Lozan Barış Antlaşması 91. Yılında

Lozan Barış Antlaşması Cumhuriyetin tapusu 
İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği (İADD), Lozan Barış Antlaşması’nın 91. yılı nedeniyle aşağıdaki bildiriyi yayınladı:

Lozan Barış Antlaşması 91’nci yılını tamamlıyor. Bu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve ülkesinin bütün Dünya milletleri nezdinde geçerli olan ve hep geçerli kalacak olan TAPUSUDUR. Ve bir uçtan bir uca tüm coğrafyasındaki insanlarının eşitlikleri ve özgürlükleri ile devletinin laikliği temelinde, bilimi rehber edinerek varlığını sürdürmektedir.

Lozan Barış Antlaşması, Padişah Vahidettin’in, başta İngiltere olmak üzere, emperyelist ülkelere SEVR Antlaşması ile devrettiği Anadolu ve Trakya’mızı, Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde verdiğimiz Kurtuluş Savaşı’mızla düşman istilasından temizleyerek kazandığımız bir ulusal TAPUDUR. Misaki Milli içinde üniter bir yapılanmadır. Bütündür, bölünmezdir. Rica ile değil, savaşarak, bileğimizin gücüyle kazanmışızdır.

O kadar ki, savaş sonundaki bir çeşit masabaşı mücadele sayılabilecek antlaşma bile amansız geçmişti. Mesela; Antlaşma için oturum, düşmanı İzmir’de denize döktüğümüzün ardından, 20 Kasım 1922 günü saat 3.30’da İsviçre’deki Lozan kentinin Mont Benon Gazinosu’nun salonunda başlamış, 24 Temmuz 1923 gününe kadar sürmüştü. Zaman zaman oturumlar kesilmiş, hatta bir keresinde heyetimiz Ankara’ya geri dönmüş, iş savaşın yeniden başlamasına kadar zor aşamalara varmıştı.


 “Düveli Muazzama”yı dize getirdik


Ama Murahhas Heyetimizin başında İsmet İnönü ve ülkemizin başında Mustafa Kemal Paşa vardı. Birlik içindeydik, güçlüydük. Ki, karşımızdakiler o zamanları “Düveli Muazzama” adı verilen emperyalist ülkeler, özellikle de İngiltere ve İngiltere’nin yamacındaki Fransa, İtalya dahil bütün İtilaf Devletleri ile Amerika gibi dünya devleriydi. Bizim yanımızda ise sadece Dışişleri Bakanı Çiçerin’le temsil edilen Sovyet Rusya yer alıyordu. Yani Lozan Barış Antlaşması zor şartların eseridir. Ama ülkemiz insanlarına aittir.

Biz İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği olarak, bu ülkemizin tapusunu hep onur bildik ve hep savunduk. Emperyalistlerle işbirliği içindeki din satıcılarına karşı da savunmaya devam edeceğiz.

Saygılarımızla.

İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği


LondraPosta / Londra


Telif hakkı saklıdır 2014! Kaynak gösterilmeden yazı, fotograf ve video kullanılamaz!