TRUMP VE YALANA DAYALI POLİTİKASI

TRUMP VE YALANA DAYALI POLİTİKASI

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın Londra gezisinin ikinci gününde ‘takke düştü-kel göründü’.

Trump’ın bugün yaptığı İngiltere Başbakanı Theresa May görüşmesi sırasında yaklaşık 200 metre uzaktaki Trafalgar meydanı ve Parliament meydanında toplanan yaklaşık 300 bin gösterici Trump aleyhinde sloganlar atarak 10 Downing street önüne yürüdü. Çok sayıda savaş karşıtı, çevreci, pasifist örgüt yanında büyük sendikalar ve muhalefetteki İşçi Partisi tarafından desteklenen anti-trump protesto Londra halkının Trump politikalarına verdiği çok güçlü bir cevap oldu.

Protesto ve ikinci gün görüşmesinin ana haberini oluşturan gelişme ise; 10 Downing streette basın toplantısı düzenleyen Trump ve May’in sorulara cevap bölümünde resmen ve alenen Dünya’ya yalan söylemeleri oldu. Ayni dakikalarda Başbakanlık binası önünde ve cadde boyunca Trump aleyhinde sloganlar atılırken, Donald Trump; ‘Ben protestocu gurup görmedim. Sadece küçük bir gurup beni protesto etti’ dedi. Aynı dakikalarda televizyon yayınlarında onbinlerce kişilik protestoları gösteren BBC ve SKY TV muhabirleri ise soruları kendileri sordukları halde, Trump’ın yalanına bir açıklama getirmediler.  BBC, İnternet sitesinde ise 300 bin kişinin katıldığı protestoyu ‘yüzlerce protestocu’ olarak geçti. 

Trump-May ortak açıklamasında ise iki ülke arasındaki farklılıklar üstü kapalı ifadelerle es geçildi.

İran ile yapılan Nükleer anlaşmasını diğer AB ülkeleriyle birlikte kabul eden İngiltere’nin istifa etmiş Başbakanı  May, İran nükleer anlaşmasını tanımayan İran meselesinde ‘bizde İran’ın nükleer silah yapmasına karşıyız. Aynı amaca değişik açılardan ulaşıyoruz.’ dedi.

Keza Çin’in Huewai firmasına karşı ABD’nin dayatmasını üstü kapalı biçimde reddeden May, Trump’ın ‘AB den anlaşmasız olarak ayrılın’ çağrısına, ‘AB’den ayrıldıktan sonra ABD ile Özel tarifeli ekonomik ilişikleri el alırız’ diyerek cevap verdi.

10 Downing Street’te kapının ön tarafında konuşan İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’in ‘İngiltere’nin ulusal sağlık servisi olan NHS’i ABD özel firmalarına satmak için anlaşıyorlar’ iddiasına ise Trump ve May; ‘görüşmelerimiz ekonominin birçok alanına ilişkin.Bu arada NHS de görüşüldü’ diyerek bir başka üstü kapalı cevap verdiler.  Bu durum, eğer Muhafazakar Parti, İngiltere’de iktidarda kalabilirse, bir NHS özelleştirme hareketi ile İngiltere’nin en önemli sosyal devlet kurumu olan NHS in ABD firmalarına peşkeş çekilebileceği sonucunu ortaya koydu.

İngiltere’nin istifa etmiş Başbakanı May’in yaptığı bir başka açıklamaya göre İngiltere ABD ile statejik ittifakının bir sonucu olarak Queen Elizabeth Uçak gemisi ile F 35 leri golf e gönderiyor. Queen Elizabeth üzerinde 60 savaş uçağı taşıyabilen İngiltere’nin en büyük uçak gemisi.

 

Mahir Tan                LondraPosta-Londra