Tanju Özcan; CUMHURBAŞKANI ADAYINI TÜM ÜYELER BELİRLESİN

               Cumhurbaşkanı adayını Tüm Üyeler Belirlesin

 

Londra’da konuşan CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan ‘Değişim gurubu’nun olmazsa olmazlarını ortaya koydu. CHP İngiltere Birliği tarafından 18 Şubat günü Londra’daki merkezinde düzenlenen konferansta konuşan Muharrem İnce’nin öncülüğünü yaptığı ‘Değişim gurubu’ nun önde gelen isimlerinden Tanju Özcan, 2019 seçimlerinde yarışacak Cumhurbaşkanlığı Adayı’nın belirlenmesi ve Parti içinde seçim mekanizmaları konularında önemli açıklamalarda bulundu. Mart ayı başında yapılması planlanan   CHP Tüzük Kurultayı için imza kampanyası açan ‘Değişim gurubu’, başta Cumhurbaşkanı Adayının belirlenmesi olmak üzere, kongrelerde uygulanan delege sistemi gibi partinin üye tam sayısının katılımını sağlamaya yönelik değişikliklere ağırlık veriyor. Delege sistemi ve tüzüğe ilişkin bazı konuların değiştirilmesi için siyasi partiler kanununda değişikilikler yapılması gerektiğini söyleyen Tanju Özcan ; ‘ancak önümüzdeki dönemin en önemli meselesi olan Cumhurbaşkanı seçimi için aday belirleme konusunda üyelere inisyatif tanımak için hiç bir engel yok’ dedi.

    ‘8 Seçim kaybedip, sonra kazanan örnek yok’

 

CHP nin son kurultayında ‘değişim gurubu’ adayı Muharrem İnce’yi destekleyen Tanju Özcan, Londra konuşmasında parti yönetiminde değişimin önündeki engellerden biri olan ‘delege’ sistemine karşı çıkarak ‘bu tüzük Kılıçdaroğlu değil, Deniz Baykal döneminde getirildi. Ancak Kılıçdaroğlu bu tüzüğü sonuna kadar kullandı.’ diyerek yönetimi eleştirdi.  Her kurultayda aynı sistem uygulanarak ülkede 8 kez seçim ve referandum kaybeden bir Başkan hala görev başında bulunuyor. Türkiye siyasi tarihinde bunun örneği yok. Bir parti lideri en fazla iki seçim sonunda iktidara gelememişse, bir daha kazanması imkanı yoktur’ dedi. CHP tüzüğünde değişiklik önenirisi  getirerek, ‘İki seçimde iktidara gelemeyen Parti Başkanı’nın istifa etmesi kuralını’ savunan Özcan ; ‘ne yazık ki bazı insanlara koltuk tatlı geliyor.  Buna dur demek zorundayız’ dedi.

      ‘Cumhurbaşkanı Adayı belirleme’ konusunda kamuoyu desteği

 

Muharrem İnce’nin öncülüğünü yaptığı ‘Değişim Gurubu’ temsilcilerinden Bolu Milletvekili Tanju Özcan’ın  Londra’da dile getirdiği değişim taleplerinden bazıları yalnızca CHP’de tüzük değişikliği ile hayata geçirilemiyor.  Bu alanda Evren döneminde yapılan siyasi partiler yasasında değişikilik gerekiyor. Ancak Tanju Özcan’ın gündeme taşıdığı Cumhurbaşkanı Adayı’nın parti üye tam sayısının onayı ile belirlenmesi konusunda yasal bir engel yok. Değişim Gurubu’nun önümüzdeki mart ayında yapılacak Tüzük Kurultay’ında en güçlü olduğu yer burası. Bunun en önemli nedeni Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Cumhuriyetçi toplumda büyük tepki gören Cumhurbaşkanlığı referandumunda yaptığı ‘Ekmeleddin İhsanoğlu’ tercihini hala savunuyor olması. Londra’ya son iki kez gelişinde ‘Ekmeleddin İhsanoğlu seçimini savunan Kılıçdaroğlu son kurultayda da aynı görüşü savundu. Oysa İhsanoğlu konusunda gerek CHP seçmeni gerekse kamuoyunda yanlış bir tercih olarak bir ‘konsensüs’ oluşmuş durumda. Bu nedenle Cumhurbaşkanı Adayının Genel Başkan ya da onun etkisindeki MYK veya Parti meclisi tarafından değil, 1 Milyon 200 bin CHP üyesi tarafından seçilmesini öngören ‘Değişim Gurubu’ çağrısı çok güçlü bir temel üzerinde bulunuyor.

Muharrem İnce ve gurubunun savunduğu ‘Değişim’in Cumhurbaşkanı Adayı belirleme konusunda ilk zaferini kazanması ve değişimin de buradan başlaması bir sürpriz olarak görülmemeli. Zira Cumhuriyet toplumunun yeni bir ‘Ekmeleddin Faciası’ yaşamaya ne gücü var ne de sabrı…

Mahir Tan               LondraPosta-londra