SS 400 İÇİN İKİ YIL BEKLERLER Mİ ?

      SS400 için  iki yıl bekler mi ?

 

Erdoğan’ın ‘bir gece geliriz. Darmadağın ederiz’ naralarının sebebi belli oldu. Irak ve Suriye’deki Birleşik Koalisyon Kuvvetleri Sözcüsü Albay Thomas Veale’nin yaptığı açıklamaya göre ;  ABD Türkiye-Suriye ve Irak sınırları boyunca yerleştirmek üzere 30 bin kişilik bir Kürt ordusunu silahlandırıp eğitiyor. Erdoğan’ın konuşmalarının yayınlandığı günlerden 4 gün önce, Türkiye ABD temsilcisini çağırarak bu gelişmeyi sormuştu.Türkiye PYD nin sınır ordusu haberini yayınlanmadan önce biliyordu.

Bu haberi değerlendirirken zaten eğitilmiş ve silahlandırılmış, Rakka sonrasında boşta kalan PYD militanlarının Türkiye ve Suriye- Irak sınır boylarına yerleştirileceğinden söz edildiğini hesaba katmak gerekir. Yani birkaç yıllık bir süreçten değil,bir kaç aydan  söz ediliyor.  Dünya’ya yayılan haber resimlerinde PYD militanları kollarında Apo resmi taşıyan üniforma ile gösteriliyor. Türkiye’nin Suriye sınırları boyunca konuşlanacağı anlaşılan PYD-PKK güçlerinin ardında kuşkusuz Kuzey Suriye’de kurulu 13 ABD askeri üssü bulunuyor.  ABD’nin Sınır Ordusu girişimi, Suriye haber kaynaklarının bildirdiğine göre Türkiye sınırları dışında Güney Doğu’da  Irak ile Suriye sınır boylarında ve Fırat Vadisi boyunca yerleştirilecek 30 bin kişilik bir gücü kapsıyor.

 

      Beyaz Saray’ın iç yapısı uygun

 

PYD nin silahlandırılması ve Kuzey Suriye’de ABD askeri varlığının arttırılması ABD’nin Trump  yönetimindeki son gelişmelerle ilgili. Bunu Trump’ın Başkanlık seçimi ve Başkan olduğu günlerde açıkladığı isolasyonist ‘askeri müdahalesizlik’ programının terkedildiği yeni Beyaz Saray biçimlenmesinden okumak mümkün. Trump’ın başdanışmanı Steve Bannon’u görevden aldıktan sonra yönetime hakim olan Damat Kushner ve Milli Güvenlik Danışmanı General Mc Masters atamalarından görüyoruz. ABD’nin İsrail ile en yakın olduğu bir yönetimin hakim olduğu Beyaz Saray’ın son 6 ay içinde aldığı kararlar ; Suudi-İsrail İttifakının güçlendirilmesi, İran Nükleer anlaşmasının müttefiklerin karşı çıkmasına rağmen iptal edilme girişimi, Kudüs’ün İsrail Başkenti olarak tanınması ve Natenyahu’nun talebi doğrultusunda ‘Tahran- Tartus hattının’ kesilmesi için Kuzey Suriye’de Kürt devleti kurma girişimi olarak özetlenebilir.

            Trump’ın kıvırabileceği iş değil.

ABD Yönetimi değil ama ABD halkı savaş yorgunu. Özellikle siyasi itibarı en düşük ABD Başkanı Donald Trump’ın halka yeni bir savaşı kabul ettirmesi kolay bir iş değil. Üstelik bugüne kadar tüm Orta-Doğu savaşlarında ABD nin ittifak unsurları olan İngiltere ve  Fransa, Kürtler toprak kazansın diye büyük çaplı bir belaya atlamak niyetinde değiller. Trump’ın yeni bir Orta-Doğu savaşında İsrail’den başka müttefiki yok bu dönemde.

Bu nedenle, Trump’ın yeni pro-İsrail yönetiminin, provokasyon kokan ’30 Binlik Kürt Sınır Ordusu’ çıkışını ‘kırmızı alarm’ olarak kabul etmek için yeterli şartlar yok henüz. ABD’nin Kuzey Suriye’ye daha fazla asker göndermesi gibi bir olasılık ise, koruma altında tuttuğu Kürt Bölgesine, Türkiye yada kontrolündeki ÖSO gibi provokasyon örgütlerinin saldırılarda bulunması ile mümkün.  

Ancak; Dünya’ya ‘Apo resimli PYD üniformaları’ ile birlikte servis edilen Kürt ordusu haberi Türkiye için nasıl bir savunma sistemine sahip olması gerektiği konusunda uyarılarla dolu.

Türkiye muhtemelen hemen yada en kısa zamanda Güney sınırları boyunca hava sahasını kapatabilecek – NATO kodları dışında- bir hava savunma sistemine sahip olmalıdır.  

 

LondraPosta-Londra