Tur Yıldız Biçer ; Referandumda ‘en iyi ve en kötü’ yarışıyor, HERŞEY BİZE BAĞLI

  15 Nisan’da en iyi ve en kötü birarada;

          HERŞEY BİZE BAĞLI

CHP İngiltere Birliği tarafından düzenlenen Dünya Emekçi Kadınlar günü kutlaması Dalston EPİC salonunda yapıldı. Kadın Hakları ve Türkiye’de Kadınlara karşı şiddet konularını işleyen CHP Manisa Mlletvekili Tur Yıldız Biçer’in katıldığı çoşkulu mitingde ağırlık yaklaşan Anayasa Referandumunda idi. Tur Yıldız Biçer Cumhurbaşkanı,Başbakan ve TBMM Başkanının sözleriyle kanıtlandırdığı Kadın Düşmanlığı, cinsel ayırımcılık ve dinsel kisveli baskı politikasının  Referandumda oylanacağını belirtti. Anadolu’da bir kadın doktor olarak çalıştığını ve halk ile yakın ilişkileri olduğunu vurgulayan Tur Yıldız Biçer; ‘Kadınların ‘tecavüz Yasası’ olarak bilinen iğrenç baskı yasası girişimini nasıl geri aldırdıklarını gözlerimle gördüm. Referandum ile getirilmeye çalışılan baskı ve dikta rejimini de yine kadınlarımızın tarihin çöp sepetine atacaklarından eminim’ dedi.

Sık sık alkışlarla kesilen konuşmasında, Türkiye’de Cumhuriyet’in getirdiği kadın hakları ve özgürlüklerinde AKP rejiminde yaşanan gerilemeleri dile getiren Tur Yıldız Biçer; Dünya’da ‘Adam gibi ölmek var, Madam gibi ölmek var’ diyebilen tek Cumhurbaşkanı olduğunu ve onun da şimdi daha fazla yetki istediğini kaydetti. 15 Nisan referandumunda ‘evet’ sonucu çıkması halinde kadınların kaybedeceklerinin erkeklerden çok daha fazla olacağını söyleyen Biçer;  ‘Türkiye’de şu anda ‘en kötü ve en iyi birarada’ bulunuyor. Bu referandumda bu ikisi yarışıyor. Aydınlığa yada koyu bir karanlığa gitmemiz bizim elimizde’ dedi.

Dr. Bengisu Rona; Kadına şiddet ‘dini vecibeler altında’ yükseliyor

5 Mart günü yapılan CHP İngiltere Birliği- Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlamasında konuşan Londra Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Dr. Bengisu Rona, ‘AKP iktidarının yaşandığı yıllardaki Kadınlara karşı işlenen cinayet, şiddet,tecavüz gibi suçlardaki hızlı yükselmeyi istatistik verilerle ortaya koydu.  Özellikle artan kadın cinayetleri ve tecavüzler üzerinde duran Dr. Rona Bu saldırılar kadınların aile çevresi ve yakınlarından geldiğinin tesbit edildiğini vurgulayarak,’daha kötüsü bu saldırılar çarpıtılmış dini vecibeler manzumesi içinde ve

yargı tarafından tolerans ile karşılanarak yapılıyor’ dedi.

Londra Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Bengisu Rona, Türk Siyaset sahnesindeki bir başka gerçeğe dikkat çekerek devlet ve siyasi parti geleneği içinde kadınların lider pozisyonlarına gelememelerini işaret etti. İngiltere’de kısa dönem içinde iki kadın Başbakan (Thatcher ve Teresa May) in yanında çok sayıda kadın Bakan’ında devletin en üst kademesinde yer aldıklarını söyleyen Rona, Türkiye’de bunun Çiller istisnası dışında  görülmediğini belirtti. Neden bir Kadın Siyasi Parti Başkanımız yok ? diye soran Dr. Bengisu Rona, ‘Bunu AKP den istemek abesle iştigal olur. Ama CHP’den bir Kadın Başkan seçmesini istemek hakkımızdır’ dedi.

Halkın büyük bir ilgi ile izlediği Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlaması Türkiye’deki gündem nedeniyle ‘Türkiye’de kadın hakları ve güvenliği için HAYIR’ biçiminde yaşandı. CHP Parti Meclisi Üyesi Emre Çam, CHP İngiltere Birliği Başkanı Hasan Dikme ve CHP İngiltere Birliği Kadın Kolları Başkanı Dilek Gerçek tarafından yapılan konuşmalar ‘Hayırlı Kadınlar Günü’ kutlaması ile uyumlu oldu.

 

Mahir Tan              LondraPosta- Londra