NAKBA (FELAKET)İN 70.YILI

           Nakba’nın (Felaket) 70.yılı

 

Nakba- ‘Felaket’ Filistinlilerin 1967 Arap-İsrail savaşı sonrasında topraklarından kovuluşlarını tanımlayan bir ifade. Nakba ile Filstinlilerin yurtsuz kalışlarının 70. Yılı bu hafta tamamlanıyor.Bu hafta ile başlayan yeni sürecin adı ise Al Awda (Dönüş).

Filistinli göçmen nüfusun yaygın olarak yaşadığı kentlerden biri olan Londra’da Filistinliler ve onları destekleyen İngiliz-Avrupalı kitle örgütleri bir dizi eylem programı ile topraklarına sahip çıkmak için mücadele eden Filistin halkını meydanlara çağırıyor.

Dün, 11 Mayıs günü Kensington semtindeki İsrail elçiliği önünde toplanan Filistin Dayanışma Örgütü (PSC) ve İngiltere’nin savaş karşıtı örgütleri 70.yılını dolduran Nakba sonrasında Al Awda (dönüş) yıllarının başladığını ilan ettiler.

Nakba’nın başldığı 1967 sonrasında yurtlarından kovulan Filistin halkının büyük çoğunluğu komşu Arap ülkeleri topraklarında kurulan göçmen kamplarında yaşadılar. Suriye,Lübnan,Ürdün,Mısır gibi komşu ülkelerdeki kamplarda doğup,büyüyen ve ülkelerini göremeden  ölen bir kuşak Filistinli Birleşmiş milletler kayıtlarında var. BM nin onlarca kararına karşın İsrail, 70 yıl önce işgal ettiği Filistin topraklarında  yasadışı İsrailli yerleşim merkezleri kurarak Filistin’e karşı tam bir genosid uyguluyor.

Bugün itibarıyla başlayan ‘dönüş’ mücadelesinde Filistinliler ülkelerine ve topraklarına dönebilmek için yeni bir mücadele süreci başlatıyor. Londra’da 20 Mayıs günü yapılacak büyük bir miting ile açılacak olan Al Awda,ulusalararası planda ‘Al Awda Freedom Flotilla’ adı altında Deniz yolu ile Filistin’e ulaşmak için yaz aylarında Norveç,İsveç gibi Kuzey Avrupa ülkelerinden çıkacak bir protesto hareketi tarafından da destekleniyor.

 

Mahir Tan              LondraPosta-Londra