Türk Dostu Dr Andrew Mango’yu kaybettik


‘Atatürk – Modern Türkiye’nin Kurucusu’ kitabının yazarı İngiliz tarihçi ve gazeteci-yazar Andrew Mango’nun 7 Temmuz Pazar günü, 88 yaşında hayatını kaybetmesi İngiltere Türk toplumu arasında derin bir üzüntü yarattı. 
BBC Türkçe’nin 1972 yılına kadar bölüm müdürlüğü görevini üstlenen Dr Mango’nun Atatürk biyografisi 1881-1938 yıllarını kapsıyor. 
Tam bir Atatürk hayranı olan Mango, ‘Atatürk biyografilerinin çoğunun uydurma, kendi kitabının ise dakik bir Atatürk sicili olduğunu’ söylemişti. 
Dünyada halen en çok satan Atatürk biyografileri arasında olan kitap, modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bilinmeyen yönlerini en doğru şekilde aktaran ilk kitaplardan birisi olarak değerlendiriliyor.   

İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği (İADD), Dr Andrew Mango için İngilizce bir başsağlığı mesajı yayımladı:

WE HAVE LOST DR ANDREW MANGO

We are very saddened to hear the news of Dr Andrew Mango’s death. Ataturk Society of the UK (ASUK) has lost a great friend and ally. He was always willing to contribute to the seminars and conferences organised by ASUK in spite of his mature age and health problems. He was also very supportive towards our activities as an organisation and most courteous towards the organisers. He will be greatly missed but will always be remembered by every member of ASUK with great affection and admiration.

As the most authoritative biographer of Ataturk, his books will always be read as imparting the most trusted and best researched information on Ataturk and will forever withstand the ongoing ferocious attacks on Ataturk by some other biographers.

We wish to send our most sincere condolences to his family and friends and share their loss.

Ataturk Society of the UK (ASUK)
LondraPosta / Londra


Telif hakkı saklıdır 2014! Kaynak gösterilmeden yazı, fotograf ve video kullanılamaz!