‘Türkiye ile dalaşmak hesap kitap meselesi’

Amerika’nın Suriye Büyükelçisi Robert Ford: ‘ABD Kuzey Suriye’de Kürt Otonomisi istemiyor’  

“Destabilisation uzmanı olarak adlandırılan Robert Ford

     

ABD’nin iki hafta önce görevinden ayrılan Suriye Büyükelçisi Robert Ford, 1 Mart 2014 tarihinde bir üniversitede yaptığı konuşmada, Suriye’nin geleceği hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Suriye’de iki yıl önce başlayan çatışmalar sonrasında güvenlikte olmadığı için bu ülkeyi terkeden, ancak, Türkiye, Ürdün, Irak gibi komşu ülkelerde yaşayan ABD’nin Orta-Doğu’daki etkili isimlerinden Robert Ford, ‘Suriye’nin kuzeyinde kurulacak bir Kürt otonomisine, Irak’ta olanın tersine ABD’nin destek olmayacağını’belirtti. Suriye’nin kuzeyinde Türkiye sınırı boyunca hakimiyet kuran PYD’nin, ‘Türkiye’deki PKK’nin Suriye versiyonu olduğunu’ ileri süren eski Büyükelçi, ‘ABD, bu gurubun Cenevre 2 görüşmelerine katılmasına karşı çıktı. PKK terörist listesinden çıkarılmadığı sürece bu böyle olacaktır’ dedi.

‘ABD, Kuzey Irak’tan başka yarı otonom Kürt bölgesi istemiyor’.


Suriye’de çatışmalar başladıktan sonra kuzeydoğu Suriye’de yaklaşık 2 milyon Kürt’ü kapsamına alan bir bölgesel yönetim kurulduğunu söyleyen Robert Ford, ‘Herşeyden önce bu yapıyı, Esad’a muhalif olan guruplar arasında saymak kolay değil’ dedi. PYD’nin Cenevre 2 görüşmelerine katılmasına ABD’nin ‘kesinlikle hayır’ dediğini belirten Ford, kendisini ‘bölgesel yönetim’ olarak tanıtan PYD ağırlıklı rejimin, şu andaki yapısıyla ‘ne rejim yanlısı ne de muhalefet’ olarak adlandırılamadığını kaydetti. ABD’nin Saddam Hüseyin rejimi altındaki Irak’ta, Kuzey’de bir Kürt yarı otonomisi kurulmasını desteklediğini, ancak Suriye’de ayrı bir Kürt otonom bölgesi kurulmasına karşı olduklarını belirtti. Kürtlerin Kuzeydoğu’da bir yarı otonomi kazanmalarının, ancak Suriye’de bir anlaşma olduktan sonra bir Anayasa maddesi olarak gündeme geleceğini söyleyen Robert Ford, ‘yani bekleyecekler’ dedi.
                 

‘Türkiye ile sürtüşmeye değer mi?’

                         
İki hafta öncesine kadar Suriye sorunlarında en yetkili ABD temsilcisi olan Büyükelçi Robert Ford, Amerika’daki Tufts Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye ile ilgili konulara da değindi. Kuzeydoğu Suriye’de, Kürt yarıotonomisini desteklemenin Türkiye ile aralarında ciddi problemler çıkaracağını vurguladı. Suriye’de bölgesel Kürt yönetimine hakim olan PYD’nin PKK’nın Suriye kolu olduğuna dikkat çeken Ford, ‘Türkiye, ABD ve AB bu örgütü terörist örgüt olarak tanımlıyor’ dedi. ‘Türkiye ile bir sürtüşme ortamı yaratmanın ve bu ülkede istikrarı bozmanın ABD için bir getirisi ve zararı olacaktır. Bunun iyi hesabedilmesi lazım… Yapmayız demiyorum. Yaparken sonuçlarının iyi tartılması gerekir diyorum’ diyerek, çok tartışma yaratacak bir açıklamaya imza attı. 


‘Suriye büyük olasılıkla parçalanır’


İki yılı aşkın bir süreden beri yaklaşık 120 bin kişinin hayatını kaybettiği Suriye’de ABD’nin son Büyükelçisi olan Robert Ford, güvenlik nedeniyle Suriye dışında ve çoğunlukla Türkiye ile Ürdün’de bulundu. Her iki ülkede, Suriye’de Esad yönetimine karşı savaşan ve aralarında El Kaide bağlantılı örgütlerin bulunduğu muhalefete iki yıl boyunca destek sağlayan örgütlenmeleri kuran ve İstanbul’da yapılan Suriye Muhalefeti toplantılarına katılan Ford’un, 1 Mart tarihinde Tufts Üniversitesi’nde yaptığı açıklamalar ilgi çeken çelişkiler ile dolu. Robert Ford, ‘Suriye’nin birliğini savunduklarını’ vurgulayarak, İran’ın Cenevre 2 görüşmelerine davet edilmemesini eleştirdi. Suriye rejimi üzerinde en etkili gücün İran olduğuna dikkat çeken Robert Ford, Suriye’nin geleceği hakkında umutsuz yorumlar yaparken, gazetecilere ‘Bu akşam size Suriye’den kötü haberler getirdim’ dedi. Cenevre görüşmelerinin başarısızlığa uğramasından dolayı Suriye’nin Birleşmiş Milletler Temsilcisi Bashar Caferi’yi suçlayan Robert Ford, ‘Al Kaide bağlantılı cihadistlerin varlığı nedeniyle de Suriye’nin Alevileri kendilerini güvende hissetmiyorlar’ dedi.

Sonuç ‘de facto otonomiler’ olur


Suriye’de Devlet Başkanı Esad’ın önümüzdeki dönemde Başkanlık Adayı olmamayı kabul etmediğini söyleyen Ford, ‘Suriye devleti nüfus yapısı ve askeri güç yetersizliği nedeniyle kaybettiği bölgeleri geriye alamaz’ diyerek, ‘Suriye’nin sonu ne olur?’ şeklindeki gazetecilerin sorusuna ‘Büyük ihtimalle de facto bölgesel yönetimler kurulur’ cevabını verdi. ABD’nin Suriye’de büyük çaplı bir askeri harekata girişmesinin gündemde olmadığını belirten Robert Ford, ‘ancak, bu Usame bin Ladin olayında olduğu gibi bir özel harekatın yapılmayacağı anlamına gelmez’ dedi.

Mahir Tan / LondraPosta / Londra


Telif hakkı saklıdır 2014! Kaynak gösterilmeden yazı, fotograf ve video kullanılamaz! 

Follow @LondraPosta