresinde meydana geldi. Hasd i Şaabi tarafından ABD nin Irak Elçiliği önünde yapılan protestolar ve işgal hareketinin sonrasında 3 ocak günü yapılan Bağdat havalanı saldırısı ile İran- ABD vuruşması niteleliksel bir değişime uğradı.

İran’ın Ortadoğu olaylarındaki en aktif ve deneyimli komutanı olan Kasım Süleymani’nin öldürülüşü hem ABD-İran hemde İran’ın bölgedeki ilişkilerinde yeni tartışmalar açacak yeni boyutlar yaratacaktır.

İran’ın operasyonel anlamda attığı adımlara bakarak gösterdiği gelişmeler, bize göre, Süleymani suikastı ile tartışılır bir yöne gerilemiştir.

Hizbullah saldırıları ile ön plana çıkan ve ABD elçiliğinde İran kontrolünde tırmandırılan ABD Elçilik işgali olayından sonra Süleymani’nin oldukça sıradan bir biçimde bir İHA saldırısında öldürülmesi, İran savunması açısından bir dizi soruyu gündeme getirdi.

Saldırının yapıldığı yer olan Bağdat havalanı bölgenin tartışmasız en göz altında bulunan yeri.  Özellikle ABD’ye karşı bir işgal hareketi yapıldığı ve ABD nin bölgeye Kuveyt üzerinden hava birlikleri sevkettiği bir dönemde yer alan Süleymani tartışması İran’ın savunma stratejisi üzerinde bazı karadelikler bulunduğu sonucunu veriyor. Özellikle iki gün önce ABD nin Elçilik işgalinde ‘mastermind’ olmakla suçladığı Haşd’i Şaabi lideri El Mühendis’in havaalanına gelerek Süleymani’yi karşlılaması son gün olaylarının en çok kafa karıştıran bölümleri. Beyrut üzerinden Bağdat’a geldiği belirtilen Süleymani, Tüm istihbarat ajanlarının gözleri önünde iki araçlık bir konvoya binerek, hava alanından bilinen bir kapıdan çıkmaya yeltenmiş  Amerikan İHA sı, bellkide beklemediği bir gelişme sonucu,anlık bir istihbaratı değerlendirererek karşısına çıkan büyük ikramiyeyi memnuniyetle kabul etmiştir.

Dün akşam saatlerinde yine Bağdat göklerinde, bir dron saldırısında 6 Hizbullah mensubunun öldürüldüğü haber ajanslarında bildirildi.

ABD nin muhtemelen yeni geliştirdiği dron teknolojisini kullanarak bir kaç gün içinde İran ve Hizbullah’ın çok önemli liderlerini tasfiye etmesi İran için alarm zillerini çaldırmalıdır. Zira ABD nin Irak iç hava sahasında yaptığı saldırılar, son derece sistemli ve gelişmiş bir teknolojiye dayanmakta.

Herşey,İran’ın özellikle Bağdat çevresinde hava sahasına hakim olamadığını gösteriyor.

İran’ın çok geç olmadan hava savunma sistemlerini güçlendirmesi ve komşusu Irak ile ortak bir savunma hattı kurması elzemdir.

Mahir Tan      Londraposta-Londra