SÖZ BURADA BİTİYOR

    Söz Burada bitiyor.

 

Seçim kampanyası siyasi söylemler olarak bitti sayılır.

Bundan sonra söylenecek olanlar, söylenenlerin üzerinden giderek çizgileri kalınlaştırmak anlamına gelir.

Seçim kampanyasının uzun süre konuşulacak ve etkilerini gösterecek olan karakteristikleri ise şöyle;

Muharrem İnce ve Meral Akşener Merkez-Sol ve Merkez Sağ da siyasi liderler olarak toplumda karşılıklarını buldular. Seçim sonuçlarından bağımsız olarak, Türkiye toplumunun, en etkin kesimi bu iki liderin çizeceği hat üzerinde yer alacaktır.

24 haziran- 8 Temmuz sonuçlarında, HDP, Kürt Meselesinin açık olarak konuşulacağı bir Parlamento içinde yer alacaktır. Tartışılacak konular Anadilde eğitim ve Kürtlerin Statü talebine, Cumhuriyet ilkeleri çerçevesi içinde verilecek cevaplar olacaktır.

2.Turda Muharremi Destekleyecek misiniz ? sorusunu Diyarbakır’da ‘Her Çocuğa üç dil öğreteceğiz’ diyerek kampanyanın en kritik cevabını veren Muharrem İnce sonuçlandırmıştır.

Buradaki bir başka kritik uğraş ise , bunca senedir sayfalar,kitaplar dolusu raporlar hazırlanan bir konuda, bu denli net bir sonuca varılamayışının nedenlerini araştırmak olmalı.  Demek ki, birinin meydana çıkıp ‘işte bu’ demesi gerekiyormuş.

 

Sonuçlar ‘Konsolidasyon’a bağlı

 

Türkiye’nin siyasi tercihler ile ilgili haritası bugünden yarına değiştirilemez.  Türkiye’nin Batısı ile Orta Anadolu- Doğu Anadolu seçmeni arasındaki fark kampanyalarla değiştirilebilecek gibi değil.

Ancak, Ankara,İstanbul,Antalya,Adana,Mersin gibi büyük kentlerde ve Batı Anadolu, Trakya bölgelerinde var olan üstünlüğü ‘konsolide’ ederek maksimum verimi elde edebilirsiniz. Türkiye’nin seçmen haritasında; Batı,Güney Anadolu ve Trakya’da sağlanacak net bir  üstünlük,Metropollerle birlikte olduğunda seçim zaferi demektir.  

Millet ittifakı, bu sonucu sağlayabilecek formülasyonları uygulamaya olanaklar yaratıyor.

Derenin ufukta göründüğü kesin olarak ortada. Paçaları sıvamaktan başka yapacak birşey yok artık.

 

Mahir Tan     LondraPosta-Londra