PYD Zırhlılarından Tatlı Karlar

      Koç HOLDİNG den Körfez Şeyhlerine  651 Milyon dolarlık Zırhlı satışı

              PYD’ NİN ZIRHLILARI ‘NUROL VE OTOKAR’ DAN

Bu bir kayıkçı döğüşü. PYD’ye verilen Zırhlı Kara Muharebe Araçları, Birleşik Arap Emirlikleri üzerinden gönderiliyor. Ama Halis Türk Malı. Yıllardan beri Abudabi ve Bahreyn’de BAE Systems ile ortak olarak Nurol Holding’in FNSS Turkısh Defense tarafından üretilen Zırhlı Araçlar, PYD ye gönderilirken Haseke’de Royters tarafından görüntülendi. Budger Lıght Armoured Vehicles (Hafif Zırhlı Araçlar) şimdilerde Orta-Doğu’nun Para ve Silah Üretim merkezi haline gelen Abudabi’den Irak- Kuzey Irak ve Suriye’ye gönderiliyor.

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 12-15 tarihleri arasında yaptığı Umreli Körfez ziyareti, bu tatlı ticarete yeni bir ivme kattı. Devreye Giren Silahçı bu kez OTOKAR ile Koç Holding. Gezi Olayları sırasında kara listeye alınmış Ali Koç, Cumhurbaşkanı Uçağında bir yer sahibi olmanın yanında 17 Şubat günü Birleşik Arap Emirliklerinde imzalanan yeni bir Zırhlı Muharebe Aracı anlaşması ile rekor kırdı. Üretimi Türkiye’de OTOKAR tarafından yapılan Rabdan 8×8 Zırhlı araçları tam 651 milyon dolarlık bir satış yapıyor Körfez Emirliğine. Umreli körfez ziyaretleri ile onaylanan kontratlarda üst düzey teknoloiji İngiliz Silah devi BAE Systems tarafından gerçekleştirilirken Otokar ve Nurol işin araba ve zırhlı bölümü ile ilgili.

Ne var ki Umreli Körfez Ziyareti,651 milyonluk Rabdan 8×8 Zırhlı satışında, bu kez Rusya’ya da ekmek yediriyor. Emirliğin kontrata koydurduğu bir madde ile Otokar yapımı Rabdan zırhlılarına Rusya’da imal edilen AU-220 M otomatik taretleri monte edilecek. Anlaşılan bu iş için bir de Rusya gezisi programlanıyor.

Mahir Tan     LondraPosta-Londra