Teresa’nın mekik diplomasisi; ABD- Türkiye-İngiltere- İsrail

Dünya’nın en gerici İttifakı

Bibi (Benjamin Natenyahu) İngiltere Başbakanı Teresa May ile görüşmek üzere Londra’ya geliyor.  Dünya’da en fazla nefret toplayan politikacılardan biri olan İsrail Başbakanı Natenyahu için Londra’da bir yandan barış örgütleri ve Filistin destek kampanyaları protesto hazırlıkları, öte yandan polis çok özel güvenlik programları hazırlıyor. Bibi protestolarını kuşkusuz sizler için izleyecegiz.

  Teresa’nın çevre ilişkileri

İngiltere Başbakanı Teresa May, ABD yeni Başkanı ile yüzyüze görüşen ilk lider oldu. Son yarım yüzyılın tüm savaşlarının mimarı olan Atlantik İttifakı tüm çizgileri ile yine gündemde. Teresa nın son 10 günlük faaliyeti incelendiğinde ortaya çıkan emperyal çember bizi de ilgilendiriyor. Teresa May’in iki hafta önce yaptığı Washington gezisi bir tür mekik diplomasisi ile Türkiye’de devam etti. ABD ile tüm uzun vadeli askeri programlara ek olarak İngiltere Başbakanı May, Türkiye ile ortak savaş uçakları üretme ve askeri ittifak anlaşmaları yaptı. Atlantik İttifakının suyun ötesindeki büyük patronu  Trump ise ayağının tozu ile  İsrail’in Filistinde tek devlet tezini desteleyerek, Büyükelçiliğini  Küdüs’e taşıyacağını ilan etti. Dahası İsrail’in en büyük hedefi olan İran’a karşı yeni ambargolar koyup tehditleri yükseltmeye başladı. Uluslararası politikada Trump İran politikası, İran’daki Atom enerjisi merkezlerini vurmak için yıllardan beri fırsat kollayan Natenyahu’ya ‘yeşil ışık’ olarak değerlendiriliyor.

Bugün başlayıp, pazartesi günü Downing streette sürdürülecekmolan Natenyahu ile görüşmeler İngiltere’nin Başbakanlık seviyesinde yürüttüğü son politik faalyetin bir tür özeti.

İran Düşmanı Donald Trump, Muhafazakar 19.YY politikası ile Teresa May, İsrail ile arasını düzeltmiş  Osmanlı Sultanı ve her türden gericilik ve ırkçılığın militan gücü İsrail tarafından çizilen bir ölüm çemberinden söz ediyoruz. Londra Merkezli emperyalist savaşlar yıllarının başlangıcındayız. Çorbada bizim de tuzumuz var..

Mahir Tan   LondraPosta-Londra