ONUR’UN BİN YILI _ MİLENNİAL RHAPSODY

                                           ONUR’UN BİN YILI

 

Londra’da doğan sanatçımız Onur, Dünya’nın kültürel başkentinde ‘yeni binyıl’ın rapsodisini seslendirdi. ‘The Milenniel Rhapsody’ albumünü West End’deki ‘The Social’ müziholünde müzik dünyasına sunan Onur, önümüzdeki yılların, belki de ‘yüz ya da binyılın’ çıkışını yaptı. Zira ‘rapsodiler’ birkaç yıl ve birkaç on yıl için yapılmaz.  O düzenli olmayan formlarda, bir duygu yoğunlaşmasıdır. 22 yaşındaki sanatçımız en yakın günlerinde Londra’daki eğitim yıllarında yaşadığı olumsuzluklara tepkisini bu büyük çıkışla gösteriyor. ‘Beyaz orta sınıfın temsil edildiği bir okulda farklı bir etnik guruptan olmanın etkisini hissettim’ diyor. ‘Gençlerin’ bir sözcüsü olarak müzik ve sanatla kendimizi ifade ediyoruz’ diyen Onur, aynı zamanda bir protest sanatçısı. Yeni bin yılda geçmişe ve onun temsilcilerine, ülkenin aptalca yönetimine ‘orta parmağını’ gösteriyor.

Onur, bu işi çok da iyi yapıyor. Bu 4 Mayıs gecesi ‘The Social’ müziholünde Onur için toplanan Londra müzik dünyasının önde gelen yayın ve plak şirketlerinin gösterdiği ilgiden belliydi.       

ONUR’un konserine gelenler arasında Ingiliz müzik dünyasinin tanıdık isimleri Misty Bailey, Armstrong Martin gibi isimlerin yanısıra Rogo Scott gibi müzik yayın şirketleri ve Sony gibi plak şirketlerinin temsilcilerinin , Ingiltere’nin tanınmış film yönetmenleri ve aktörlerinin yanısıra Londra Türk toplumundan ADD Başkanı Jale Ozer ve Suna Akartuna gibi tanınmış simaları yer aldı.

Müzik otoritelerinin R&B müzikte gelecek bin yıla adını yazdıracak müzisyen diye andığı  ONUR yeni albümü “A MILLENIAL RHAPSODY”yi geçtiğimiz Nisan ayında piyasaya sürdü. Hemen ardından İA Millennial Rhapsodyİ albümünde yer alan şarkılarından “Beautiful Time” Solaris, All New Indie, Chilled R&B 2019, New Good Friday UK ve Turkye, Sony Yeni cikanlar Listesi gibi bir çok Spotify playlistelerinde yer aldı ve çok kısa sürede 100 binin uzerinde dinleyici sayısına ulaştı.  ONUR’un Spotify’da dinleyici sayısı ayda 60 binin üzerinde.   ONUR’a şarkılarında kullandığı farklı ses ve vuruşlardan dolayı müzik otoriteleri gelecek bin yılda R&B’ye şekil verecek sanatçı olarak bakıyor.

  ONUR’un üç parçadan oluşan “A Millennial Rhapsody” adlı Albümü güçlü bir çıkışla daha ilk günde Spotify’ın All New Indie, Solaris, New Music Friday İngiltere ve Türkiye play listelerine girdi.  Fransa’nın ünlü ‘Sound of Brit’ adlı bloğu da ‘KİM BU ONUR?’ başlığıyla ONUR’un özgün müziğine yer verdi. EARMİLK, Reprezent, Hoxton Radyosu da dahil olmak üzere birçok radyo ve müzik bloglarından ve dergilerinden beğeni alan ONUR, EDM’nin öncüsü Martin Garrix’in de dikkatini çekti.

Ses sanatçısı, besteci ve yapımcı ONUR bu son çalışmasıyla İngiliz R&B alanında kalıcı olduğunu kanıtladı. 22 yaşındaki Londra’lı genç sanatçı, hayal ve gerçeklerini tüm doğallığıyla duygusal notalar ve gitar aracılığıyla özgün melodilere dönüştürmeyi başarmış. Eskinin tınılarını modern müzikle birleştirerek etkisinde kaldığı üç ayrı akımı üç bestesine başarıyla yansıtmış. Move Too Soon muhteşem bir gecenin fantezileri ve yaşanmışlıklarıyla cezbederken, albüme adını veren A Millennial Rhapsody ilhamını Brexit’den almış. ONUR ‘Ülkem yaşlı insanların elinde. Tarih tekrar ediyor’ diyerek kaygısını belirtiyor ve ‘Biz gençler kültür, müzik ve sanatla özdeşleşiyor, kendimizi ifade ediyoruz. Bu şarkı kendimi ülkenin aptalca yönetiminden soyutlamamla ilgili. Haksız oldugunu açıklamaktan korkan yönetime orta parmağımı gösteriyorum’, diyor. 11 Nisan’da bir videosu da çıkacak olan Beautiful Time ise günümüze dair özgün bir iç dökme. ‘Okulda popüler bir çocuk degildim. Partilere davet edilmezdim. Beyaz orta sınıfın temsil edildigi okulda, farklı bir etnik guruptan olmanın etkisini hissettim. Geri baktığımda bunun beni üzdüğünü hatırlıyorum’. ‘Bu şarkı okul yıllarımda yaşadığım olumsuz tecrübelerin üzerimdeki etkisine rağmen bugün herşeyin çok güzel olduğunun farkındalığı ve hayatın tadını çıkarmakla ilgili’ diye ekliyor genç sanatçı.

 

ONUR’un müzik kariyeri geçen sene Beamin’Stunnah and I Don’t Know Why I Fall in Love’ adlı şarkılarını piyasaya çıkarmasıyla çıkişa geçti. Kısa sürede kendisine bir dinleyici kitlesi edinmesi ve tanınmış plak şirketleri ve sanatçıların – ki buna tanınmış sanatçı Martin Garrix’de dahil – da ilgisiyle pekişti. EARMILK, Konbini, Cosmopolitan, Lost Culture, KRCW, Reprezent Radio, Acid Stag, Conversations About Her, Pause Musicale gibi platformlardan övgüler aldı.

 

LondraPosta-Londra