Onur Öymen; SURİYE’YE KUZEY IRAK KOPYALAMASINA DİKKAT

Onur Öymen; Suriye’de Kuzey Irak kopyasına dikkat..

 

Emekli Büyükelçi, deneyimli diplomat Onur Öymen, Rusya’nın Sputnik Ajansına, Türkiye-Suriye ilişkileri ve Zeytin Dalı Harekatı konularında önemli uyarılarda bulundu. 21. Gününe Giren Zeytin Dalı harekatında ‘Türk Dışişlerinin Suriye Hükümeti ile mutlaka bir temasının bulunması gerektiğini’ belirten Onur Öymen,’Bunun mutlaka Esad ile bir masaya oturmak anlamına gelmeyeceğini’ kaydetti. Rusya’nın Uluslararası yayın yapan Haber Ajansına yaptığı açıklamalarda, Türkiye’nin başlattığı  Zeytin Dalı operasyonunun ‘kaçınılmaz’ olduğunu ve hem Türkiye hem de Suriye’nin güvenliği için gerekli olan ‘Kürt Koridorunun engellenmesi’ ni amaçladığını söyleyen Eski Büyükelçi Öymen ; ‘Türkiye Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve egemenliğini  destekliyor. Ancak Türkiye’nin de Suriye’den beklentileri var’ dedi. Suriye’nin 1988 Yılında iki ülke arasında imzalanan ‘Adana Mutabakatı’ hükümlerini uygulamasını ve anlaşmaya varıldığı gibi terör karşı Türkiye ile işbirliği yapmasını isteyen Onur Öymen ‘Türkiye’nin yaptığı operasyonun kendi sınır güvenliğini sağlamayı amaçladığını’ vurguladı.

Onur Öymen’in Sputnik Haber alansına yaptığı açıklamalarda değindiği bir başka önemli nokta  Suriye’nin ‘barış sürecinde’ dikkat etmesi gereken Anayasa konusundaki tehlikeler oldu. Rusya’nın Suriye ile birlikte aktif olarak içinde bulunduğu ‘Anayasa’ hazırlıkları nedeniyle dikkat çeken Onur Öymen’in uyarısı, özellikle ‘Irak savaşı sonrasında Irak’a kabul ettirilen ‘Kürt Bölgesi’ maddesinin, Suriye’ye ‘kopya edilmesi’ üzerinde toplanıyor. ‘Irak’ta Anayasa’ya konulan 117. Madde’nin Kürt bölgesi adı altında ‘adı konulmamış bir devlet’ modeli yarattığına dikkat çeken Öymen ‘ayni şeyi, yeni bir Anayasa kabul ettirilecek olan Suriye’de de yapabilirler’ dedi.

Türkiye ve Suriye’nin bugünü olduğu kadar bir adım ötesini de görmesi gerektiğini vurgulayan Onur Öymen; ‘Irak anayasasına koydurulan bu madde sonucu Kuzey Irak’ta Irak devleti yok, Irak polisi,askeri,valisi yok.Orada Kürt Terör Örgütleri yerleşiyor ve orayı örgütlüyorlar’ diyerek bu durumun Türkiye için Suriye topraklarında büyük bir tehlike riski çıkaracağını işaret etti.

 

Mahir Tan        LondraPosta-Londra