SEÇİM KAYBETMEKLE SANDIK AŞINMAZ

         Seçim Kaybetmekle Sandık Aşınmaz

 

Önümüzdeki Yerel Seçimlerin sonuçları yaklaşık olarak böyle bir sonuç verir. 9 Kez seçim kaybedenin bir onuncusunu kaybetmesi ‘haber’ bile olmaz.

CHP deki imza toplama, beklendiği gibi imza sayısının yeterli bulunmaması, kozmetik MYK değişimi ve işin kötüsü ‘değişim’ muhalefetinin dün yaptığı Ankara’daki toplantı önümüzdeki seçimin sonuçlarını ilan eder nitelikte görünüyor.

Muhalefet’in lideri konumundaki Muharrem İnce dün yaptığı konuşmada CHP yönetimini ‘evi tahliye etmeyen kiracı’ olarak tanımladı. Geçmişte, Süleyman Demirel’in ünlü ‘fuzuli şagil’ ifadesi belki daha uygun. Zira yönetimin tek dayanağı ‘ önümüzde yaklaşan yerel seçimler nedeniyle kongrenin zamansız’ olduğu savunması. Seçime kadar MYK değişikliği ile idare edilmesini istiyor.

CHP yönetimi bu tezi savunurken, yerel seçimin nasıl sonuçlar vereceğini herkesten iyi biliyor.

Peki, yerel seçim beklendiği gibi sonuçlanınca çekip gidermisiniz. ?

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun dün Hürriyet’e yaptığı açıklamalara bakarak bu soruya cevap vermek zor. O cihetten böyle bir ‘jest’ beklemek için elde hiç bir inandırıcı kanıt bulunmuyor. Tüm çanak soruları soran haberci, ‘peki seçim geliyor anladık. Ama, bir günlük iş, neden yasaya aykırı tüzüğü değiştirmiyorsunuz’ ? diye sormuyor.

Ne var ki, geçtiğimiz haftalarda partide ‘değişim’ için en zor alana başvurup yani bir taktik yanlışlık sonucu ‘delege’ üzerinden yönetim değişikliği yoluna giden muhalefet adını koymadan bu beklenti içine girmiş görünüyor. Değişim muhalefeti ‘sonucu belli’ uğraşlara imza atıyor. Delege, CHP deki yönetimin ‘iktidar sırrı’. Belediye destekli ‘delege’ formülasyonu olmasa bu yönetim zaten iş başında kalamazdı. Yeterli sayıda imza alamazsınız, alırsanız imzaları geri çektirirler.

Dün Ankara’da yapılan ‘Muhalefet’ toplantısında da ‘630 Delegenin imzalarına sahip çıkmak’ gibi anlamdan yoksun bir karar çıktı. Bu karara uymamanın hiç bir yaptırım gücü yok. ‘Kiracıyı’ tahliyeye zorlayacak hiç bir güç üretilmiyor. Yasaya aykırı bir tüzüğe karşı yargıya gitmiyorsunuz,kongre istiyorlar dediğiniz  630 delegenin doğrudan isimlerini medyaya vermiyorsunuz, tüzük kurultayı için 250 imza toplamıyorsunuz  hemen orada, Ankara otelinde.

Anlaşılan o ki ‘değişim muhalefeti’ bir seçim daha geçene kadar ‘yan sahada’ oyalanarak, ‘değişim’in kendiliğinden ortaya çıkmasını bekliyor. 

‘Değişim’ Ankara toplantısında yine de ‘yeni’ bir şey vardı;. İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun devreye girişi. Kocaoğlu CHP nin ‘yerel yönetim’ alanında ortaya koyabildiği en büyük kazanım. Onun isminin gündeme gelişi, İzmir’de Belediye avantası peşinde koşan MYK yada parti Meclisi üyelerine ciddi bir gözdağı. Kocaoğlu, İzmir Adaylığını bırakmazsa, Yönetimin gücü yarı yarıya düşer. Zira İzmir’den başka bir metropol belediye yok kazanılabilecek.

 

Mahir Tan                   LondraPosta-Londra