Şaibeli güvenlik şirketine işgal

Occupy G4S

İsrail işgali altındaki Filistin kurtuluş hareketini destekleyen yüzlerce protestocu, Dünyanın en büyük güvenlik şirketlerinden G4S’in Londra merkezini işgal etti. İsrail’de ve işgal altındaki Filistin topraklarında hapishane işleten, yollarda kontrol yapan, soruşturma yürüten, özel polis ve asker çalıştıran G4S güvenlik şirketi, cezaevinde işkence ile adam öldürme, ırza tecavüz, ölüme sebebiyet verme gibi suçlardan defalarca soruşturmaya uğradı.

 
Filistin’in özgürlük mücadelesini destekleyen İngiliz ve yabancı protestocular, 17 Nisan günü yaptıkları protesto gösterisinde, Londra’da Victoria Street’te bulunan G4S merkez binasını işgal ettiler. Geçtiğimiz yıl işgal altındaki Filistin topraklarında tutuklanan ve G4S tarafından işletilen Al Jalame cezaevinde tutulan ‘Hares Boys’un işkence gördükleri iddiası nedeniyle gündeme gelen G4S şirketinin, birçok suçlamadan dolayı soruşturma altında olduğu bildirildi. 
17 Ekim Filistin Tutuklular Günü dolayısıyla, ‘İnternational Solidarity Campaign’ tarafından Dünya’nın birçok başkentinde düzenlenen protestoların Londra ayağında, çok sayıda protestocu şirket güvenlik elemanları ve polisin müdahalesine rağmen G4S binasını saatlerce işgal altında tuttular.
 

G4S İngilterede de soruşturma altında

Dünya’nın en büyük özel güvenlik şirketlerinden biri olan İngiliz-Danimarka şirketi G4S,  dünya çapında yaklaşık 650 bin eleman çalıştırıyor. İsrail’de siyasi tutukluların konulduğu birçok cezaevini işleten G4S, özel yetkilere sahip polis ve asker gücü kullanarak yollardaki kontrol noktalarında arama yapıyor.  İsrail’den sınırdışı kararı verilen Jimmy Mubenga adlı tutukluyu, kasten öldürme suçlamasıyla İngiltere’de hakkında ceza davası açılan G4S, İngiltere’de devlet kontratlarında yolsuzluk suçlamaları ile karşı karşıya. 
 
 
2003 yılında İngiltere’de cezaevlerinden şartlı tahliye olan tutuklulara takılan ‘elektronik bileklik’lerin sayısını fazla göstererek, devleti milyonlarca sterlin dolandırdığı açıklanan G4S’in Genel Müdürü Nick Buccles soruşturma üzerine istifa etmişti. Buccles’in istifası sonrası, bir şirket kurtarma operasyonu ile şirketin başına İngiliz Finans dünyasından getirilen 1.5 milyon sterlin maaşlı Ashley Almanza’nın, şirketin soruşturma altındaki hesaplarına karşın yönetime gelmesi İngiliz gazetelerinde eleştirildi. İsrail’de çok sayıda devlet kontratına imza atan şirketin bazı yöneticilerinin, İsrail dışına çıkmaları halinde uluslararası mahkemeler tarafından işkence, tecavüz ve öldürme suçlarından tutuklanma tehlikesi altında oldukları bildiriliyor.
Mahir Tan / LondraPosta / Londra

Telif hakkı saklıdır 2014! Kaynak gösterilmeden yazı, fotograf ve video kullanılamaz!