SOÇİ’DE İLK GÖRÜŞME GİZLİ

Soçi’de İlk Görüşme Gizli

 

Suriye’nin Al Masdar Haber Ajansı, resmi olarak yarın başlayacak olan Soçi zirvesi öncesi, 29 Ocak tarihinde PYD yi temsil eden Kurdish National Council ve Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu, ile Rusya Dışişleri Bakanlığı temsilcileri arasında basına kapalı bir görüşme gerçekleştirildiği bildirildi. Gazeteci Firas Samuri tarafından verilen habere göre; toplantıya Rusya Federasyonu Başkanı Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksander Lavrentiev katıldı.  Afrin cephesinde yapılan savaş ve özellikle Kürt tarafının Suriye Hükümeti tarafından kendilerine yapıldığını ileri sürdüğü ‘bölgede kontrolü ele alma’ teklifinin görüşüldüğü toplantıdan çıkan kararlarda basına açıklanmadı.

Geçtiğimiz günlerde Suriye medyasında yer alan haberlere göre PYD tarafının Suriye Hükümetine resmi olarak başvurarak Suriye’nin Sınır bölgesinde ve Afrin de askeri kontrolü ele alması istenmişti. Bu nedenle Türkiye’nin askeri operasyonundan sonra önemi iyice artan Soçi zirvesinde bu konunun görüşülmesinin beklendiği bildirilmişti.

‘Afrin’den sonra İdlip’ söylemi

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan hafta sonunda Türkiye’de yaptığı açıklamalarda Afrin sonrasında doğuya Membiç kentine yönelineceğini söylemiş ve ABD nin Membiç’de tuttuğu askerlerini çekmesini istemişti. Erdoğan’ın bu açıklamasına hemen cevap veren ABD askeri yetkilileri ise Membiç’teki askerlerini geri çekmeyeceklerini vurgulamışlardı.  Soçi toplantısından bir gün önce yapılan ABD açıklaması bir anlamda ‘topu Rusya’nın kucağına’ bırakarak Rusya’nın Soçi de Türk Birliklerini durduracak kararlar almaya yöneltiyordu. Zira, Türk operasyonlarının Afrin’den sonra Doğu’ya doğru yönelmesi ve Membiç yönünde ilerlemesi halinde sadece Türkiye’yi değil bölgedeki tüm güçleri etkileyebilecek bir Türkiye-ABD sürtüşmesinden korkuluyor.

‘Membiç kalmadı, İdlip Verelim’   

 

Soçi öncesi bir başka önemli gelişme ise Türk yetkililerin bugün yaptıkları ‘Afrin’den sonra İdlip’e gidecek ve bu bölgenin en önemli kenti İdlip’i kurtaracağız ‘ söylemi oldu. Türkiye’nin El Kaide kontrolündeki İdlip bölgesinde operasyonlar yapması ve bölgede kontrol sağlaması Rusya’nın Türkiye’den Afrin öncesi isteği ve Türkiye’nin bölgede asker bulundurmasının resmi gerekçesi. Astana toplantılarında verilen kararda da Türkiye’nin İdlip bölgesinde çatışmaları önleme ve kontrol sağlamak ile görevli olarak Suriye topraklarına girmesi öngörülmüştü. Rusya tarafından desteklenen,Suriye tarafından da söylemde kalan bir muhalefetle karşılaşan Türkiye’nin İdlip üzerinden Suriye’ye asker sokması, son 10 gün içinde Batı’ya Afrin yönüne dönmüştü. Afrin bölgesinin doğu ve güneydoğusunda İdlip çevresinde Rusya ve Suriye’nin Soçi öncesinde giderek yoğunluk kazanan askeri harekatı yürüyor. Bu nedenle Soçi toplantısında Türkiye’nin Afrin operasyonunu bir an önce sonuçlandırarak, askeri harekatları Doğu ve Güneydoğuda ki İdlip yönünde yoğunlaştırmasının isteneceği kaydediliyor.

Türk yetkililerin söylemlerindeki farklılaşma da bunu gösteriyor.

Mahir Tan       LondraPosta-Londra