LONDRA’NIN GERÇEK YÜZÜ BU DEĞİL

    Londra’nın Gerçek Yüzü Bu Değil ..

 

Erdoğan’ın Londra gezisinin ilk ayağı dün tamamlandı. Heatrow’a değil bir askeri hava alanına inen Erdoğan ve Bakanlar ‘tatlı dil ‘ forumunun kapanışından sonra kalacakları Hyde Park Corner deki  İntercontinental otele geldiler. İntercontinental ve krşısındaki Four Seasons arasındaki dar alan yaklaşık 500 kişinin yerleştirildiği bir ‘karşılayıcı’ gurubu tarafından doldurulmuştu. Oteller arasındaki alanın girişi ve çıkışını kapatan polis, ellerinde Türk ve AKP bayrakları ile arada bir tekbir çekerek bekleyen kalabalıktan daha fazla sayıda idi. Neden bu denli geniş tedbirler alındığını sorduğumuz bazı polis memurları ‘karşı gösteriler olabilir’ diye cevap verdiler. Karşı bir gösteri olmadı.     

Kuşkusuz Türkiye’de cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Londra Gezisinin ilk gün haberini Anadolu Ajansı ve Doğan Haber Ajansı aktarımı ile izleyen okuyucular Erdoğan’ın ‘Londra’da yaşayan vatandaşlarımızın büyük coşkusuyla’ karşılandığı sonucuna varacaklardır. Zira bu izlenimi yaratmak için herşey hazırlanmış, Dünya’nın parası ve emeği harcanmış. PR denilen iş böyle birşey işte.

      İngiltere’den % 80 HAYIR (TAMAM) çıktı.

İngiltere ve özellikle Londra’da yaşayan Türkiye kökenli göçmen halk Avrupa’nın diğer ülkelerinde yaşayanlara  göre politik ve kültürel özellikleri açısından farklı. Geçtiğimiz yıl yapılan Anayasa Referandumunda çıkan % 80 lik ‘Hayır’ oyu bunu en kısa biçimde gösteriyor. Şimdi ise Hayır yerine ‘Tamam’ sözcüğü revaçta. 

Bu nedenle Londra’da Erdoğan’a yapılacak ‘karşılamalar’ gerçek fotoğraflarla görüldüğü zaman AA ve DHA nın fotoğraf ve görüntülerine hiç mi hiç benzemeyecektir.  3 Gün sürecek Erdoğan’ın Londra gezisi boyunca Londra’da yaşayan yurttaşlarımızın gerçek eğilimlerini göreceksiniz.

Öyle olması gerekir.

 

Mahir Tan      LondraPosta-Londra