ORTA OYUNUNA SON

     Şimdi Taşlar Yerine Oturdu.

                   Orta Oyunu’na Son

 

ABD adına Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından dün yapılan basın açıklaması 25 Eylül günü yapılan Barzani referandumunu ve yakın gelecekteki sonuçlarını ortaya çıkardı.  Gerçekte ABD nin açıklaması, bu ülkenin Irak,Kuzey Irak,İran bölgesine bakış açısı ve yürütmekte olduğu siyasi ve askeri kampnyaya bakıldığında  hiç bir sürpriz özelliği taşımıyor. ABD bu açıklama ile Barzani rejimini ve  ‘bağımsız’ ilan ettiği toprak parçasını ‘hava şemsiyesi altına aldı’. ‘Referanduma’ karşı olduklraını söyleyen ABD Sözcüsü, ‘ KRG’ye yapılan tehditlere karşı olduklarını ve her türlü şiddet hareketine karşı çıkacakları’ uyarısını yaptı.

ABD’nin referandum sonrası açıklaması, öncelikle Barzani’nin İsrail dışında tüm Dünya’nın karşı olduğu söylenen girişiminin bir ‘desperado’ har’bir eketi olmadığını gösterdi. Bağımsızlık hareketi ABD ve ‘Kuşkusuz’ onu izleyecek Batı ülkeleri tarafından zamana yayılacak bir bölünme hareketi biçiminde yani ‘planlandığı gibi’ yürütülüyor. Batı’nın ‘referandumu zamansız bulma’ söylemi tam iki gün sonra ‘Irak ve Barzani arasında barışçı görüşmeler talebi’ söylemine dönüştü.

27 Eylül günü yapılan ABD’nin  ‘Barzani rejimine yapılan tehditlere !’ karşı çıkan söylemi, Türkiye’de referandum konusunda Yönetimin siyaset,ekonomi ve askeri alanlarda oynadığı ‘orta oyununa’ son anlamını taşıyor.  Kara ve Hava Sınırlarını kapatmak, gerektiğinde askeri müdahale yapmak, Musul,Kerkük konusunda tarihsel haklarını kullanmak gibi kategorilerde yürütülen ‘medya kampanyası’ tam bir hezimete dönüşmek üzere.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘vanaları-kapıları’ kapatırız,aç bırakırız gibi ‘profesyonellik dışı’ söylemlerle   götürdüğü kampanya,aynı gün Gümrük bakanı tarafından yapılan ‘Musul-Kerkük, ama benim işim ticaret ‘ diyerek Habur kapısı hakkında  gerçekte olanlarla karşı karşıya geldi. Üstelik Habur kapısını kapatılacağı söylemi, Habur’a birkaç km uzaklıkta ‘parasız figüranlar tarafından’ oynanan ‘Bir Gece Ansızın Gelebilirim’ oyunu ile heyecanlı bir atmosferde götürülüyordu.

Yazık ki erken bitti…

 

Mahir Tan         LondraPosta-Londra