SURİYE’DE KİLİTLENMEYE DOĞRU

       Suriye’de Kilitlenmeye doğru

 

Suriye’de Türkiye tarafından ÖSO ile birlikte başlatılan ‘Zeytin Dalı’ operasyonu askeri sonuçları açısından ‘Afrin’ kasabası dışındaki açık arazide çatışmalar biçiminde sürüyor. Operasyonun başından itibaren geçen 19 günde en anlamlı gelişme Türkiye’nin kontrolündeki  Azez bölgesinden yapılan Afrin yakınlarındaki Burseya dağının PYD güçlerinin elinden alınması oldu.  Türkiye’nin bugüne kadar yapılan çatışmalarda az sayıda (resmi açıklamaya göre 16) şehit verdiği çatışmalarda 1000 e yakın PYD militnının öldürüldüğü açıklanıyor. Türk ordusunun verdiği 16 şehidin önemli bir bölümünün (7 şehit) bir tankın isabet alması sonucu meydana geldiği düşünüldüğünde, Afrin harekatında çok çok şiddetli çatışmaların yaşanmadığı söylenebilir. Suriye ve Arap Medyasında yazılan haberler incelendiğinde PYD ve Bağlaşık Kuvvetlerin, esas çatışmalar için Afrin kent içinde hazırlandığını ve Türk Kuvvetlerinin kenti kuşatacağı dönemde uzun süreli bir direnişle Uluslararası kamuoyunu harekete geçirmeyi planladığını görmek mümkün.

       En Önemli Engel Ev Sahibi SURİYE

 

Türkiye’nin Zeytin Dalı opersyonunda,operasyon başladıktan sonra meydana gelen değişikiliklerin en önemlisi Suriye devletinin tepkisi. Bunu görmek için gözlerin ‘savaş propaganda haberleri’ yapan Türk medyası ve ‘Türkiye Suriye ile İttifak halinde’ hayali senaryoları gerçekmiş gibi sunan guruplardan ayrılıp Suriye,İran ve Rus Askeri kaynaklarına çevrilmesi gerekiyor.

Suriye Türkiye’nin Askeri Operasyonuna kesinlikle karşı. Rusya’nın gönülsüz bir biçimde ikili ilişkilerini sürdürebilmek amacıyla izin verdiği Türkiye’nin ‘Zeytin Dalı’ , gelinen noktada İran tarafından da eleştiriliyor. Üstelik Türk Medyasında yer verilmeyen bazı haberlere göre, Türk ve Suriye ordu birlikleri arasında çatışmaların başladığı bölgeler var. Zeytin Dalı operasyonun yanında Türkiye’nin İdlip te yürüttüğü ‘kontrol noktaları kurma’ hareketleri özellikle Halep Güneyindeki Al Eis kenti civarında iki kez Suriye ordusunun fiili askeri müdahalesi ile karşılaştı. Türkiye Tarafından yapılan açıklamalarda ‘Al Eis’e giden Türk konvoyuna ‘Teröristlerin’ ateş açtıkjlarını ve birincisinde iki ikincisinde ise bir Türk servis görevlisinin şehit olduğu belirtildi. Oysa bu çatışmaların  Teröristlerle değil, Suriye Ordu birlikleri ile olduğunu bütün dünya biliyor. Suriye, Şam-Halep  karayoluna çok yakın bir yerdeki Al Eis’te Türk Birliklerinin mevzilenmesine engel oluyor.

Bugün Suriye’nin resmi haber ajansı SANA tarfından Afrin içinden yapılan haberlerde de Türkiye’nin sivil hedefleri ve hastaneleri bombaladığı ve tüm halkın ‘Biz Suriye vatandaşıyız’ diyerek Suriye müdahalesi istediği biçiminde ‘propaganda’  amaçlı bir çizgi izleniyor. Öte yandan bölgeden gelen video görüntülerinde  Fırat’ın doğusundan gönderilen destek kuvvetlerin Afrin’e Suriye Ordu birliklerinin kontrolü altındaki bölgeden geçirilerek getirildikleri belli ediliyor.

Türkiye’nin ‘Zeytin Dalı’ operasyonu bir savaş değil. Çok yoğun bir askeri Müdahale de değil. 19 gün sonra Türkiye Afrin bölgesinde ana hedefi oln Afrin Kent merkezini henüz kuşatmış değil.

Türkiye, günümüzdeki bütün vekalet savaşlarında olduğu gibi, ‘en az asker şehit’ düşüncesiyle girdiği bu çatışmalarda, Suriye Ordusu ile doğrudan çatışmadan kaçınmalıdır. Zira bu, bütün kartların yeniden dağıtılacağı, sonu bilinmeyen bir cehennem yolunun döşenmesi olur.

Belki de bazıları bu amaçlarla ‘Zeytin Dalı’nı planladılar. Kime niyet,kime kısmet diye…

MAHİR TAN      LONDRAPOSTA_LONDRA