Türker Ertürk; ‘Tek Komutan benim.. Demek istiyor’

TEK ORDU,TEK KOMUTAN

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Harp Akademisi’nde yaptığı konuşmada; “Her fırsatta söylüyorum; tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Buna; tek ordu, tek komutan vurgusunu da eklemek isterim” demiş. Erdoğan’ın bu sözlerini anlamak, yorumlamak ve tedbir almak lazım. Bunlar, sıradan sözler değil!

“Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz.” Yani; sözler değil, davranışlar, uygulamalar ve icraatlar önemlidir. Erdoğan, başbakanlığı döneminde istisnasız olarak; “Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet” söylemlerinin arkasını boş bırakmış, hatta icraatları ile aşındırmış ve düşmanlık etmiştir.

Ayrıca; “tek ordu” doğru bir söz değildir. Arkası, bilgi ve tarihi derinlik açısından boştur. “Tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet” var ise; “tek ordu” var demektir. Hatta; federasyonlarda bile iki ordu kavramı kesinlikle yoktur. Bunun tek istisnası; “Devrim Muhafızları Ordusu” ile İran İslam Cumhuriyeti’dir. Evet, İran’da iki ordu vardır.

Anayasamıza göre Başkomutanlık; “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin manevi varlığından ayrılmaz ve Cumhurbaşkanı tarafından temsil olunur.”  Yani; Erdoğan’ın Başkomutanlığı temsilidir, icracı değil!

Diğer bir konu ise; barış döneminde “Başkomutanlık” söz konusu değildir. Bunun anlamı; Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne göreve yönelik olarak emir veremez. Türk Silahlı Kuvvetleri üzerinde siyasi kontrol vardır ama bu, Başbakan tarafından yerine getirilir. Genelkurmay Başkanı’nın amiri, Başbakan’dır.

Bakanlar Kurulu; Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yurt savunmasına hazırlanmasından Cumhurbaşkanı’na karşı değil, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne karşı sorumludur.

Anayasamız, parlamenter sistemimiz böyle söylemesine rağmen; Cumhurbaşkanı Erdoğan Anayasamızla, tarihimizle ve parlamenter sistemimizle hiç ilgisi ve alakası olmayan kavramlar ortaya atıyor. Nedeni çok açık; “rejim değişikliği ve başkanlık” istiyor ve bu yolda ilerliyor.

ABD’de; Başkan Obama, ABD Silahlı Kuvvetleri’nin barışta ve savaşta Başkomutanıdır. Obama’nın dışında hiç bir asker, komutan, amiral veya general ABD Silahlı Kuvvetleri’nin tümünün komutanı değildir. ABD Genelkurmay Başkanının ABD Silahlı Kuvvetleri üzerinde komutanlık yetkisi yoktur. ABD Genelkurmay Başkanı, Başkan Obama’nın karargahı ve danışmanı konumundadır.

ABD’de tüm silahlı kuvvetlere komuta etme yetkisine sahip tek komutan vardır; ABD Başkanı. İşte Erdoğan; bu yetkiyi istiyor ve fiili olarak kullanmaya çalışıyor.

Sonuç olarak Erdoğan, Harp Akademileri’nde yaptığı konuşmada kullandığı “tek komutan” kavramıyla; “Artık komutan ben olacağım, yanımdaki Genelkurmay Başkanınız benim karargahım, askeri danışmanım olacak, bundan sonra benden emir alacaksınız” demek istiyor.

Saygılar sunarım

TÜRKER ERTÜRK