Snowden canlı yayında Putin’e sordu:

Siz de milyonlarca insanı dinliyor musunuz?

‘Sen bir istihbaratçısın. Ben de eski bir istihbaratçıyım. Bu nedenle, şu anda iki profesyonel olarak konuşuyoruz. Rusya’da telefon dinleme ve İnternet’ten kişileri izlemenin çok sıkı yasal prosedüre bağlı. Bu nedenle, yurttaşları kitlesel olarak izleme ve dinleme hiç bir zaman mümkün değil. Ayrıca, sen de biliyorsun ki biz bu konuda ABD’nin elindeki teknolojiye sahip değiliz’. 

Rusya’da siyasi mülteci olarak yaşayan, NSA (National Security Agency) çalışanı Edward Snowden, RT (Russian TV) tarafından gerçekleştirilen bir canlı yayında, Rusya Cumhuriyeti Başkanı Vladimir Putin ile karşılaştı. İlk kez TV ekranında görülen eski NSA görevlisi ABD vatandaşı Snowden, kısa bir açıklama yaparak konuştuğu Putin’e ‘Siz de ABD’nin yapğtığı gibi milyonlarca insanın telefon ve internet kayıtlarını dinleyip, bu bilgileri depoluyor musunuz?’ diye sordu.. RT’nin  Dünya’da canlı olarak 200 milyon kişinin izlediğini belirttiği programda Başkan Putin, Snowden’e verdiği cevapta ‘Sen bir istihbaratçısın. Ben de eski bir istihbaratçıyım. Bu nedenle, şu anda iki profesyonel olarak konuşuyoruz.’ dedi. Rusya’da telefon dinleme ve İnternet’ten kişileri izlemenin çok sıkı yasal prosedüre bağlı olduğunu söyleyen Putin, ‘bu nedenle, yurttaşları kitlesel olarak izleme ve dinlemenin hiç bir zaman mümkün olamayacağını’ vurguladı. Dinleme ve internet kayıtlarını zaptetmenin sadece mahkeme kararıyla, terörist ve mafya bağlantılı çete ve elemanlara karşı yapılacak özel operasyonlar için’ uygulandığını belirten Rusya Cumhurbaşkanı Putin, ’Ayrıca, sen de biliyorsun ki biz bu konuda ABD’nin elindeki teknolojiye sahip değiliz’ dedi.
 

4 saat canlı yayında

 
Rusya Başkanı Vladimir Putin, Moskova’dan yapılan RT canlı yayınında, Rusya içinden ve AB ülkelerinden gelen soruları cevapladı. 4 saat boyunca yayında kalan Putin’e gelen sorular; Ukrayna, Kırım gibi güncel konular olduğu kadar, Rusya içinden gelen günlük yaşama ilişkin konuları kapsıyordu. Başta Berlin olmak üzere, birçok AB kentinden gelen ‘Ukrayna’ya neden asker gönderdiniz?’ sorulara cevap veren Putin, ‘Biz ne Ukrayna’ya, ne de Kırım’a bir tek asker bile göndermedik. Bu tamamen saçmalık. Oradaki güçler tamamen yerli direnişçiler ve mahalli güvenlik örgütlerinin mensupları. ABD ve Batı elinde hiç bir kanıt olmadan konuşuyor. Bu konu daki suçlamaları Başkan Obama ile konuşurken de reddettim. Asker göndersek böyle mi olurdu?’ dedi.
 

Kırım Tatarları yeniden yurtlarına dönecek

Ukrayna’dan ayrılarak yaptıkları bir referendum ile Rusya Cumhuriyeti’ne bağlanan Kırım’ı ‘cesur hareketinden dolayı’ kutlayan Putin, bu ülkede yaşayan 300 bin Kırım Tatarı’nın yurtlarına dönmesine ilişkin bir yasa hazırlandığına dikkat çekti. Kırım Tatarları’nın geçmişe ilişkin iddialar nedeniyle ‘baskı gördüklerini’ ve ailelerin parçalandığını söyleyen Putin, ‘şimdi Kırım artık demokratik bir yönetime kavuştu. En kısa zamanda Kırım Tatarları’nın yeniden kendi topraklarına yerleştirilmesi gerçekleşecek’ dedi. 
 
Mahir Tan / LondraPosta / Londra

Telif hakkı saklıdır 2014! Kaynak gösterilmeden yazı, fotograf ve video kullanılamaz!