SURİYE SORUYOR ; IŞID’a 32 bin TOYOTA NASIL TESLİM EDİLDİ ?

   EL Caferi Sordu;

  IŞID’a 32 bin TOYOTA nasıl teslim edildi ?

Cenevre’de 4. Ayağı toplanan Suriye Dialog Konferansı sonrasında Basın toplantısı düzenleyen Suriye Delegasyonu Başkanı Bashar El Caferi, Tüm Dünya’ya sorduğu bir soru ile dkkatleri üzerinde topladı; ‘TOYOTA Şirketi tarafından satılan 32 bin yeni araç IŞID’a nasıl ulaştırıldı ?  Bu soruyu Birleşmiş Milletler Terörizm ile Mücadele Alt Komisyonuna 1 yıl önce sorduk. Şimdi aldığımız cevaba göre ; TOYOTA şirketi bu 32 bin aracı Suudi Arabistan,Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve TÜRKİYE’ye sattığını bildirdi.’ 

Cenevre Konferansı sonrasında açıklama yapan Suriye temsilcisi Caferi’nin açıkladığı 32. bin Toyota 2015 yılında Musul İşgali ile aniden yıldızı parlayan vahşi terör örgütü IŞID konusunda en çok merak uyandıran sorulardan biriydi. IŞID Militanları çektirdikleri fotoğraflar ve video propaganda filmlerinde yalnızca Irak ve Suriye’de değil, Lbya’da da gıcır gıcır TOYOTA arazi tipi araçlarda poz veriyorlardı. Suriye’nin 1 yıl önce BM’ye sorduğu soru; BU TOYOTA ların IŞID ın eline nasıl ulaştırıldığı üzerinde yoğunlaşıyor. 1 Yıl içinde BM nin, TOYOTA şrketinden aldığı cevapta ise 32 bin Toyota’nın Türkiye,Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirliklerine satıldığı biçiminde.

      Satış yapıldığına göre ‘ödeme ve teslimat’ kimden

TOYOTA’nın 4 ülkeye yaptığı satış bildirimi, kuşkuya yer yok ki ödemenin nasıl yapıldığının da cevabını da verecektir önümüzdeki yıllarda açılabilecek bir uluslararası soruşturmada. Türkiye’nin adı da ‘asli faillerden biri olarak’ gündeme getirilecek. Türkiye’de dış ticaret de ithalat ve ihracat kalemleri üzerinde yapılabilecek bir soruşturma sonunda ise şimdiden Türkiye’nin IŞID-TOYOTA işindeki rolü ortaya çıkacaktır. Suriye ve Irak’ daki ‘Alıcı’ IŞID olamayacağına göre Katar,Kuveyt vs.. kökenli bir dizi paravan şirket ismi gündeme gelecektir.

Suriye Temsilcisi Caferi,dün yaptığı açıklamada TOYOTA ların yanında bazı önemli noktaları daha gündeme getririyor; Bunlardan birisi Suudi Arabistan-Katar-Türkiye  tarafından kotarılmaya çalışılan  ‘Güvenli Bölge’ girişimi.Caferi, İki Gün önce Homs kentinde Al Nusra tarafından yapılan bir bombalı saldırıda 50 den fazla asker ve sivilin ölümünden 15 Şubat günü Suudi Arabistan’da yapılan bir basın toplantısında Suudi Dışişleri Bakanı Jubair ve Türk Muhatabının sözlerine atıf yaparak, ‘Riyadh Muhalefeti’ dediği, ‘TOYOTA blok’unu sorumlu tutuyor.   Türkiye ve Suudi Arabistan bakanları bu basın toplantısında Homs kentininde içinde bulunduğu bölgelerde de ‘Güvenli Bölge’ tesis edilmesini istediler. Caferi’ye göre ; Homs kentinde bombayı patlatan El Nusra, mesajı  Suudi Arabistan’da yapılan bu açıklamadan almıştı.

 

Mahir Tan    LondraPosta-Londra