SİZ Mİ ESAD’I BOMBALADINIZ, ESAD MI SİZİ.. ?

    Bombalayan siz misiniz, Esad mı ? 

Suriye ve Esad ın bombalandığı bir başka günü daha geride bıraktık. Batı Emperyal ülkelerinin vurucu gücü   ABD-İngiltere- Fransa’nın Suriye’nin askeri ve sözde ‘kimyasal bomba üreten’  merkezlerine deniz ve havadan yaptığı füze saldırısı ‘garip’ sonuçlar doğurdu gecenin sabahında. Batı füzelerinin çoğunluğunun yöneldiği Şam da 14 Nisan sabahı insanlar zafer naraları ile kutlama yapıyorlar. Saldırı başladığı saatlerde Pentagon’da Dünya medyasına açıklama yapan Savunma Bakanı ‘kuduz köpek’ Mattis ve Generali kasım kasım kasılarak Esad’ı vurduklarını anlatırken, gazetecilerdeki ‘hayal kırıklığı’ gizlenemiyordu.  Birçok gazeteci ‘Geçen yıl yapılan saldırı benzeri bir şey olmuş herhalde..’ diyerek Generale yüklendiler.

14 Nisan’ın bir başka açıklaması Rusya nın Özel Operasyonlar komutanından geldi ; ‘ABD ve Üçlü İttifakın attığı 103 akıllı füzeden 71 i Suriye hava savunması tarafından vuruldu. Suriye’ye yeni SS 300 hava savunma füzeleri göndereceğiz’ 

PR kokulu ABD füze saldırısı SS bataryaları tarafından püskürtüldü. Batı füzelerinin saldırısı bu saldırı için gerekçe olarak kullanılan ‘Beyaz Miğferler’ kadar içi boş çıktı. Londra ve Paris halkı şimdi ‘kimyasal bomba ile vurulunca hortumla yıkanarak gülüşen’ çocuklar gibi hissediyor olmalılar kendilerini. Düzmece kimyasal bombaya karşı  saldırı da bu kadar olur.

    Yeni Global Askeri Strateji gerekiyor 

 

Trump’ın ‘nice and  strong’  akıllı füzelerinin % 72 si havada keklik gibi avlandı. Yani güçlü bir hava savunması olan bir ülkeyi ucuz füzelerle vuramıyorsunuz artık. SS 400 lerin devreye bile girmediği bir hava savaşından Suriye ordusunun ‘elinin alışık olduğu’ bir düşük model olan SS300 ve Pantzir uçaksavarları yeterli oldu  palavracı Batı hava kuvvetlerine.  Artık hva savunmasında yeni bir döneme girildi 14 Nisan saldırısı ile.  Bombalama için pahalı yolu seçerek F 35- F22 vs. gibi uçakları deneyecek pilotlarınızın hayatını tehlikeye atacaksınız. Bu ise ‘her yıl Esad’ı bombalamak lüksünün’ sona erdiğini gösteriyor.

Bize göre 14 Nisan yeni bir şeylerin başlangıcı. Kazanan Esad ve Rus hava savunma sistemi.  Dünya halklarına hayırlı olsun…

Mahir Tan       LondraPosta-Londra