Seçim, ‘Çatı Adayı’ ile ‘Çete Adayı’ arasında!CHP’nin, Cumhuriyetçiler ve Atatürkçüler tarafından pek de tasvip edilmeyen Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nu, Uğur Dündar gibi sözüne güvenilen, halk tarafından sevilen ve sayılan kişiler ve Gezi Direnişi sırasında çok zor şartlar altında halka haber ve görüntü ulaştırarak gönüllerde taht kuran Halk TV vasıtasıyla halka sevdirme operasyonu yaptığı düşünülüyor.
7 Temmuz Pazar günü, Londra’nın Hackney semtinde bulunan Round Chapel’de düzenlenen, “Türkiye Nereye Gidiyor?” panellerinin üçüncüsüne katılan Uğur Dündar, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun babasının tam bir Cumhuriyet düşmanı olduğunu söyleyen ve Kürtlerin hakları konusunda nasıl bir tutum izleyeceğini öğrenmek isteyen bir Kürt vatandaşın sorusu üzerine oldukça sinirlenerek, ‘Babası Cumhuriyet düşmanıysa, oğlunu bundan dolayı cezalandırmak yanlış olur. Ayrıca, daha önce İhsanoğlu ile 8 Temmuz tarihinde Halkın Arenası’nda yapacağım programda bütün bu soruları soracağımı ifade etmiştim’ dedikten sonra dinleyiciler arasından bir kadının ‘Bir Cumhuriyet düşmanını bize kabul ettirmeye, sevdirmeye çalışıyorsunuz!’ diye bağırması üzerine daha da sinirlenerek ‘Ben daha önce de açıkladığım gibi kendi adayımı; Metin Feyzioğlu, Emine Ülker Tarhan, hatta muhafazakar olmasına rağmen Cumhuriyete sahip çıkan Abdüllatif Şener olarak açıklamıştım. Fakat, ön yargılı olmanın hiç doğru olmadığını düşünüyorum’ dedikten sonra apar topar salondan çıkarıldı.

CHP’nin MHP ile belirlediği Cumhurbaşkanı adayı İhsanoğlu’nun, Cumhuriyet ve Atatürk düşmanı olduğunu; ‘her kesime hitap edeyim, Refah’ın, muhafazakar kesimin ve MHP’nin oylarını da kazanayım’ derken, CHP’nin, Cumhuriyetçi Türk ve Kürtlerin oylarını kaybedeceğini ve bu durumun Erdoğan’ın ekmeğine yağ süreceğini düşünen; İhsanoğlu’nun Alevi ve Kürt vatandaşlar ile ilgili görüşleri ve Cumhurbaşkanı seçilirse nasıl bir tutum izleyeceği konusunda net cevaplar arayan TC vatandaşları, Türkiye’de olduğu gibi yurtdışında da oldukça endişeli.

Erdoğan’ın mezhep ayrımcılığı yaparak, Alevi vatandaşları göz göre göre hedef göstermesinden son derece rahatsız olan ve Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilirse hakları ver güvenlikleri konusunda olabileceklerden korkan Alevi vatandaşlar ise; İhsanoğlu’nun çatı adaylığına tam bir ‘denize düşen yılana sarılır’ durumuyla bakıyorlar.

Cumhuriyetçi Kürt vatandaşların oylarının Selahattin Demirtaş’a gitmesi ise üzerinde düşünülmesi gereken diğer bir tehlike.


Ekmeleddin İhsanoğlu, Halk Arenası’nda görücüye çıkacak!Kendi Cumhurbaşkanı adayını Metin Feyzioğlu, Emine Ülker Tarhan ve muhafazakar olmasına rağmen Cumhuriyete sahip çıkan Abdüllatif Şener olarak açıklayan Dündar, ortaya ‘Çatı aday’ diye bir şey attıklarını, coğrafyamızda geniş kitleleri kucaklayacak, laik demokratik TC’ye sahip çıkacak birisine ihtiyacımız olduğunu söyledi.

