PUTİN, GAZPROM HEDİYESİYLE GELDİ

 

        Putin, Gazprom Hediyesiyle Geldi

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ankara ziyaretinin başladığı gün, Rusya’nın resmi  haber ajansı TASS tarafından yayınlanan bir haber, Kuzey Irak’ta yapılan Referandumun, Putin- Erdoğan görüşmelerinin ana konularından biri olacağını gösterdi. 25 Eylül günü yapılan Barzani referandumundan sadece 4 ay önce Kuzey Irak’ta doğalgaz çıkarma ve Türkiye  üzerinden Avrupa’ya pazarlama anlaşması imzalayan Gazprom Neft Genel Müdürü Sergey Petrov,Moskova’da yaptığı açıklamada ‘Bölge yöneticileri ile yapılan anlaşmanın şartlarının gözden geçirileceği ve muhtemel değişiklikler yolunun tartışılacağı’ nı söyledi. Türkiye’de Medya ya ‘Barzani’ye bir Darbe de Dünya devi Gazprom’dan’ biçiminde servis edilen haber gerçeğe uygun nakledildiğinde, Gazprom’un Kuzey Irak anlaşmasının iptal edildiği değil, Taraflar olan Rusya, Kuzey Irak ve boru hattının geçmesi düşünülen Türkiye arasında ‘tartışmaya açıldığı’ sonucu çıkıyor. Herşeyden önce Gazprom Neft yöneticisinin Başkan Putin’in Türkiye’ye uçacağı günün sabahında yaptığı açıklama, Putin’in Ankara’ya eli boş gitmemesi için hazırlanmış bir hediye paketi oldu.   Gazprom Neft’in inşa etmeyi vaad ettiği 30 milyar kübik metrelik Kuzey Irak gazını taşıyacak Türkiye’den geçen boru hattı projesi Putin’in Türkiye’ye geleceği gün askıya alınıyor. Gazprom Neft Genel Müdürü’nin gerekçesi, ‘güvenlik’. Bu güvenliği sağlayabilecek tek ülke ise Türkiye..

   Erdoğan ; ‘İKBY nin daha fazla hata yapmasını önleyeceğiz’

 

Ankara’da yapılan Erdoğan-Putin görüşmesinin ardından yapılan açıklama da  Erdoğan’ın ‘İKBY nin daha fazla hata yapmasını önleyeceğiz’ açıklaması belki de Türkiye-Rusya liderler görüşmesinin belkemiği. ‘Kapıyı kaparız, soluğunu keseriz,bir gece ansızın..’ söylemine dayanan Türkiye’nin tutumunda bir değişikliğin ifadesi mi bu ?.  Bu tutum ABD ve Rusya’nın 25 Eylül referandumu sonrasında ortaya çıkan tutumu ile aynileşen görüşmeler yoluyla çözüme dönüş açıklaması. Kuzey Irak’lı hepsinin soyadı Barzani olan yetkililer de iki günden beri aynı çağrıyı yineliyorlar. ‘Daha fazla hata yapmasını önleyeceğiz’ açıklaması, yakında başlayacak görüşmelerin habercisi olmalı.

Rusya Devlet Başkanı Putin ise ‘Rusya’nın bu konudaki ilkeli tutumu biliniyor’ diyerek kısa bir açıklama yaptı görüşme sonrasında. Rusya bu ‘ilkeli’ tutumu ile 25 Eylül de referandum yapma  konusunda Barzani rejimine ‘cesaret veren’ ülkelerin başında geliyor.

Putin- Erdoğan görüşmesi Barzani Referandumu konusunda Türkiye’nin -söylem bazında yürüttüğü- karşı çıkışına yine söylem bazında yumuşama getirecektir. Bu işten karlı çıkacak olanlar Habur kapısı çevresinde manevra yapıp durmayı bırakıp kışlalarına dönecek askerlerimiz.

Mahir Tan        LondraPosta-Londra