REİS MEDYASI’NIN ÖNLEYEMEDİĞİ 2 MİLYON ‘TAMAM’

                                                               Medya ve Seçim

 

             Sosyal  Medya’nın başrolde görüleceği bir seçim sürecine girdik. Edirne’de on binlerce izleyiciye konuşan CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ‘herkes cep telefonlarında görüntü alıp tüm dünya’ya göndersin’ diyerek bunun ilk uygulamasını yaptı.Aynı gün içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘tamam derlerse bırakırım’ yollu kendisi için talihsiz konuşmasına 2 Milyon ‘tamam’ mesajı atıldı. Bu çaplı bir propagandayı tüm Medyayı satın alarak bile başaramazdınız.   Doğan Holding medya gurubunun satışından sonra olacaklar aşağı yukarı belliydi. Hemen tüm Tv yayınları, gazetelerin % 80 lik bölümü tek ağızdan ‘Reis’ propagandası yapma hazırlığında. Reis medyasının bu seçim döneminde üstleneceği önemli bir görevde ‘işlenecek siyasi saldırılar ve muhtemel cinayetlerin’ üstünü örtmek. İki gün önce Bağcılar’da İYİ parti gurubuna yapılan bıçaklı silahlı saldırının bu medya guruplarında birkaç  kelimeyle bile yer almaması bunun örneği oldu.

Bize kalırsa önümüzdeki seçim günlerinde iktidar medyasının ‘örtbas çalışmaları’, propaganda faaliyeti ile yapacaklarından çok daha önemli.

 

                               Örgütlenme tarzını iyi biliyoruz.

Geçmişte (yaklaşık olarak aynı partilerin) işledikleri siyasi içerikli cinayetlerin nasıl hayata geçirildiğini iyi biliyoruz. Bugün 60-70 yaş gurubunda olan insanlarımızın medyadan bildiği bir gerçeği bizler yaşayarak ve daha sonra bizzat faillerinden dinleyerek öğrendik. Siyasi cinayetler ve provokasyonlardan çıkarı olan ‘parti’ ,öncelikle kitleler ve giderek siyasi muhalefetin önde gelen isimlerine silahlandırdığı küçük gurupları saldırtarak sokağa çıkma,protesto gösterisi yapma ve siyasi mitinglerde yıldırma amaçlı olarak yaptığı eylemlerde 5-10 kişilik guruplar kullanıyor. Siyasi parti ile doğrudan bağlantıları olmayan bu guruplar düzmece gençlik örgütleri arasından seçiliyor. Bu guruplar içinde yer alan militanların en büyük güvenceleri yakalanmayacakları veya yakalandıkları zaman bir biçimde suç delillerinin kaybedileceği esasına dayanıyor. Kısaca bu suçların içinde yer alanlar için ‘devlet desteği’ ve Medya son derece önemli. Geçmişte siyasi cinayetler işlemiş ve sonra ülke dışına kapağı atarak, mafya tipi örgütler kuran bazı kişiliklerden daha sonra gazetecilik faaliyeti arasında öğrendiğimiz gerçeklerdeki basitlik ve sıradanlığın bizi şaşırttığını belirtmek gerekir. Yakın gelecekte yeniden karşılaşmaktan çekindiğimiz bu tür suçlarda; Kontr- Gerilla, CİA, Dış bağlantılar aramak yerine, aç ve fanatik hatta yarı deli kişiliklerin eline silah tutuşturup salıverme gibi sıradan bir yöntem varolduğunu görmek gerekiyor. Tehlikeli olan da bu..  

 

                                Yerli Haber Ajansı yokluğu

 

‘Merkez Medya’ olarak adlandırılan Doğan Holding’in satışından sonra bir kaç etkisiz haber ajansı dışında Türkiye çapında bağımsız haber üretecek bir haber ajansı kalmadı. Bu durumu en iyi değerlendirenlerde BBC Türkçe Servisi ve DW Türkçe gibi haber üretici ajanslar oldular. Bu iki haber kaynağı son günlerde önemli röportajlar dahil bir dizi habere imza atarak bir yanda Türkiye-Dünya bağlantısını canlı tutup, diğer yanda Türkiye içinde habercilik görevi üstlendiler. Yapılan haberleri  yazılı medya ve Tv yayınları kullanmasa da, You Tube üzerinden yapılan yayınların çok etkili olduğu görüldü. Bu nedenle çok hızlı bir gelişme gösteren muhalefet kitle hareketlerinin Dünya’ya yayılması ve iktidarın yapabileceği muhtemel engellemeler  sosyal medya üzerinden kolaylıkla yayınlanabilecek.

24 Haziran seçimleri muhalefet saflarında savaşçı ve seçkin kişiliklerin miting meydanlarına milyonları çekeceği bir atmosferde sürüyor.  Bu çoşku halkın güvenliğini sağlayıp, seçim sonuçlarını garantiye alacak bir yapılaşma ile birleştiğinde Türkiye’de değişim gerçekleşecektir. Bunu örtbas edebilecek bir medya oyunu yoktur.   

 

Mahir Tan                      LondraPosta-Londra