Muazzez İlmiye Çığ’ın bile ‘İnançlarını başka amaçlar için kullanmayan bir kişiye, sırf bu yüzden karşı çıkılmaz’, Hüsamettin Cindoruk’un ise ‘Ekmelleddin Bey’in Atatürkçülük ve Cumhuriyetle bir sorunu yoktur’ dediklerini hatırlatan Dündar, 8 Temmuz Salı günü, Halk TV’de yayınlanacak Halkın Arenası’na, saat 21.30’da konuk edeceği İhsanoğlu’na; Atatürk, Cumhuriyet, Alevi ve Kürt konularında sorular soracağını ve alacağı yanıtlara göre fikrini beyan edeceğini açıkladı.

Ön yargılı olmanın çok yanlış olduğuna değinen Dündar, Türkiye’de sinsice bir ‘algı operasyonu’ tezgahlandığını ve AKP’li olupta Cumhuriyetçi gibi gözüken birçok kişi olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Cumhuriyeti kaybetmenin şerefli yenigisi olamaz!‘Yetmez ama evet’çilerin ve sözde liberallerin AKP’ye büyük destek verdiklerini, bu durumun tatilcileri de etkilediğini ve oy vermedikleri için Türkiye’nin bu duruma geldiğini vurgulayan Dündar, Cumhuriyet’in korunması için elimizden geleni yapacagız, Cumhuriyeti kaybetmenin şerefli yenilgisi olamaz’ dedi.HALK TV’de paneldeydiTürkiye’de yaşanan gelişmelerin ve yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, ülkemizin geleceğini nasıl etkileyeceğini tartıştığımız şu günlerde CHP İngiltere Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen panele, Gazeteci Uğur Dündar ve Halk TV Genel Yayın Yönetmeni Hakan Aygün konuşmacı olarak katıldılar.

Halk TV’den naklen yayınlanan panelde, Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili konuşan Halk TV Genel Yayın Yönetmeni Hakan Aygün, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığı ortaya çıkana kadar oldukça rahat olan Erdoğan’ın rahatının kaçtığını iddia etti. İhsanoğlu’nun Refah’ın, MHP’nin ve Kürtlerin oylarını alacağına inandığını ifade eden Aygün, AKP’nin Türkiye’yi dinci, laiklikten uzak ve mezhepçi bir yöne götürdüğü söyleyen BDP Eş Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı adayı Selahattin Demirtaş’ın, bu nedenle Erdoğan’ın kazanmasına karşı olduğunu da hatırlattı.

Erdoğan’ın ezberini bozan adam!Erdoğan’ın ezberini bozan bir ‘aday’la karşı karşıya olduğumuzu savunan Aygün, İhsanoğlu’nun AKP’nin mezhepçiliği kullanmasına engel olduğunu, yeni nesilin oyların rengini değiştirdiğini, dinci gençlerin bile esnek ve diğerlerine saygılı olduğuna değindi. CHP’nin doğru bir hamle yaparak, bir yıl sonrası için MHP’yi yanına çekme çalışmaları yaptığını ve bunda başarılı olduğunu ve durumun CHP-MHP ortaklığına gittiğini söyledi.

‘İstemezük’çüler, ‘Nasılsa Erdoğan Kazanır’cılar ve ‘Yazlıkçılar’ın toplamının % 17 olduğuna değinen Aygün, ‘Bu % 17 sandığa giderse, Erdoğan’ın oyu % 43’e düşüyor’ dedi.

Kafa kafaya seçimlere gittiğimizi ifade eden Aygün, yurtdışından kurtarıcı oyları beklediklerini ifade etti.

Daha aydınlık bir Türkiye için bir araya gelmemizin ve tek şemsiye altında toplanmamızın hayati önem taşıdığı şu günlerde, CHP İngiltere’de de bir türlü tek çatı altında toplanamadı. Sanırım bu nedenle, İngiltere’de daha geniş kitlelere ulaşmanın anahtarı olan İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu, İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği ve Anadolu Kültür Merkezi gibi oluşumları panelde maalesef göremedik.


Aynur Yavuz / LondraPosta / Londra

Telif hakkı saklıdır 2014! Kaynak gösterilmeden yazı, fotograf ve video kullanılamaz!