NE ALAKASI VAR ÇANAKKALE İLE ?

Ne Alakası Var Çanakkale ile ?

 

Türk Ordusunun ÖSO ile birlikte gerçekleştirdiği ve Afrin bölgesinin ele geçirilmesi ile Türkiye’nin bir sınırötesi harekatı olan Afrin Müdahalesi sona erdi. Türkiye’nin 46 askerini kaybettiği Afrin harekat, Türkiye’nin sınıları dışında yaptığı 1974 Kıbrıs Barış harekatından sonraki en büyük askeri operasyon idi. İki aylık Afrin harekatının en kanlı geçmesi öngörülen Afrin Kent merkezinin ele geçirilmesi ise kentte savunma yapması beklenen PYD-PKK güçlerinin çekilmesi sonucu birkaç saat içinde sona erdi.

Afrin’in ele geçirilmesi ilgi çeken bir zamanlama ile Türkiye’de  Çanakakle zaferinin 103. Yıldönümü kutlamalarıyla çakıştı. Bu zamanlama Türkiye’de iktidar sahiplerine çok güçlü bir PR fırsatı sunuyor. 18 Mart’ı çifte zafer kutlaması olarak hemde taze bir ‘milli-yerli ittifak’ın seçim malzemesi biçiminde. Afrin’in seçim malzemesi olarak kullanılmamasını beklemek profesyonel olmayan ham hayalciliktir.

   Tipik bir Orta-Doğu Savaşı

Afrin çatışmaları ve ele geçirilmesi, Libya ve Suriye’de uygulanan Orta-Doğu savaşlarının tipik bir örneği idi. Yoğun hava desteği ve üstün silah gücü ile çekşlmeye zorlanan savunma güçlerinin boşalttığı yerleşim yerlerine, yerli yada öyle kabul edilen bir gücün sürülmesi biçiminde. Afrin’de savunma pozisyonunda bulunan PYD-PKK güçlerinin başını ve sonunu çok iyi bildiği bu savaş türü bu. Zira PYD, Kuzey Suriye’de ele geçirdiği tüm kent ve toprakları böyle bir savaş sonucu ABD’nin hava şemsiyesi altında bulunduğu için kazanmıştı. Haydan gelen huya gidiyor.

Batı’nın yeni sevgilisi ÖSO

7 Yıllık Suriye savaşının asli faillerinden biri olan ÖSO yeniden sahnede. Afrin olayında arkasına aldığı yoğun Türkiye desteğiyle etkinlik alanını genişleten ÖSO aynı zamanda,ABD kongrelerinin en çok önem verdiği özellik olan ‘savaş kabiliyetini’ geliştirdi. Kuzey-Batı  Suriye ve İdlip bölgesinde yeni favori ‘moderate’ muhalefet örgütü ÖSO bundan böyle.  Suriye savaşının başlangıcında en çok ABD-İngiliz desteği alan ÖSO, özellikle İdlip’ te kurulan Türkiye müdahale noktaları nedeniyle bölgedeki en büyük muhalefet ordusu olmaya aday. Suriye’de El Kaide’den başlayan İslamcı muhalefetin her tonu, fiilen Suriye ve Rusya’nın Şam bölgesinden kuzeye doğru başlattığı askeri harekat nedeniyle Türkiye sınırı çevresinde toplanıyor. Şam’ın güneyinde ve Lübnan sınır bölgesinde Ürdün üzerinden ABD ve İngiltere desteği alan ÖSO kuzeyde bu işi Türkiye üzerinden yapıyor. Yaklaşan Cenevre görüşmelerinde tarafların itiraz etmeyeceği yeni bir güç olarak sunmaya hazırlanıyorlar ÖSO yu…

 

Mahir Tan            LondraPosta-Londra