SAVAŞ AĞALARININ ‘CÜZDANI’ LONDRA’DA

     Savaş Ağalarının ‘Cüzdanı’ Londra’da

 

İngiltere’de yaygın muhalefet ve protestolara rağmen Suudi Arabistan Veliaht prens Muhammed Bin Salman’ın Londra ziyareti başladı. Dünya’nın ABD-İngiltere-Fransa gibi en büyük silah üreticilerin başta gelen müşterisi olan  Suudi Arabistan’ın ABD Başkanı Trump’ın damadı Kushner’in desteğiyle yaptığı bir saray darbesiyle Petrol Devi Suudi Arabistan’da karanlık iktidarını kurmuştu. Suriye ve Yemen savaşlarında oynadığı rol nedeniyle Orta-doğu’da akan Müslüman kanının başlıca sorumlusu olarak gösterilen Suudi yönetimi ve yeni lideri Muhammed Bin Salman, İngiltere’nin en önemli müşterisi. İngiltere’de çok büyük gayrimenkul yatırımları bulunan Suudi Kraliyet aliseninin Veliahtı, dün yapılan bir açıklama ile İsrail Hava kuvvetlerinin Suudi Arabistan Hava Sahasını kullanmasına izin verdi. ABD ve İsrail’in başını çektiği bir İran savaşınına en büyük destek sözde İslamcı-Selafi kampın başı Suudi Arabistan’dan geliyor. Geçtiğimiz son yıllarda Suudi Arabistan’a 3.5 Milyar sterlinlik silah ve bomba satan İngiltere’nin Muhafazakar Hükümeti, Yemen savaşında sivil ölümlerinde kullanılan bombaları Suudi rejimine satan ve eğitimini sağlayan kaynkların başında geliyor. Dün büyük polis tedbirleri arasında Londra’da Başbakanlık Binası 10 Downing Street’e gelen Muhammed Bin Salman binlerce kişi tarafından protesto edildi. Büyük bir bölümü İngiltere’nin verdiği silahlarla Suudi Arabistan tarafından bombalanan Yemen ve Bahreyn halkından oluşan protestocular, Muhammed Bin Salman’ın aşırı islamcı söylemine karşın, Dünya’da yapılan Müslüman katliamlarının başlıca sorumlusu olduğuna işaret ettiler.

Arap ve İngiliz savaş karşıtı örgütlerinin geçtiğimiz günlerde Salman’ın İngiltere’ye girmesine izin verilmemesi için yaptıkları açıklamaya ingiltere Hükümeti tarafından cevap verilmemişti.

Aşağıda ismi bulunan örgütler Muhammed Bin Salman’ın İngiltere’ye girişinin engellenmesini ve savaş kışkırtıcılığı nedeniyle yargılanmasını istiyorlar.      

 

Arab Organisation of Human Rights

 

Bahrain Institute for Rights and Democracy

 

Bahrain Opposition Bloc

 

Campaign Against Arms Trade

 

Global Justice Now

 

Human Rights for Yemen

 

Iraqi Democrats

 

Peace Pledge Union

 

Sheba for Democracy and Human Rights

 

Stop the War Coalition

 

War on Want

 

 

 

Mahir Tan       LondraPosta-Londra