Natenyahu’dan Londra’da Savaş Narası

  Bibi’den Londra’da Savaş Narası

İsrail Başbakanı Natenyahu’nun Londra ziyaretinin ‘İran’a saldırının mesajı gibi. 6 Şubat günü İngiltere Başbakanlık binası 10 Downing street önünde süren protestolar altında, İngiltere Başbakanı Teresa May ile görüşen Bibi (Natenyahu) doğrudan doğruya ‘İran’ın füze denemesini cevapsız bırakmama’ talebinde bulundu. Teresa May ile resmi fotoğraf çekimi sırasında bile İran’I tehdit eden İsrail Başbakanı Natenyahu’nun Londra ziyaretinin gerçekte bu amaca yönelik olduğu ortaya çıktı.

6 Şubat günü 10 Downing street önünde toplanan yüzlerce Filistin’li ve Gazze kuşatmasını protesto eden göstericinin ‘savaş suçlusu Natenyahu’yu tutuklayın’ pankartları ile yürttüğü protesto eylemini dengelemek için otobüslerle çok sayıda İsrailli’nin getirildiği karşı gösteride Bibi lehinde sloganlar atıldı. Londra’da yayınlanan İsrail yanlısı medyanın Natenyahu gezisini ‘AB’den ayrılacak İngiltere ile yeni ekonomik ilişkiler kurmak’ amacına yönelik’ olarak pazarlamasına karşın, görüşmenin gerçekte İran ambargoları ve İran’ın Füze denemelerine karşı askeri cevap verilmesi üzerinde yoğunlaştığı anlaşıldı.

Zamanlama Manidar

İsrail Başbakanı Natenyahu’nun İngiltere Başbakanı Teresa May ile görüşmesi Uluıslararası Dış Politikada çok kritik günlerin yaşandığı bir dönemde gerçekleşti; ABD Başkanlığına Donald Trump’ın geçtiği belirsizlik günleri. Yıllardan beri İran’ın atom enerjisi kuruluşlarına karşı bir saldırı düzenlemek için fırsat kollayan ancak Obama yönetimini ikna edemeyen Natenyahu’nun bu kez ‘bulanık suda avlanmak’ için yaptığı bir girişim olarak algılanıyor İngiltere ziyareti. ABD’nin yeni Başkanı ile sadece 10 gün önce görüşüp, hemen ardından bir Türkiye ziyareti yapan Teresa May’in bu kısa sürede yaptığı üçüncü görüşme İsrail Başbakanı Natenya

hu ile. 6 Şubat görüşmesinde medyaya sızan haberlere göre Natenyahu, May’den ‘İran’ın son füze denemesinin cevapsız bırakılmamasını’ istedi.

İran üzerindeki ambargoların sürdürülmesi konusundaki Trump kararını desteklediğini belirten Natenyahu’nun ‘cevapsız bırakılmamasını istediği İran’ın Füze denemesinde orta menzilli bir balistik füze kullanıldığını’ ileri sürdü. İran füzelerinin İsrail’i yok etme amacına yönelik olduğunu belirten Natenyahu,aynı zamanda İran’ın tüm Orta-Doğu’yu işgal etme planları olduğunu söyledi.

 

Mahir Tan     LondraPosta-Londra