ORDA, BİR KÖY VAR UZAKTA..

    Orda,bir köy var uzakta

Britanya Hayır Platformu, 9 Şubat gecesi topluma açık olarak yaptığı ilk toplantı ile ‘referandum’ çalışmalarına başladı.  İngiltere’de kurulu 16 kitle örgütü ve bazı siyasi parti temsilciliklerinin katıldığı Hayır Platformu,tarihi henüz belirlenmeyen referandum için yapılacak çalışmaları organize etmek ve ‘Hayır’ oylarını rekor seviyeye çıkarmak için tüm olanakları seferber etme kararı aldı. Yönetiminde CHP İngiltere Birliği, Vatan Partisi İngiltere Temsilciliği gibi parti örgütlenmeleri yanında başta, İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği olmak üzere çok sayıda geniş tabanlı kitle örgütünü bir araya getiren ‘Hayır Platformu’, referandum günü Tüm yurttaşları sandıklara götürme, sandıklarda görevlilerin bulundurulması, verilen ‘hayır’ oylarının güvenliği ve Türkiye’de resmi makamlarda takip edilmesi gibi önemli pratik görevler üstleniyor. CHP İngiltere Birliği Başkanı Hasan Dikme ve İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Jale Özer’in yaptıkları açış konuşmalarından sonra toplantıya katılan izleyici ve destekçiler referandum için yapılacak çalışmalarda izlenmesi gereken çizgi konusunda görüşlerini açıkladılar.

Cumhuriyet’in Son Durağı; HAYIR

Hayır Platformu kurucuları, önümüzdeki Nisan ayında yapılması beklenen 18 Maddelik Anayasa Değişikliği teklifinin getirdiği sistemin, adı ne olursa olsun, bir rejim değişikliği ve Cumhuriyet Yönetiminin tasfiyesi anlamını taşıdığını ve bu nedenle Referandum’da ‘evet’ oyu çıkması durumunda,bunun ‘son seçim’ olacağını vurguladılar. Başkanlık yada Cumhurbaşkanlığı Referandumu olarak sunulan referandumun, Türkiye Cumhuriyet Rejiminin özünü teşkil eden Parlamenter  Sistem, Kuvvetler Ayrılığı ve Yargı Bağımsızlığı ilkelerini tam olarak ortadan kaldırdığını ve tüm yetkileri Başkan (Cumhurbaşkanı) adı altında tek kişiye verdiğini söyleyen ‘HAYIR PLATFORMU’ yetkilileri, önerilen rejimin hiç bir demokratik ülkede uygulanmayan bir ‘DİKTATÖRLÜK’ olduğunu kaydettiler.

Tek Bayrak, Tek Flama

‘Anayasa Değişikliği Referandumu’nda Hayır demek için kurulan Platformunda Türkiye’deki Hayır çalışmalarına paralel biçimde, bir parti yada gurup yönetiminde değil, HAYIR sloganı etrafında  tüm gurup ve yurttaşların birlikte hareket etmeleri istendi. CHP İngiltere Birliği Başkanı Hasan Dikme, yaptığı konuşmada; ‘Referandum çalışmaları ve gösterileri sırasında hiçbir parti bayrağı ve flamasının kullanılmayacağı,yalnızca Türk Bayrakları ve HAYIR pankartlarına yer verileceğini’ söyleyerek, Cumhuriyeti korumak ve hazırlanan diktatörlük rejimine karşı mücadelenin tüm yurttaşların eşit şekilde hak ve görevi olduğunu vurguladı.

İngiltere Hayır Platformu, önümüzdeki günlerde kendi içinde yapacağı alt örgütlenmeler ve görev bölüşümü ile en etkin bir çalışma dönemine gireceğini açıkladı.

İngiltere Hayır Platformu aşağıdaki parti ve kitle örgütlerinden oluşuyor.;

Platforma Destek Veren Kuruluşlar

Anadolu Kültür Merkezi

Anadolu Arkadaşlık Grubu

Avrupa Engelliler Derneği

Bizim Kadınlar Grubu

CHP Birliği İngiltere

Hoş Seda Kültür ve Sanat Merkezi

İkinci Bahar Derneği

İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği

İngiltere Türk Öğretmenler Derneği

İngiltere Türkleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği

İngiltere’deki Egeli Aileler Grubu

Londra Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği

Nurhak Derneği

Türkiye Gençlik Birliği

Uluslararası Türk Kadınları Derneği

Vatan Partisi İngiltere Temsilciliği