NATO’DA KAZANIYOR, KARŞITLARI DA

NATO da Kazanıyor,Karşıtları’da

Dün başlayan NATO’nun 70. Kuruluş yıldönümü, kutlamadan çok karşılıklı bir itiş kakış halinde geçti.

Beklenen de buydu. NATO’nun en çok protesto edildiği başkent olan Londra’da yapılan Nato’nun 70. Kuruluş yıldönümü Buckingham Palace’de soğuk ve karanlık bir gecede,çok yoğun polis kontrolünde yer aldı.

Buckingham Palace’de yapılan şaşalı yemeğe Dışişleri ve Milli savunma bakanları ile katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘ın  özellikle Fransa Başkanı Macron’un kıskacından kurtularak, 10 Downing street’ten bir ‘Dörtlü Zirve’yi çıkarması  lehine yazılacak bir puan oldu.

Gün boyunca, NATO genel sekreteri, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ABD Başkanı Donald Trump  arasındaki görüşmeler büyük ölçüde NATO nun güçlü olduğu Güney kanadında çöküntüyü engellemek için Türkiye üzerine yüklenirken, herkesin turpların büyüğünü yarına sakladığı belli oldu.

NATO toplantısının son günü olan yarın, Türkiye, ABD, Fransa arasında kozların oynanacağı ve gerçekte Rus SS 400 füzelerinin geleceği , Türkiye’nin  Doğu Akdeniz deniz ve denizaltı sınırlarının belirleneceği üstelik Türkiye’ye karşı ambargo tehdidi altında görüşüleceği bir gün.

Bugün 10 downing street te Macron ile birlikte Dörtlü zirvede poz veren Erdoğan’ın yarın çok zor bir gün geçireceği bir bilinmeyen değil.

Sadece bir gün bekleyerek sonucu görebileceğiz.

 

Mahir Tan