‘TURKS İN LONDON’ Kitabı Lordlar Kamarasında Tanıtıldı

 

Basın Haberi

Yazar Semra Eren-Nijhar’ın kitabı ‘Turks in London – The Unheard Voices’ Lordlar Kamerası’nda tanıtıldı.

Lordlar Kamerası’nda pazartesi akşamı, yazar Semra Eren-Nijhar’ın “Turks in London-The Unheard Voices” kitabının tanıtımı yapıldı.

Lordlar Kamerası’nda Lord Balfe’nin ev sahipliğinde düzenlenen kitabın tanıtım resepsiyonuna, Türkiye’nin Londra Başkonsolosu Çınar Ergin, KKTC Konsolusu Buket Kop, KKTC Eğitim ve Kültür Ateşesi Gülgün Özçelik, KKTC Basın Müşaviri İsmet Ramis, Milletvekili Rupa Hug, Enfield Belediye Meclis Üyeleri Ahmet Karahasan, Sabri Özaydın, Kensington and Chelsea Belediye Meclis Üyesi Cem Kemahli’nin yanısıra,  sanatçı, akademisyen, yazarlar ve dernek temsilcileriyle birlikte birçok davetli katıldı.

Etkinlikte  konuşan Lord Balfe, kitabın içeriğine değinerek, biyografilerin Londra’da yaşayan ve yaşamış olan Türklerin hayatlarına ışık tuttuğunu, ve bu bağlamda  çalışmanın kendi alanında önem taşıdığını vurguladı.

Başkonsolos Çınar Ergin ile KKTC Konsolosu Buket Kop da yaptıkları konuşmalarda İngitere’de yaşayan Türk toplumunun kısaca geçmişten bu güne konumlarını değerlendirerek, İngiliz toplumu içinde önemli bir yer edindiklerinin altını çizdiler.

Yazar Eren-Nijhar, kitapta yer alan röportajları 2000-2006 yılları arasında yaptığını, 2006 yılında Londra Büyükşehir Binası’nda geçekleşen bir sergiden sonra da çalışmayı gelen bir davet üzerine Avrupa Parlamentosu’na götürerek Brüksel’de sergiledigini dile getirdi. Çalışmanın Londra’da birçok belediyeyi gezdikten sonra kitaplaştığını belirten Eren-Nijhar, İngiltere’de yaşayan Türkiye’li ve Kıbrıs’lı vatandaşaların öz-yaşam hikayelerini biraraya getiren ve içeren ilk kitap olduğunu aktardı.

Konuşmalar sonunda misafirlerden gelen soruları yanıtlayan Eren-Nijhar, okuyuculara kitabını imzaladı.

 

LondraPosta-Londra