Türkiye NATO daki İsrail Veto’sunu kaldırdı

     Natenyahu’nun sempati mesajları nın nedeni;

       Türkiye,NATO daki İsrail Veto’sunu kaldırdı

İsrail Başbakanı Benjamin Natenyahu’nun 30 Mayıs günü Tel Aviv de yaptığı ‘Türkiye ile ilişikilerin normalizasyonuna çok yaklaştık’ mesajının gerçek nedeninin Türkiye’nin İsrail’in NATO ya kabulune karşı koyduğu VETO yu geri çekmesinin olduğu ortaya çıktı. Natenyahu geçtiğimiz günlerde bir başka açıklamasında; NATO’nun İsrail’e resmi bir davetiye göndererek Brüksel’de NATO karargahında daimi bir ofis açarak, daimi temsilci göndermesini istediğini belirtti. Yetkililer bu çağrının geçen haftalarda NATO nun 28 üyesinden biri olan Türkiye’nin İsrail’in NATO’ya alınmasına karşı kullandığı VETO yu geri çekmesi sonucu gerçekleştiğini kaydettiler.

Başbakan Natenyahu’nun açıklamasına göre ; Bu çağrı sonrasında İsrail ve NATO ülkeleri teröre karşı mücadelede karşılıklı olarak teknolojik alanda işbirliği yapmanın yanında istihbarat şebekelerini bir araya getirebilecekler.

     Türkiye Batı Baskısı ile kabul etti.

AFP haber ajansına konuşan bir İsrail yetkilisi, Türkiye’nin İsrail’e karşı NATO indinde koyduğu VETO nun kaldırılmasının Batı ülkeleri yetkililerinin Türkiye üzerinde yaptıkları baskı sonucu gerçekleştiğini söyledi.

İsrail’in NATO ilişkileri uzmanı Tommy Steiner tarafından yapılan bir başka açıklamada ise; ‘VETO nun kaldırılması Türkiye ve İsrail’li yetkililerin Paris,Londra ve Cenevre’de gizli olarak yaptıkları güven arttırıcı önlemler paketi içinde yer alıyordu. NATO’nın 2014 yılında aldığı karar gereğince (Avrupa dışında genişleme ve ittifaklar) İsrail davet edilmişti.Fakat Türkiye’nin bu çağrıya koyduğu VETO nedeniyle gerçekleşmedi.’görüşüne yer verildi.

AFP ajansına İsrail askeri yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda, Türkiye’nin İsrail ile yakınlaşma kararında, Rusya ile uçak düşürme olayından sonra yaşanan siyasi ve ekonomik gerginliğinde önemli bir rol oynadığı vurgulandı.

İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normalizasyonu için İsrail açısından kalan tek sorunun Türkiye’nin HAMAs’I tanıması ve ülkesi içinde ona yer vermesi olduğu belirtilirken, bu konuda da İsrail ve Türkiye’li yetkililer arasında görüşmelerin sürdüğü ve muhtemel HAMAS temsilcilerinin ‘başka bir isim altında’ Türkiye’de kalmaları biçiminde bir çözüm üretilmeye çalışıldığı kaydedildi.

Mahir Tan    LondraPosta-Londra