Trump’ın Lobicisi Natenyahu Londra’da

        Trump’ın Lobicisi Londra’da

İsrail Başbakanı Benjamin Natenyahu, dün Londra’da Başbakan Theresa May ile görüştü. Natenyahu’nun Berlin,Paris ve Londra’yı kapsayan gezisi üç ülkenin liderleri üzerinde ABD Başkanı Trump hesabına yaptığı  Lobi çalışması olarak değerlendiriliyor.

Almanya Başbakanı Merkel, Fransa Başkanı Emmanuel Macron ve İngiltere başbakanı Theresa May’ın ABD-İsrail tarafından ortaklaşa geliştirilen İran ambargoları ve Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınmasına karşı politikaları Natenyahu’nun bu gezisi ile kesinleşti. 5 Haziran günü Paris’te Macron tarafından eleştirilen İsrail Başbakanı 6 haziran  günü de benzeri sözleri Theresa May’den dinledi. Fransa’da Macron’un  Gazze’de İsrail’in kullandığı ölçüsüz şiddetten ve Kudüs’ü Başkent olarak ilan etmekten dolayı eleştirdiği Natenyahu, Londra’da da  May tarafından ‘Gazze’deki ölü ve yaralı sayısının yüksekliği bizi üzdü’ sözleriyle karşılandı. Almanya,Fransa ve İngiltere liderlerinin ortak olarak Natenyahu’nun yüzüne karşı söyledikleri bir başka politika ise ‘İran ile imzalanmış bulunan nükleer anlaşmasından çekilmeyecekleri’ oldu.

Son üç ayda Londra’ya ikinci kez gelen Natenyahu,her gelişinde büyük protestolarla karşılanıyor. Natenyahu ve İsrail yönetimine en büyük desteği veren ABD’nin Başkanı Donald Trump ise temmuz ayında yeni Büyükelçilik binasını açmak için Londra’ya geliyor. Londra Belediye Başkanı Sadık Khan’ın ‘You are not welcome’ diyerek istenmeyen adam ilan ettiği Trump’ın Londra gezisi boyunca çok büyük protestolarla karşılaşacağı şimdiden belli oldu. Yoğun bir Arap ve Filistinli nüfusun yaşadığı Londra’da Trump’a yapılacak protestoların önemli bir bölümü ABD’nin İsrail’e verdiği sınırsız destek, Gazze katliamları ve Kudüs’ün İsrail başkenti olarak tanımasını hedef alıyor.   

 

Mahir Tan  Londra Posta-  Fotoğraflar Faruk Zabçı