TARİHİ BİR OLAYA ŞAHİT OLUYORUZ

 

         Tarihi bir olaya şahit oluyoruz

 

24 Haziran Seçim Atmosferine dün itibarıyla girdik. Bugün ise ,bize göre, seçimin ilk etabı yapıldı. Cumhurbaşkanlığı seçiminde iki önemli adayı devre dışı bırakmayı hedefleyen Devlet Bahçeli ağzından yapılan ‘imzacılara Feto soruşturması’ tehdidine karşı halkın göstereceği tepki bizce seçimin ilk ayağını oluşturacaktı. İnsanların soruşturma korkusuyla imza sandıklarına gidip gitmeyeceği sorusu kuşkuya yer yok ki seçim sürecinde yapılacak baskılara karşı halkın ne tür bir tepki vereceği alanında canlı bir ‘halk oylaması’ anlamını taşıyordu.

İnsanlarımızın korkuyu yendiklerini gözlerimizle gördük. İmza vermek için koşan halk, korku duvarını aştıklarını imzaladıkları alındılarla birlikte poz vererek kanıtlıyorlardı. Bu resimler Medya’da ‘Hasan Tahsin’ kurşunları gibi yer alırken, bizler yeni bir ‘Ulusal Uyanışın’ şahitleri olmaya hazırlanmalıyız. Bugün ortaya çıkan tablo, ne YSK, ne Polis Tedbirleri,ne yandaş saldırı çeteleri ve ne de hükümet tehditlerinin 16 yıllık iktidarın çöküşünü  engelleyemeyeceğini gösteriyor.

 

            Kurtuluşun Mimarları

51 Gün sonra yaşayacağımız Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimlerinde sonucu beliryecek tablo 3 Mayıs günü ortaya çıktı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çabasıyla ortaya çıkan 24 haziran ‘konuşlanması’, ağırlık merkezine 1923 Cumhuriyeti, TBMM ve onun kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün  çağdaş rejimini koydu. Başını CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce ve İYİ parti Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener’in çekeceği Cumhuriyet Hareketi nin tabanı Türkiye’nin en kararlı milyonlarını bir araya getiriyor.

Öncelikle, uzun zamandan beri ‘bir Atatürk yaratamamakla’ suçlanan Cumhuriyet hareketi, son günlerdeki tarihi çıkışlarla, mümkün olan en yakın çözümlere ulaştığını gösterdi. CHP Adayı Muharrem İnce, 23 Nisan TBMM sinin önünde, Mustafa Kemal Atatürk’ün başladığı yerden konuştu,aynı sözler ve hedeflerle kampanyayı açtı.

‘Bizim Kuşak’ bundan daha iyisini üretemezdi.

Dün Türkiye’de herşey değişti. Tüm kartlar yeniden dağıtılıyor.       

 

Mahir Tan        LondraPosta-Londra