TRUMP’IN LONDRA AV PARTİSİ

    Trump’ın Londra Av Partisi

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın 3 gün sürecek Londra gezisi başladı. İlk gününde seramonik ziyaretlerle Buckingham sarayı ve kraliyet ailesi üyeleri ile görüşen Trump’ın en önemli günü yarın 4 haziarn günü olacak. Trump’ın ilk gün kraliyet ve 75. Yıldönümü yaşanan 6 haziran Normandiya çıkarması söylemi ile doldurulurken ziyaretin gerçek nedeni olan tartışmalı siyasi söylem yarın 10 downing street teki Başbakanlık görüşmesi sırasında gündeme gelecek.

Başkanlık macerası bitmiş olan, yenisi seçilene kadar koltuk dolduran Theresa May ile görüşecek olan Donald Trump, gerçekte gönlünde yatan Başbakan’ın Boris Johnson olduğunu ziyaret öncesi günlerde medyaya açıklamıştı. Brexit karşıtı Johnson ve fikir arkadaşı Nigel Farage’ın Trump ziyareti ilk gününde Regents parktaki ABD Elçiliğinin ikametgahına davet edilmişlerdi.  

Ancak İngiltere’deki İngiltere Muhafazakar parti ile Donald Trump’ın izlediği dış politika ile ciddi farklar bulunuyor. İngiliz medyasının esas olarak Trump ziyaretini iki temel konuda İngiltere’yi etki altına almayı amaçladığı kanısında olduğu görülüyor; Bunlar herhangi bir anlaşma olmaksızın Avrupa Birliğinden ayrılıp ABD ile özel anlaşmalı ticaret ortaklığına çekmek ve Çin’e karşı ambargolar ve özellikle Huewai firmasına karşı ABD Politikalarını destekletmek.

Geçtiğimiz aylarda İngiliz kabinesinde Huewai tartışmalarında çıkan kriz nedeniyle bir bakan istifa etmiş ve bu konu halen karara bağlanmamış biçimde bulunuyor.  Ancak İngiltere’de ABD ye en yakın parti olarak duran Muhafazakar partide bile Çin ve İran’a karşı ambargolar konusunda Trump politikaları desteklenmiyor.

Öte yandan Trump’ın ziyaretleri başlamadan Londra Belediye Başkanı Sadık Khan ve Prenses Meghan hakkında yaptığı banal açıklamalar İngiltere toplumunda hoş karşılanmadı. Bugün Buckinham Placae çevresinde Trump lehinde hiç bir gösterinin olmaması ve belenenin çok altında kalan bir izleyici gelmesi bununla açıklanıyor.

              Trafalgar’da 300 bin protestocu bekleniyor.

Trump gezisinin ikinci günü, 4 haziranda Kraliyet sarayı ve Başbakanlık binasının çok yakınında bulunan Trafalgar Meydanında çok büyük bir Trump aleytarı protesto gösterisi düzenleniyor. Belediye Başkanı Sadık Khan, İşçi partisi başkanı Jeremy Corbyn, İşçi Sendikaları ve Müslüman topluluklar tarafından desteklenen mitinge 300 bin kişinin katılacağı açıklandı. Birkaç gün önce polis tarafından yapılan Trafalgar Meydanından Başbakanlık binasına inen Whitehall caddesinin kapatılacağı açıklaması dün değişti. Protesto katılımcı örgütlerin itirazı sonucu Polis in caddeyi 10 downing street’in çok yakınına kadar açtığı belirtildi.

Donald Trump’ın Londra ziyaretinin seramonilerle dolu şaşaalı ilk günü beklenenden çok daha sönük geçti. Yarın, 4 haziran ise Trump’ın en zor günlerinden biri olmaya aday.

Bu ziyaret Trump’ın ikinci fiyasko Londra gezisi. Londra Trump’ı sevmiyor.

 

MAHİR TAN              LONDRAPOSTA- LONDRA